Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler
ASYA,  VİETNAM

TEK BAŞINA VİETNAM’ A TEKRAR GELME SEBEBİ: TAM COC

Tam Coc gezimiz öyle keyifliydi ki Vietnam’ da sadece bir destinasyonu tekrar görme şansım olsa tercihim kesinlikle burası olurdu. Ninh Binh şehrinin bir parçası olan kasaba eşsiz doğası ile bizi tam anlamıyla mest etti.

Adı Vietnam dilinde “Üç Mağara” anlamına gelen Tam Coc; gölleri, hayatta mutlaka bir kez tecrübe edilmesi gereken birbirinden muhteşem iki nehir turu, bisiklet rotaları, eşsiz tapınakları, bakir doğası, şirin otelleri ve akşamları vazgeçilmezimiz Chookie’ nin bahçesindeki ateş başı sohbetleri ile tam anlamıyla mest etti. Bu arada kasabaya adını veren 3 mağarayı Tam Coc nehir turunda görebileceğinizi hatırlatayım.

Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler

TAM COC’ A NASIL GİDİLİR ? TAM COC’ DA ULAŞIM

Vietnam Airlines ile akşam Hue‘ den Hanoi’ ye uçtuk ve sabah ilk trenle Ninh Binh’ e, oradan da Tam Coc’ a geçmek üzere tek gecelik otelimize yerleştik. Otelimizi Hanoi Tren İstasyonuna yaya olarak geçebileceğimiz yakınlıkta bir yerden seçtik ki zaten istasyon tarihi merkeze bile sadece 15 dk yürüyüş mesafesinde.

Vietnam Demiryolları’ nın resmi internet sitesinden yabancı kredi kartları ile işlem yapılamadığından biletlerimizi  Baolau‘ dan satın aldık. 4 ayrı bilet sınıfı mevcut: Bank koltuklar (hard seat), normal koltuk (soft seat), 4 kişilik kabinde yatak ve 6 kişilik kabinde yatak. Biz iki saatten biraz fazla sürecek yolculuğumuz için kişibaşı 25₺’ e (5$) normal koltuk tercih ettik. Zamanımızı en iyi şekilde değerlendirmek için de 06:00’ daki günün ilk treni ile Ninh Binh’ e geçtik. 

Ninh Binh tren istasyonu ile Tam Coc arası 6 km. Bu yolculuğu ise taksi ile gerçekleştirdik, yaklaşık 20₺ (4$) tuttu.

Tam Coc içerisinde ise ulaşım tabi ki bisiklet ile. Hatta şöyle söylemek lazım: Bisiklet kullanmak için daha güzel bir yer olamaz (: Daha uzak mesafeler için ise scooter kullandık. Her ikisini de otelimizden kiraladık.

TAM COC’ DA NEREDE KONAKLANIR ?

Kasaba oldukça küçük olduğundan nerede kalırsanız kalın ulaşım sorun olmayacaktır. Dolayısı ile konaklama konusunda tek kriter bütçeniz. Tam Coc River View Homestay ve Tam Coc Bungalow bizim tekne gezisi esnasında gördüğümüz ve manzarasını çok beğendiğimiz otellerdi. Biz yine hemen göl kıyısındaki Tam Coc Mountain Lake Homestay’ de kaldık ve her şey tek kelime ile harikaydı. Rezervasyonumuzu gitmeden Booking‘ den yapmıştık. Burası bir aile işletmesi, tüm aile son derece samimi ve ilgili. Özellikle ailenin genç kızı Lan, hem iyi İngilizcesi (ki bu Vietnam’ da çok kıymetli bir özellik!) hem de lokal tavsiyeleri ile bize çok yardımcı oldu.

Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler

Otelimizin Şirin Bahçesi

TAM COC’ DA NEREDE NE YENİR, NE İÇİLİR ?

Kasabada enfes yemekler yediğimizi söyleyemeyeceğim ama tavsiye üzerine denediğimiz ve memnun kaldığımız yerler şunlar:

Thuy Linh Restaurant: Vietnam usulü noddle yada pirinç yanında servis edilen tavuk, et yada balık yemeklerini deneyebileceğiniz başarılı bir restaurant.

Linh Chi Family Restaurant: Kuzey Vietnam’ da çok popüler bir yemek olan ördek çevirme denemek isteyenler uğrayabilir, biz beğendik.

The Pizza Factory: Pizzalar odun ateşinde pişiyor, hiç fena değiller.

Chookie’ s Beer Garden: Bahçede ateş başında rahat mı rahat ahşap koltuklarda sohbet ederken yanı başınızda odun ateşinde pişen pizzaların keyfini çıkarın (: Fiyatlar kasabadaki diğer mekanlardakinden biraz yüksek.

TAM COC’ DA GEZİLECEK YERLER

Gezi rotamızı kaldığımız otelin sahiplerinden Lan’ ın tavsiyelerine göre oluşturduk ve sonradan farkettik ki en doğrusunu yapmışız. İlk gün için bisiklete uygun bir rota olsun diye daha yakın yerleri seçtik. İkinci güne ise daha uzak yerleri bıraktık ve scooter kullandık.

Birinci Gün:

1.    Tam Coc Tekne Turu

Tek bir cümleyle anlatmak gerekirse: Vietnam’ da en beğendiğimiz aktiviteler kesinlikle Tam Coc ve Trang An tekne turları oldu. Kasaba merkezindeki gölden başlayan Tam Coc tekne gezisi daha sonra pirinç tarlalarının, tarlada çalışan çiftçilerin; karstik adacık, mağara ve tepelerin arasından kıvrılan Ngo Dong nehri boyunca devam ediyor.

Biz sabah ilk iş otelimizin yanı başındaki tekne iskelesine geçerek nehrin en sakin olduğu anı yakalamayı başardık ve abartmadan söylüyorum mest olduk. Sadece su ve kuş sesleri eşliğinde yöresel kıyafetleri ile çalışan köylüler ve bu coğrafyaya özgü, muazzam, eşsiz bir doğa. Tur 1.5 saat kadar sürüyor ve fiyatı kişibaşı 50₺ (10$) civarı.

Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler

2.    Thai VI Tapınağı

Yaklaşık 1000 yıllık bu mütevazi tapınağa sadece taş mimarisi için değil, kısa bisiklet yolculuğunun keyfini tecrübe etmek için de mutlaka uğramalısınız. Giriş ücretsiz.

Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler

Thai VI

3. Bich Dong Tapınağı

Burası bölgedeki en popüler instagram noktalarından biri. 1428 yılında Ngu Nhac Dağı eteğinde inşa edilen tapınak bolca merdivenden, 3 ayrı kattan ve her katta ayrı bir ibadethaneden oluşuyor. İkinci ibadethanenin bir kısmı bir mağaranın içi aslında. Bich Dong’ un en çok fotoğraflanan yeri girişteki taş yol, yolun iki tarafında nilüferlerle kaplı gölcük ve tapınağın giriş kapısından oluşan kadraj. Sırf bisikletle pirinç tarlarının ve kireçtaşı dağlarının arasından yapacağınız yolculuk için bile gidilir (: Giriş ücretsiz.

gezi rehberi

Bich Dong

4.    Kuş Vadisi

Bisiklet turunun en uzak noktası kasabaya 7 km mesafedeki bu vadi. Thung Chim yani Kuş Vadisi 34 hektarlık bir eko-turizm bölgesi. Vadidinin sularla kaplı ormanında leylek, balıkçıl, kartal hatta pelikan görmek mümkün. Giriş yaklaşık 25₺ (5$).

İkinci Dün:

1.    Mua Mağarası

Instagram’ da sık sık gördüğünüz fotoğraflardan bir kısmı da burada çekiliyor işte. Bedeli mi ? Büyük Ejderha (Ngoa Long) Dağına çıkan yaklaşık 500 merdiven (: Ama zirvede sizi dağa adını veren ejderha heykeli ve tüm bölgeyi kuş bakışı görebileceğiniz ömürlük bir manzara bekliyor. Giriş kişibaşı 25₺ (5$). Yoldaki park görevlilerine takılmayın, tesiste ücretsiz park yeri mevcut.

Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler

Hang Mua

2. Trang An Tekne Turu

Vietnam seyehatinizi unutulmaz kılacak aktivitelerden biri de bu tekne gezisi. Trang An UNESCO Dünya Doğa Mirasları listesinde bir eko-turizm kompleksi. Tam Coc’ da küçük bir nehir geniş vadilerin arasında, pirinç çeltiklerinin ortasından uzanırken; Trang An sık ormanların, karstik adacıkların, gözden uzak tapınakların etrafından kıvrılan daha büyük bir nehir. Biletler kişibaşı 50₺ (10$) civarı. 3 farklı rotadan birini seçiyorsunuz. Biz bölgedeki en büyük mağarayı ve fotoğraflamak istediğimiz Hanh Cu Vu Lam tapınağını içeren 3. rotayı seçtik, unutulmaz bir deneyimdi. Tüm turlar King Kong filminin çekildiği sete de uğruyor.

Vietnam

3.    Hoa Lu Antik Şehri

Vietnam’ ın 10 ve 11. yüzyıllarda başkenti olan antik şehir, Trang An’ a yaklaşık 5 km mesafede ve ülkenin UNESCO listesindeki 8 lokasyondan biri. 1000 yaşında olmasına rağmen hala çok iyi durumda olan komplekse giriş kişibaşı 8₺ (2$).  

Tam Coc, Ninh Binh Gezilecek Yerler

Antik Başkent

4.    Bai Dinh Tapınağı

Bai Dinh de scooter turunun en uzak noktası, Tam Coc’ a yaklaşık 25 km mesafede. Sonradan inşa edilen daha büyük yeni tapınak ile 300 merdiven tırmanılarak ulaşılan ve dağın eteğindeki bir seri mağarayı kapsayan eski tapınaktan oluşan kompleks Vietnam’ ın en büyük Budist tapınağı. Buranın da Instagram’ da Vietnam hashtagi altında bolca fotoğrafını görebilirsiniz (: Giriş yaklaşık 15₺ (3$).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir