Siem Reap Gezilecek Yerler
ASYA,  KAMBOÇYA

SIEM REAP: ŞIPSEVDİ GÖNLÜMÜZÜ SEN DE ÇALDIN

Pek çok gezgin Angkor Wat Tapınakları gezisini, dolayısı ile de Kamboçya’ nın Siem Riep şehrini, bizim gibi Vietnam’ a ya da Tayland, Malezya gibi ülkelere gelmişken aradan çıkarmayı planlıyor. Gönül isterdi ki ülkeye çok daha fazla zaman ayıralım, başkent Phnom Penh’ i yada Sihanoukville sahillerini de keşfedelim ama izin şartları malum. Biz Siem Reap’ de dört gün kaldık ve çok güzel vakit geçirdik. Tereddütsüz söyleyebilirim ki bu ülke daha fazla zamanı fazlasıyla hakediyor.

Şehirle ilgili ilk söyleyeceğim şey, özellikle bizim gibi buraya Kuzey Vietnam’ dan geçmişseniz, sıcaklık ve nemdeki ani artış. Ama havaalanından otele tuktuk ile geçerken efil efil esen rüzgar ve bir ülkeye ilk kez ayak basmış olmanın verdiği heyecan ile bu durum bile bir keyfe dönüştü. Şimdi bile Siem Reap’ i düşünüce aklıma Angkor Tapınakları kadar müthiş bir tarihe ev sahipiliği yapmış ve hala doğaya can veren kiremit rengi toprağı ile tuktuk üzerindeyken yüzümüze vuran nemli ve orman kokulu rüzgar da geliyor.

Kamboçya Umuma Mahsus Pasaport (bordo) sahiplerine 30 gün için kapıda vize uyguluyor, bedeli de 30$. Hususi Pasaport (yeşil) sahipleri ise vizeye tabi değil.

yüzen köy - siem reap

SIEM REAP’ DE ULAŞIM ve KONAKLAMA

Hem şehir içinde hem de tapınaklar bölgesine ulaşım için en etkin ve ekonomik yol tabi ki tuktuk kullanmak. Taksiler de mevcut elbette ama püfür püfür kabrio tuktuklar dururken biz hiç tercih etmedik (: Otel görevlimiz bize Kamboçya’ dan alınmış bir ehliyet olmadan scooter kullanmanın yasak olduğunu söyledi ancak motorlu turistler gördük ve onlardan polisin şehir içinde ve tapınaklar bölgesinde bunu sorun etmediğini öğrendik. Bisiklet kullanmak isteyenlere ise ülkede yıl boyu sıcaklık ve nemin oldukça yüksek seyrettiğini ve tapınakların şehir merkezine 10 km mesafede olduğunu hatırlatayım.

Konaklama konusuna gelince, tavsiyem elbette şehir merkezine yani Barlar Sokağına mümkün olduğunca yakın bir otel tercih etmeniz. Bütçenize göre mesafe uzayabilir ancak buraya yürüyüş mesadesinde konaklamak bizce şart. Odanızda klima olmasına dikkat edin.

Gezilecek Yerler

SIEM REAP’ DE NEREDE NE YENİR ? NE İÇİLİR ?

Şehirde bayıla bayıla yediğimiz, hatta ne kadar yesek de doyamadığımız şey barlar sokağı civarındaki yürüyüş yollarında pek çok stantta satılan dondurma ruloları oldu. Mango, ejder meyvesi ve ananas gibi meyvelerle hazırlanan milkshakeler soğutucu ızgara tezgahlarda sürekli karıştırılıp sonunda yufka gibi açılıp donduruluyor ve zeminden spatula ile rulo şeklinde kazınıyor. Nemli ve sıcak Kamboçya akşamlarında yok böyle bir lezzet !

Siem Reap Gezilecek Yerler

Bir diğer favorimiz de şehir merkezinden çıkınca sola dönüşle havaalanına giden 6 numaralı otoyolun sol tarafındaki sokak satıcıları. İlk akşam yediğimiz bolonez soslu makarnanın tadı damağımızda kalınca ikinci gün tekrar gittik. Yolun diğer tarafında ise kavrulmuş çekirge, cırcır böceği ve ipek böceği satan bir tezgah mevcut. Meraklıları bir tadına bakabilir, göründüğü kadar kötü değiller (:

Siem Reap Gezilecek Yerler

Denediğimiz ve tavsiye edeceğimiz mekanlar ise şunlar:

Try Me Restaurant: Burada iki farklı akşamda değişik soslarla hazırlanan ve muz yaprağında pişirilen iki haşlama et yemeği olan amok ve lok lak denedik. Sağlıklı ve lezizdi.

Cafe Latino: Barlar sokağındaki restaurant Meksika ve İtalyan yemekleri yapıyor. Biz pizza ve empenada yedik, fena değildi.

Siem Reap Gezilecek Yerler

Lok Lak Yemeği

SIEM REAP’ DE GEZİLECEK YERLER

1. Pub Street (Barlar Sokağı)

Konaklama ve yeme – içme bölümlerinde yazdıklarımdan da anlamışsınızdır, şehrin kalbi burası. Aslında trafiğe kapalı geniş bir bölgedeki sokaklardan birine (8. Sokak) Pub Street deniliyor ama gece pazarları, dondurmacılar, sokak satıcıları ile tüm çarşı oldukça hareketli ve eğlenceli.

Siem Reap Barlar Sokağı

2. Kampong Phluk Yüzen Köy

Yüzen köyü rotamıza eklemeye Kamboçya’ ya gitmeden önce karar vermiştik. Çok tarzımız olmasa da yaptığımız araştırma sonucunda bir tura katılmanın daha mantıklı olacağı sonucuna vardık. Otelimiz “Siem Riep Shuttle” adlı şirket ile temasa geçti ve kişibaşı 18$’ a,  yarım gün sürecek Phluk turumuzu satın aldık. Pakete köye ulaşım ve giriş, tekne, rehber, içme suyu ve sigorta ücretleri dahil.

Tur şirketi bizi shuttle ile önce otelimizden merkezdeki ofise, buradan da aynı turu satın alan diğer gezginler ve rehberimiz ile 40 dakikalık bir yolculuk sonunda Phluk köyüne götürdü. Köye varır varmaz bölgeye özgü teknemize atladık ve yelkenler fora. Köy “stilt house” denilen iskele vari uzun tahta ayaklar üzerine kurulu ahşap evlerden oluşuyor. Yağışlı sezonda sular yükseliyor ve evlerin hizasına kadar geliyor. Yerleşim yerindeki karakol binası, kilise, okul gibi kurumlar da aynı şekilde “stilt house” konseptinde.

Kamboçya Gezilecek Yerler
Köy merkezine gelince;

Kısa bir nehir yolculuğundan sonra köye geldik ve tapınağın önünde kıyıya yanaşıp köy merkezine yöneldik. İlk dikkatimizi çeken şey kötü yaşam koşulları ve fakirlik oldu. Bu arada aklınıza köylülerin bu gezilerden rahatsız olabileceği gelebilir, biz de gitmeden aynı kaygıları taşıdığımızdan rehberimize sorduk ve aksine giriş, tekne ve sonradan bahsedeceğim kayık turlarından pay aldıkları, ayrıca bu organizasyonlarda işçi olarak çalıştıkları için hoşnut olduklarını öğrendik. Köylülerin turizm dışındaki tek gelir kaynakları balıkçılık elbette.

Biz Kamboçya gezimizi Şubat ayında, yani kuru sezonda gerçekleştirdiğimizden su seviyesi düşüktü ve uzun tahta ayaklar üzerindeki evler daha da enteresan görünüyordu. Fotoğraflara dikkatli baktığınızda iskelelerde suların en yüksek olduğu andaki izlerini görebilirsiniz. Yağışlı dönemde köye giden ve köyün içerisinde ulaşımı sağlayan yollar sular altında kaldığından, her yıl yeniden inşa ediliyorlarmış. Rehberimiz, Şubat ayı ortalarından itibaren ise nehirde teknelerin kullanılmasının imkansız hale geleceğini ve turlara ara verileceğini belirtti.

Siem Reap Gezilecek Yerler

Köyü bu kadar güzel yapan bir  başka unsur da her fotoğrafta kendine yer bulan dünya tatlısı çocukları. Yokluk içesinde, kimi tamamen çıplak, kimi üzerinde bez parçaları ile olsa da o kadar güzel gülüyorlar ki insanın içi ısınıyor. Aklınızda bulunsun, giderken yanınıza onlar için fazladan açılmamış su şişesi alırsanız çocukları çok mutlu edersiniz.

Phluk’ u gezdikten sonra tekrar teknemize atladığımız gibi Tahas Nehri boyunca ilerleyip köyü katettik ve Tonle Sap Gölü’ ne açıldık. Burada yanyana yüzen restoranlar mevcut. Tekneler bunlara yanaşıyor ve öğle yemeği molası veriyor. İsteyenler burada kişibaşı 5 $ vererek köylü kadınların kullandığı kayıklarla, sazlıkların arasında, çok çok keyifli, yarım saatlik bir göl turu yapabilirler. Tavsiye olunur.

Son olarak dört bir yanı göl manzaralı restaurantta balık ağırlıklı öğle yemeğimizi de yedik ve yaklaşık 3 saatlik gezimiz sona erdi. Turdan da tur şirketimizden de son derece memnun kaldık. Hatta Asya şartları düşünüldüğünde Siem Riep Shuttle firmasını kesinlikle tavsiye ederim. (Sitesine gitmek için şuraya tık tık !))

Siem Reap Gezilecek Yerler

3. Angkor Arkeolojik Parkı

Gelelim Kamboçya’ ya gelmemizin asıl sebebi olan tapınaklar gezimize. Biliyorum bizim gibi pek çok gezginin ölmeden görülecekler listesinde burası ve bunu sonuna kadar hak ediyor. Öncelikle şunu söyleyeyim: Angkor Wat, Bayon veya Ta Prohm gibi buradaki tapınaklardan biri aslında ama tüm bölgeye Angkor Arkeolojik Parkı adı verilmiş. Hatta ülkenin bayrağındaki yerini bile almış yapının figürü. Malum burası hem %95’ i Budist olan Kamboçyalılar için bir çeşit hac yeri, hem de tüm dünyada ülkenin sembolü. Park 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası ve Tehlike Altındaki Dünya Mirasları listesine alınmış ama özellikle Almanya, Fransa, Japonya ve Çin’ in finansal destekleri ile yapılan çalışmalar sonucunda 2004’ de tehlike listesinden çıkarılmış. Detaylı Angkor Wat yazımız için şuraya tıklayabilirsiniz.

Siem Reap Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir