AVRUPA,  HOLLANDA

ZAANSE SCHANS’ DA RÜZGARLA DANS

Rüzgarla adeta dans eden yel değirmenlerine oldum olası bir hayranlığım vardır. Amsterdam gezimiz için rotamızı belirlerken de Marken, Edam yada Volendam yerine Zaanse Schans hemen cezbetti beni. Tabi vaktiniz varsa hepsini görmek çok daha tatmin edici bir seçenek olur 🙁

1961 yılında kurulmuş olan köy ismini Zaan nehrinden alıyor. Bu dönemde bazı evler sıfırdan inşa edilirken bazıları da farklı bölgelerden su yada karayolu  ile getirilmiş. Şu anda köyde farklı amaçlar için kullanılan 12 adet yel değirmeni mevcut.

Buraya gelirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus rüzgar. Ee, adı üzerinde yel değirmeni; buraya kurulmuş olmalarının hikmetini gidince anlıyor insan (:

Zaanse Schans

ZAANSE SCHANS NEREDE, NASIL GİDİLİR ? 

Köy, Amsterdam’ ın 20 km kuzeyinde yer alıyor. Konum için şuraya tıklayabilirsiniz. Kondisyonu olanlar bisikletle bile ulaşabilirler ki bunun harika bir macera olacağına eminim çünkü rota oldukça keyifli.

Bir alternatif de Centraal İstasyonundan kalkan trenlerle köye gitmek. Otomatlardan alabileceğiniz biletler gidiş – dönüş kişi başı 7.20 Euro. Yolculuk 15 dk sürüyor ve indikten sonra sizi 15 dakikalık bir yürüyüş bekliyor. Yine harika bir rota olduğundan mesafenin çok problem olmayacağını düşünüyorum.

Tembelliğimiz tuttuğu ve yürümek istemediğimiz için bizim tercihimiz ise otobüs kullanmaktan yana oldu. EBS firmasına ait 391 numaralı Zaanse Schans otobüsleri Centraal İstasyonunun üst katındaki E peronundan kalkıyor. Biletlerinizi alt kattaki EBS kioskundan almanız gerekiyor, gidiş – dönüş kişi başı 10 Euro. Yolculuk yarım saatten biraz fazla sürüyor.

Zaanse Schans

ZAANSE SCHANS GEZİLECEK YERLER

Köyde bulunan tüm müze ve atölyelere girmek isterseniz otobüsten inilen noktada bulunan Zaans Müzesinden Turist Kartı satın alabilirsiniz. Bu kart ile Zaans ve Zaman Müzelerine ek olarak değirmenlerden istediğiniz birini ve dokuma atölyesini ücretsiz gezebilirsiniz. Kart 15 €, saydığım aktiviteler toplam 26.5 €.

Bizim gezdiğimiz sıra ile anlatacak olursam:

1.   Zaans Müzesi ve Verkade Çikolata Deneyimi: 

Burası bir bisküvi ve çikolata müzesi. Hollanda’ nın en büyük çikolata markalarından Verkade’ nin katkılarıyla 1900’ lerin başından günümüze çikolata ve yemek endüstrisinin gelişimi interaktif ekranlar, bilgisayar oyunları ve modern materyaller ile anlatılıyor. Giriş 10 €. Müzenin hemen arkasındaki seyir kulesinden değirmenleri fotoğraflamayı unutmayın.

2.   Clog Workshop Ayakkabı Atölyesi: 

Ülkenin sembollerinden tahta clogs ayakkabılarının nasıl üretildiğini izleyebilir, küçük ayakkabı müzesini ücretsiz gezebilir ve atölyenin önündeki devasa ayakkabılarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

hollanda gezisi
Clogs

3. Zaman Müzesi: 

16. yüzyıldan kalma çan kulesi saatinden günümüz elektrikli alternatiflere kadar saat teknolojisinin ve dolayısı ile Hollanda endüstrisinin gelişimi gözler önüne seriliyor. Giriş 10 Euro.

4. Albert Heijn Bakkal Müzesi: 

Ülkenin en büyük market zincirlerinden Albert Heijn’ in küçük bir bakkal dükkanı olduğu 1887 yılına ait orijinal mobilya ve döşemeleri görebilirsiniz.

5. Duyvekater Fırın Müzesi: 

Hollanda’ nın ünlü ekmeği Duivekater ve başka bir çok geleneksel hamur ürünün yapımını izleyebilir, tadabilir ve satın alabilirsiniz.

gezi rehberi

6. Catharina Hoeve Peynir Çiftliği: 

Malum peynir de bu ülkenin başka bir alamet- i farikası.

7. Wevershuis Dokuma Atölyesi: 

18. yy dönemine ait yelken dokuma atölyesinin girişi 2 €.

8. Gedaan Chocolate Workshop : 

Geleneksel yöntemlerle kakao çekirdeğinin çikolataya dönüşümde tanıklık edin.

9. Hayvan Çiftlikleri

çiftlik hayvanları zaanse schans
Zaanse Schans

Veee Köyü ziyaret etmemizin asıl nedeni olan 12 Değirmen:

     a. De Huisman (Indie’s Warehouse): 

Değirmen bitkilerden baharat üretimi maksadı ile kullanılıyor, giriş ücretsiz. Değirmenin alt katı ise bir ambar (warehouse). 1786 yapımı bina 1955’ de Zaanse Schans’ a getirilmiş.

     b. De Gekroonde Poelenburg (1869) & Her Klaverblad (2005) & Het Jonge Schaap (2007):  

Değirmenler kalas kesmek için kullanılan testereler için güç üretiyor. Girişler 4.5 Euro.

     c. De Kat:

Boya, kireç, renklendirici ve yağ üretmek için kullanılıyor. Giriş 4.5 Euro. Değirmen 1664’de inşa edilip yaklaşık 3 asır sonra bu bölgeye getirilmiş.

gezi rehberi

     d. De Zoeker & De Bonte Hen: 

Yağ üretim değirmenleri. Girişler 4.5 Euro. Her ikisi de 17. yüzyıl eseri.

     e. De Bleeke Dood: 

1656’ da inşa edilmiş bir un değirmeni, giriş 4.5 Euro.

     f. De Os (1663) & De Ooievaar: 

Faal olmayan değirmenler.

     g. De Hadel & De Windhond: 

Bunlar da bölgenin mini değirmenleri. Hadel, su tahliyesi; Windhond ise taş kırma amaçlı kullanılmış 19. yy değirmenleri. 

map zaanse schans
Zaanse Schans 10 Büyük Değirmenin Konumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir