AVRUPA,  YURT DIŞI

SAKIZ ADASI GEZİ REHBERİ

Yaşasın! Sonunda ilk Yunan adası gezimi yaptım. Ne diyelim, kısmet 2022 yılınaymış (: Tatilde Seferihisar’ daki ailemin yanına giderken Çeşme’ den kolayca ulaşabileceğim; ayrıca bir gece – iki güne sığdırabileceğimden, adalar arasında ilk tercihim Sakız Adası (Chios) oldu. Benim için bu seyahatin bir önemi de yurt dışına tek başıma yaptığım ilk gezi oluşuydu.

Çeşme’ ye vapurla yarım saatlik mesafedeki adaya yeşil pasaportunuz var ise vizesiz girebilirsiniz. Bordo pasaport sahiplerinin ise Schengen Vizesi’ ne ihtiyacı olacak. Ben adaya Turyol’ a ait vapurlar ile gidip geldim. Günübirlik gidecekler için Çeşme’den seferler sabah 9.00’da  başlıyor. Akşam Sakız’ dan son vapur ise saat 18.00’de. Bilet fiyatları gidiş-dönüş kişi başı 25 €, tek yön 20 €.

Ada dilimizdeki ismini ünlü sakız ağaçlarından alıyor. Ada’ nın merkezi vapur iskelesinin de bulunduğu Chios kasabası. 55.000 nüfuslu ada, 904 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip.

Antik Yunan mitolojisine göre, Sakız Adası’nın ilk kralı Giritli Minos’un torunu ve Dionysos ile Ariadne’nin oğlu Oinopeonas imiş. Efsaneye göre ada orijinal adını Oinopeonas’ın kızı Chiona’ya borçlu. Yine efsaneye atıfla Sakız Adası’nın ünlü şair Homeros’un doğum yeri olduğu söyleniyor.

Sakız Adası tarihinde ilk yerleşim izleri Neolitik ve Tunç Çağlarına kadar uzanmakta. Sonrasında adada sırasıyla Persler, Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlılar hüküm sürmüşler.

Adada toplu uşaşım kısıtlı. Merkezde Belediye Binası önünden hareket eden otobüsler kuzeyde Vrantados ve Karfas, güneyde Kambos ve civarındaki köylere ulaşım sağlıyor. Ancak Sakız’ ı keşfetmek için bu yeterli değil. İki seçeneğiniz var. İlki araç yada motor kiralamak. Otomobiller için hafta içi günlük 30€’dan başlayan fiyatlar haftasonu artan talep nedeniyle iki katına çıkıyor.

Ben adayı ilk gün motor kiralayarak keşfettim ve bundan büyük keyif aldım. 2022 Mayıs ayında bir günlük motor kirası için 10 € ödedim. Motor kiralayabilmeniz için motor ehliyetine ihtiyacınız olacağını hatırlatmak isterim. Motorla, tek başıma Sakız Adasının deniz kokulu rüzgarını yüzümde hissetmek inanılmaz keyifli bir deneyimdi.

İkinci seçenek ise benim de ikinci gün yaptığım gibi bir tura katılmak. Adayı Deniz Tur ile gezdim ve hem verilen hizmetten, hem de rehberlerin adanın kültür ve tarihine hakimiyetinden  son derece memnun kaldım. Türkçe rehberlik hizmeti verilmesi de cabası. Deniz Tur’ un ofisi feribot iskelesinin tam merkezinde. Şuraya tıklayarak internet sitelerinden turlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adanın başlıca köyleri:

 1. Mesta
 2. Pirgi
 3. Olimpi
 4. Armolia
 5. Anavatos
 6. Avgonima
 7. Volissos
 8. Langada
 9. Vessa
 10. Kalamoti

Görülmesi gereken plajlar:

 1. Mavra Volia
 2. Agia Dynami
 3. Karfas
 4. Komi
 5. Lithi
 6. Elinda
 7. Tigani
 8. Trahili
 9. Agia Fotia
 10. Salagona
 11. Nagos
 12. Vroulidia
 13. Glari
SAKIZ ADASI GEZİ REHBERİ için yorumlar kapalı