Düşük Maliyetli Havayolu Firmaları & Ryan Air Deneyimi

Kur durumları malum. Yurt dışına seyahat etmek her geçen yıl daha da pahalı oluyor. Bir zamanlar uçak biletini al gerisini düşünme denilen Asya ülkelerindeki temel ihtiyaç harcamaları bile cep yakmaya başladı. Bu yazımda da sizlere düşük maliyetli havayolu firmaları hakkında bazı tüyolar vermek istiyorum. 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu firmalara yöneldiğinizde bazı temel hizmetlerden mahrum kalacağınızı bilmeniz gerekiyor. Şehir merkezlerine uzak meydanlara inmek, kabin bagajına bile ekstra ücret ödeme zorunluluğu, hatta havada bir bardak sudan bile mahrum kalmak bunlardan bazıları. Bunlardan bir kısmına yerli firmamız Pegasus’ tan aşinayız zaten : )

Bahsettiğim firmaların en büyükleri sırasıyla şunlar:

1.       Southwest Airlines (ABD)

2.       Ryanair (İrlanda)

3.       EasyJet (Büyük Britanya)

4.       Air Asia (Malezya)

5.       Lion Air (Endonezya)

6.       IndiGo (Hindistan)

7.       Norwegian Air (Norveç)

8.       Vueling (İspanya)

9.       Pegasus

10.   Wizz Air (Macaristan)

düşük maliyetli hava yolu firmaları

Ryanair ile Yolculuk Deneyimi

Listede ikinci sırada gördüğünüz İrlandalı şirket Ryanair Avrupa’ nın en büyük düşük maliyetli havayolu firması. Avrupa’ nın neredeyse tamamına uçuşları var. Bilet fiyatları gerçekten ucuz. Biz Ryanair’ i Barselona’ dan Seville’ ya yaptığımız uçuşta deneyimledik.  İşte tecrübelerimiz:

1.       En önemlisi online check-in yapmak ve A-4 kağıda (evet, mutlaka bu boyuta) biletin çıktısını almak. Gidiş – dönüş uçuşlar için biletler ayrı kağıtlara basılmış olmalı. İnanamayacaksınız ama havaalanında check-in bedeli tam 55 Euro. Çıktı almazsanız ödeyeceğiniz bedel ise 20 Euro.

2.       Ryanair uygulamasını indirerek mobil biniş kartı da kullanabilirsiniz elbette.

3.       Fiyatlar standart olarak 15 Euro civarından başlıyor. (Tarih denk gelirse firmanın düzenlediği kampanyalarda fiyatlar 5 Euro’ ya kadar düşebiliyor.)  Bu fiyata sadece önünüzdeki bagajın altına koyabileceğiniz (40x20x25) el bagajı dahil.

düşük maliyet için tavsiyeler
Rayanair Logosu

4.       El çantasının yanına büyük bavul ve bir kabin bagajı da almak isterseniz Plus paket almalısınız. Fiyatlar 40 Euro civarından başlıyor. Bu paketi aldığınızda “Priority” yani biniş önceliği ve standart koltuklardan birini seçme hakkınız oluyor.

5.       Bilet tarihleriniz esnek, koltuk aralığınız geniş olsun isterseniz biletinizi Flexi Plus almalısınız ki o zaman uçuş düşük maliyetli olmaktan çıkıyor. Fiyatlar 70 Euro’ dan başlıyor.  

6.       Barselona El Prat havalimanında bagaj boyutları konusunda oldukça esnek olduklarını söyleyebilirim. Herhangi bir bavul boyutu kontrolü yapmadılar. Sadece abartılı şişkinlikte bir el çantasını kabine almaya çalışan bir yolcuya müdahale edip, fatura kestiklerini gördüm. Madrid’ den Türkiye’ ye dönerken Pegasus adına yer hizmetleri veren firmanın daha çok sorun çıkardığını söyleyebilirim.

7.       Barselona’ da da, Seville’ da da tek havaalanı olduğundan düşük maliyetli havayollarının önemli maliyet düşürme kalemlerinden olan ekonomik ama uzak/sapa bir havaalanından şehre ulaşım derdimiz olmadı. Örneğin Pegasus, Brüksel uçuşlarını şehir merkezindeki ana havaalanı yerine 60 km mesafedeki Charleroi Meydanına yapıyor.

Biz İspanya’ ya giderken yanımıza bir büyük boy, bir de kabin boy bavul aldığımızdan biletlerimizi de bir Standart, bir de Plus paket seçtik. Böylece Barselona – Seville uçuşumuz iki kişi tek yön 55 Euro’ ya maloldu. Bu biletleri satın alırken hızlı tren fiyatlarının maliyetinin çok daha yukarılarda olduğunu belirtmeliyim.

Biz uçak low – cost firmaları anlattık, dur durak bilmeden gezen arkadaşımız Bujuyollarda da sizin için ucuz uçak bileti bulma yollarını yazdı. Yazıya gitmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Seyahat dair diğer tavsiyelerimiz ise burada. Hepinize iyi yolculuklar, emniyetli uçuşlar : )