mil biriktiren kredi kartı

EN FAZLA MİL KAZANDIRAN KREDİ KARTI HANGİSİ ?

Mil biriktirme konusunda en avantajlı kredi kartının hangisi olduğu uzun süredir benim de kafamı kurcalayan bir soru olduğundan bu konuda en popüler 5 kredi kartını inceleyen bir yazı hazırlamaya ve sizinle paylaşmaya karar verdim. İlk olarak şunu söyleyelim: Mil kavramı tamamen kafa karıştırma vesilesi aslında, önemli olan millerin Türk Lirası karşılığının ne olduğu. Genelde kredi kartları 1₺ harcamaya 1 mil verip, bilet alırken her 100 mili 1 ₺ sayıyor. Yani önce Türk Lirası mile, sonra mil Türk Lirasına çevriliyor. Sonuçta sayılar büyürken, değer azalıyor 🙂

 Tabi mesele kredi kartı olunca; yıllık kart ücretleri, millerin hangi hava yolları ile birlikte kullanılabildiği, kredi kartının piyasadaki mağazalarda ne kadar yaygın olduğu ve bankaların yaptığı ekstra kampanyalar gibi bir çok değişken olduğundan kesin bir yargıya varmak zor ama yazının sonunda bir fikir sahibi olacağınızdan eminim. Haydi başlayalım:

kredi kartı

1. SHOP & FLY KREDİ KARTI

Shop & Fly Garanti Bankasına ait bir kart.

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık kart ücreti: Gold 165₺ / Platinium  240₺

Mil kazanımı:  1₺ harcamaya 1 mil

Mil kullanımı: 100 mil = 1₺

Alan verginizi de puanlarınız ile ödeyebilirsiniz.

Lounge Hizmeti: Aşağıdaki tüm salonları kart sahibi ve her bir misafiri için kişibaşı 140₺ ödeyerek kullanabilirsiniz:

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı İç ve Dış hatlarda bulunan “LGM Lounge”; Esenboğa Havalimanı İç Hatlarda yer alan “Primeclass Lounge”, Dış Hatlarda yer alan “Comfort Lounge”; İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç ve Dış Hatlarda yer alan “Primeclass Lounge”; Milas Bodrum Havalimanı İç Hatlar Terminalinde bulunan “Primeclass Lounge” ve Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde bulunan “Comfort Lounge”

Uçak Bileti Alımı: Kendi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

kredi kartı

2. AXESS WINGS KREDİ KARTI

Sırada Akbank’ ın mil kartı var:

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık kart ücreti: Wings 142₺ / Wings Black 191₺

Mil kazanımı:  1,5₺ harcamaya 1 mil ancak sağlık, bilişim, mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve araç kiralama gibi önemli sektörlerde her 1,5₺ değil 10 ₺ harcamaya 1 mil kazandırıyor, dikkat ! 

Mil kullanımı:  Değişken olarak kendisi hesaplıyor. Yurtiçinde örneğin; 300₺ bilet için: 160mil = 1₺ ederken, 200₺ bilet için: 210 mil = 1₺ ediyor. Almanya içinse, 900₺ bilet için: 93 mil = 1₺ ederken, 600₺ bilet için: 125 mil = 1₺ ediyor.

En güzel tarafı yurt içi uçuşlarda ekstra alan vergisi olmaması.

Lounge Hizmeti: Lounge hizmeti bulunmuyor ancak bu hizmeti veren TAV Passport üyeliği için % 15 indirim sağlıyor.

Uçak Bileti Alımı: “gezkanatlan” internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

mil biriktiren kart

3. MILES & SMILES KREDİ KARTI

Malum artık THY bu kart için hem Garanti hem de QNB Finansbank ile anlaşmalı. Ben Garanti Bankası’ nın kartını inceledim.

Hangi hava yolu: Türk Hava Yolları ve Star Alliance üyesi hava yoları

Yıllık Kart Ücreti: Standart 165₺ / Platinium 240₺

Mil Kazanımı: THY üyelik seviyenize göre kazancınız artıyor. Classic, Classic Plus yada Elite seviye farketmeksizin THY yada Star Alliance üyesi hava yollarından uçak bileti harcamalarında her 1₺ için 1 mil kazanırsınız. Classic seviyede seyahat ve restoran harcamalarında harcamanızın %30’ u; giyim,akaryakıt,elektronik, market harcamalarında %10’ u, diğer tüm sektörlerde %5’ i oranında mil dönüşü oluyor. Bu oranlar Classic Plus’ da %25, Elite seviyede ise % 50′ ye varan oranlarda artıyor ve çok kazançlı hale geliyor.

Mil Kullanımı: Türkiye’ den gidiş – dönüş yurt içi uçuşlarınızı 7600, Avrupa uçuşlarınızı 15.000-20.000, Uzakdoğu ve ABD uçuşlarınızı 60.000, Güney Amerika ve Avustralya uçuşlarınızı 80.000 mil karşılığında satın alabilirsiniz. Yani millerinizi; 200₺ ederinde yurt içi bilet için 19 mil = 1₺, ABD’ e 3000₺ ederinde bir bilet için 10 mil = 1 ₺ gibi muazzam karlı oranlarda kullanabilirsiniz.

Ancak ödül bilet kullanımının her sefer için kısıtlı olduğuna lütfen dikkat !

Lounge Hizmeti: İstanbul Havalimanında Classic Plus Kart sahipleri Domestic Lounge’ dan, Elite Kart sahipleri ise Domestic ve Miles&Smiles Lounge’ lardan ücretsiz yararlanabilir. Bunu dışında Garanti Bankası Miles & Smiles müşterilerine 140₺ karşılığında dünyanın pek çok noktasında lounge erişimi sağlıyor. Anlaşmalı loungelar şurada.

4. ING PEGASUS PREMIUM KREDİ KARTI

ING’ nin Classic kartı az ödül puan verdiği ve kullanışsız olduğundan direkt es geçiyorum.

Hangi hava yolu: Pegasus

Yıllık Kart Ücreti: 197₺

Mil Kazanımı: Pegasus’ tan uçak bileti harcamalarında her 1₺ için 1 puan, diğer harcamalarınızda 2₺ için 1 puan.

Mil Kullanımı: Değişken olarak kendisi hesaplıyor. Ne yazık ki bilet fiyatı arttıkça puanlarınız değer kaybediyor. 96₺ değerindeki bir yurt içi bilette 25 puan = 1 ₺ ederken, 350₺ değerindeki bir yurt içi bilet için 44 puan = 1₺ ediyor. Bir de yurt dışından örnek verelim: 6 ay sonrası için baktığım Barselona bileti 372₺ ve puan ile almak isterseniz 16 puan = 1₺, aynı bilet yarın 1851₺ ve puan ile almak isterseniz 44 puan = 1₺.

Alan vergilerini de puan ile ödeyebilirsiniz.

Lounge Hizmeti: Sabiha Gökcen Havalimanı iç ve dış hatlarda yılda 6 kez SAW Lounge %50 indirimli. (110₺ yerine 55₺)

mil biriktiren kredi kartı

5. MAXIMILES KREDİ KARTI

İş Bankası’ sına ait bu kartın daha prestijli olduğu belirtilen “Maximiles Select” versiyonu da var ancak ben mil biriktirme konusunda bir avantajını bulamadım.

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık Kart Ücreti: 130₺

Mil Kazanımı: Her 200₺  harcamaya 1 mil. Dikkat, bir harcamada azami 50 mil kazanılabiliyor.

Mil Kullanımı: İş Bankası bu konuda bahsettiğim sayı oyunlarına girmemiş: 1 mil = 1₺. Yurt dışı uçak bileti alışverişlerinde miller ülkeye göre 1,5 veya 2 kat değerli kullanılıyor. Ülkelerin listesi sitede mevcut.

Lounge Hizmeti: Yok.

Uçak Bileti Alımı: Maximum uygulaması yada ucakbileti.maximiles.com.tr sitesinden gerçekleştiriliyor. Dikkat, her bir yolcu için 15₺ biletleme servis ücreti alınıyor.

6. DİĞER KREDİ KARTLARI

Parafly, Adios gibi kredi kartları; puan ile uçak bileti almak için müşteri hizmetlerini arayıp, fiyat görmeden alım yapmak zorunda olunduğu için bana çok kullanışsız geliyor. Bu kartların ödül oranları da Shop & Fly’ dan daha karlı değil.

YOLLARBENİMUMUDUM’ UN DEĞERLENDİRMESİ 🙂

Sonuç olarak, ING Pegasus ve THY Miles & Smiles kredi kartlarının; hava yolları, aracı olmaksızın kendi biletlerini puanladıkları için açık ara en avantajlı kartlar olduğu aşikar. Özellikle Classic Plus ve Elite seviyelere ulaşıldığında THY Miles & Smiles kredi kartları rakipsiz! Gezginler hangi firma ile daha çok uçuyorlarsa onun kredi kartını tercih edebilirler. Kullananlardan öğrendiğimiz kadarıyla, iki hava yolunun mil kartını düzenleyen banka da düzenli müşterilerine yıllık kart ücretlerini iade ediyorlar.

Ancak ben kısıtlama istemiyorum, millerimi istediğim firmada kullanabileyim diyorsanız en çok mil kazandıran kart bizim değerlendirmemize göre Shop & Fly.

Bizden bu kadar. Sektörü eskiden beri takip edenler son yıllarda bankaların ödül miktarlarını büyük ölçüde azalttığını söylüyor. Yine de bir şeyler biriktirmek mümkün. Verileri ortaya döktük, karar sizin 🙂

Diğer seyahat tavsiyelerimiz için lütfen şuraya tıklayın !