HANGİ ŞEHRE GİTMEDEN HANGİ FİLM İZLENMELİ, HANGİ KİTAP OKUNMALI ?

Ben Kimim” sayfasında da söylediğim gibi ben seyahat etmek kadar seyahate hazırlık safhasını da seviyorum : ) Bu süreçte en keyif aldığım şeylerden biri de gideceğim şehre dair film ve kitaplar. Bu yüzden hangi şehre gitmeden önce, hangi filmi izlemek yada hangi kitabı okumanın gezinize renk katacağına gerektiğine dair bir yazı hazırlamak istedim. İşte benim favorilerim:

1. Prag, Franz Kafka Kitapları

Kafka’ nın doğduğu, ömrünün sonuna kadar yaşadığı ve mezarının bulunduğu şehirde yazarın izi her yerde: Şehrin farklı yerlerinde müzesi, adı verilmiş bir sokak ve heykeli var. Kafka temalı t-shirtler, hediyelik eşyalar her yerde. Ve tabi bir de yazarın müdavimi olduğu Prag’ ın simgelerinden Cafe Savoy var. Kafenin konumunu şuraya bırakalım, lazım olu bir gün 🙂

2. Berlin, 2003 yapımı “Elveda Lenin !” ve 2006 yapımı “Başkalarının Hayatı” filmi

“Elveda Lenin !”, 1990 yılında duvar yıkıldıktan hemen sonra Doğu Almanya’ da kapitalizm etkilerinin görülmeye başladığı dönemin Berlin’ ini anlatır. “Başkalarının Hayatı” ise 1984 yılını konu alır, Berlin hala Sovyet Rusya etkisinde ve otorite çok güçlüdür. İki filmi de izledikten sonra Berlin geziniz başka bir anlam kazanacak.

3. Toskana Bölgesi, 2003 yapımı “Toskana Güneşinin Altında” filmi

Tam bir toskana kasabası olan Arezzo şehri yakınlarındaki Cortona’ da çekilen filmi izleyip de bir gün Akdeniz’ in tüm güzelliklerinin bir arada görülebildiği bu bölgeye gitmeyi kafasına koymayan yoktur sanırım : )   

4. Roma, 2009 yapımı “Melekler ve Şeytanlar” – Floransa ve Venedik, 2016 yapımı “Cehennem” filmleri

Dan Brown’ un kitaplarından uyarlanan iki film de bu makalenin başlığına en uygun örnekler sanırım. Yapımlar film değil şehirlerin tarihi eserlerinin tanıtım videosu sanki : )

5. Viyana, 1984 yapımı “Amadeus” filmi

Mozart ve dolayısıyla 18. yüzyıl Viyana’ sını anlatan film ile hem dönemin Viyana’ sını hem de Avusturya gezinizin temalarından biri olacak klasik müziğin doğasını biraz daha iyi anlayacaksınız.  

6. Brugge, 2008 yapımı “In Bruges” filmi

Küçücük bir şehirde çekilmiş, neredeyse iki saatlik yüksek bütçeli bir film. Alın size ön Brugge gezisi : )

7. Amsterdam, 2014 yapımı “Aynı Yıldızın Altında” filmi ve “Anne Frank’ in Hatıra Defteri” kitabı

Bir kere film çok güzel : ) Evet, çok kısa bir kısmı Amsterdam’ da geçiyor ama şehri çok güzel anlatıyor bu sahneler. Hatta biz gidip o bankı bulduk ve fotoğrafladık : )

Kitaba gelince: Hollanda’ nın Nazilerce işgali sırasında 2 yıl boyunca ailesiyle birlikte Amsterdam’ da bir apartmanda saklanan Anne’ in burada tuttuğu günlüğünü Amsterdam’ a gitmeden mutlaka okuyun ve gittiğinizde müzeye çevrilen evi ziyaret edin, garanti ediyorum hiç unutmayacağınız bir gezi olacak.

hangi film ?

8. Seville, “Star Wars II – Klonların saldırısı” filmi

Yine kısa bir sahne ama Plaza Espana dünyanın en güzel meydanı dedim ya bunu bu film ile daha iyi anlayacaksınız. Adamlar gerçek olduğuna inanamamış, uzayda bir yermiş gibi sahnelemişler sarayı : )

9. Bali, 2010 yapımı “Ye, Dua Et, Sev” filmi

Julia Roberts gibi herkes huzuru ve aşkı Bali’ de bulamasa da sahneler “ya  neredeymiş bu ada” dedirtir : ) Bu arada filmin Napoli ve Hindistan sahneleri de hiç geri kalmaz.

10. Barcelona ve Madrid, Dan Brown’ ın “Başlangıç” Kitabı

Kitap Bilbao, Sevilya, Madrid ve Barselona’ da geçiyor ama okuyup da başlıktaki 2 şehri özellikle de Gaudi’ nin Barselona’ sını merak etmemek imkansız.