FİLM&DİZİ&KİTAP,  TAVSİYELER

NETFLİX’ İN EN İYİ DİZİLERİ

(TEMMUZ 2022′ DE GÜNCELLENMİŞ İÇERİK)

Netflix’ in en iyi dizileri ile karantina günlerine özel tavsiye yazılarımıza devam edelim (: Bir bakmak isteyenler için, diğer önerilerimiz de şurada. Netflix’ de dizi konusu çok daha çetrefilli, çünkü haddinden fazla seçenek var. Evet, izlenebilir seviyede içerik bulmak sorun olamayabilir ama bazıları var ki onları kaçırmamak lazım.

Söze aşağıdaki dizilerin, tıpkı Netflix filmleri yazımda bahsettiğim örnekler gibi, birer klasik olduklarından tavsiyeye ihtiyaç duymadıklarını düşündüğümü belirterek başlamak istiyorum. Malumun ilanı ile vaktinizi almayayım yani (: İçlerinde henüz izlemedikleriniz varsa ve tür olarak sizin zevkinize uygunlarsa her birini hiç tereddüt etmeden izleyebilirsiniz.

Peaky BlindersBreaking Bad
La Casa De PapelBetter Call Saul
Black MirrorNarcos
DarkHomeland
Stranger ThingsThe Crown
House Of CardsPrison Break

Gelelim bu yazının asıl konusuna yani çoğu Netflix’ in orijinal içeriği olan, nispeten daha yeni dizilere. Şanslısınız ki sizler için tamamlanmış dizilerden de seçtim. Böylece hem izlenecek bolca bölüm var, hem de sonraki sezonlar için beklemenize gerek kalmayacak (:


1. DESIGNATED SURVIVOR (IMDB 7.5)

Her yıl ABD başkanı senatoda, tüm bakan ve senatörlerin huzurunda ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasını yaparken, rastgele seçilen bakanlardan biri tüm kabinenin zarar göreceği bir felaketten korunmak üzere güvenlikli bir alana alınır ve konuşma bitene kadar orada kalır. Bu yılki konuşma esnasında korkulan olur ve senato binası yani ‘Capitol’ büyük bir patlama ile yerle bir olurken, başkan dahil tüm kabine üyeleri ölür. Yılın seçilmiş bakanı yani ‘Designated Survivor’ federal hükümetin en düşük profilli üyesi olan İmar Bakanı Thomas Kirkman’ dır.

2. THE FALL (IMDB 8.1)

Londra Polis Departman’ ının soğukkanlı ve tutku dedektifi Stella Gibson Belfast’ da ortaya çıkan bir seri katilin yakalanmasına yardım etmek üzere Kuzey İrlanda polis teşkilatına görevlendirilir. Belfast emniyetinin iç karşıklıkları, Stella’ nın kompleks kişiliği ve katilin gizli kalmadaki başarısı işleri çok çetrefilli bir hale getirir.

3. THE SINNER (IMDB 7.9)

Öncelikle belirteyim dizinin yapımcısı ve ilk sezonun baş rol oyuncusu Jessica Biel. Dizinin 8 bölümlük her bir sezonunda içine kapanık, asosyal ve gizemli detektifimiz Harry Ambrose ayrı bir davayı çözüyor. Özellikle True Detective yada Fargo tarzında dizileri beğenenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Netflix’ de 3 sezonunu izleyebileceğiniz dizinin 4. sezonu da Ekim 2021′ de yayımlandı. Yeni sezonu da yüklenir yüklenmez izleyeceğim (:

4. LOVE (IMDB 7.7)

Bu dizi de romantik komedi sevenler için (: Gus ile Mickey’ in karmaşık ilişkilerini konu alan 3 sezonluk dizinin her bir bölümü 35-40 dk sürüyor. Los Angeles’ da geçen hikayede çiftimiz ve arkadaşlarının başarıları, başarısızlıkları, duygusal ve ruhsal çalkantılarının yalın bir şekilde anlatımı dizide en beğendiğim şey oldu. Bakalım siz de beğenecek misiniz.

5. RUH AVCISI (ALIENIST – IMDB IMDB 7.7)

19. yüzyıl Amerikasında psikolojik rahatsızlıkları olanların ruhlarının benliklerine yabancılaştırıldığı düşünülür, bu yüzden de psikiyatrlara “alienist’ denirmiş. Doktor Laszlo Kreizler, gazete çizeri John Moore ve polis sekreteri Sara Howard’ dan oluşan ekibimiz çocukları hedef alan bir seri katilin peşine düşüyorlar. Benim gibi dönem dizilerinden hoşlananlar kendisini 1800′ lü yılların New York sokaklarında bulacaklar.

6. ALTERED CARBON (IMDB 8.1)

Yıl 2384, yeni bir dünya, Bay City adında yeni bir metropol. İnsanların hafızaları harici belleklere kaydedilip, bu bellekler de farklı bedenlere aktarılabiliyor. Böylece kişiler farklı bedenlerde sonsuza kadar yaşayabiliyor. Ancak bu hak, tabi ki sadece en zenginlerin yani ‘Meth’ lerin sahip olabileceği bir ayrıcalık. Ve kahramanımız Takeshi Kovacs, düzene karşı gerçekleştirilen son isyanda bozguna uğratılan ‘Envoy’ların sağ kalan tek askeri… Dizinin 2. sezonu da yayınlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

7. MINDHUNTER (IMDB 8.6)

Netflix’ in en iyi dizileri yazısı olur da içinde Mindhunter olmaz mı hiç? 70′ li yıllar, iki FBI polisi artık klasik suç çözme metodlarının yetersiz kaldığını düşünerek ‘Davranış Bilimleri Birimi’ ni kuruyor ve cezaevlerini gezerek ülkenin en ünlü katilleri ile görüşmeler yapmaya başlıyor. Mentalist dizisinden “Anna Torv” da kadroda. Özellikle suç ve psikoloji kombosu sevenler kaçırmasın. Bu dizinin de 2. sezonu tamamlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

8. ANNE WITH AN ‘E’ (IMDB 8.6)

Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery’ nin ‘Anne Of Green Gables’ adlı romanından uyarlanmış dizi. Kanada’ nın güneydoğu kıyılarındaki Prens Edward Adaları’ nda çiftçilik yapan müzmin bekar kardeşler Matthew ve Marilla, Green Gables adlı çiftliklerinde kendilerine yardımcı olması için bir erkek çocuk evlat edinmeye karar verirler ancak bahtlarına 13 yaşında, konuşkan (hatta geveze!), gayet girişken ve hayalperest bir kız çocuğu olan Anne çıkar (: 3 sezonluk dizi tamamlandı.

Netflix Dizileri

9. THE END OF F***ING WORLD (IMDB 8.1)

Bu dizi de bir çizgi roman uyarlaması. Hikayeyi anlatmadan önce dizinin komedi öğeleri de barındırdığını hatırlatayım (: 17 yaşındaki James, kendisinin bir psikopat olduğuna inanmakta ve zamanını hayvanları öldürerek geçirmektedir! Ancak bundan sıkılmıştır ve bir insan öldürmenin zamanının geldiğini düşünmektedir. Bu sırada okula yeni gelen ‘cool’ kızımız Allysa ile bir şekilde tanışırlar ve Allysa’ nın teklifi ile kızın babasını aramak üzere İngiltere yollarına düşerler. Böylece James de bir yolunu bulup onu öldürebilecektir (: 2 sezonluk bu dizi de sona erdi.

Netflix' in En İyi Dizileri

10. YOU (IMDB 7.8)

Bir roman uyarlaması daha karşınızda. New York’ da kitapçı işleten, yakışıklı Joe Goldberg aslında bir seri katildir. Bir gün dükkanına gelen ve gelecek vadeden bir yazar olan Guinevere’ e takıntılı bir şekilde aşık olur. Sosyal medya da dahil olmak üzere her türlü imkanı kullanarak kadını takip etmeye başlar ve Guinevere’ e olan ilgisi tam bir saplantıya dönüşür. Joe rolünde Gossip Girl’ den Penn Badgley oynuyor. Dizinin 2. sezonu da yayınlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

11. AFTER LIFE (IMDB 8.4)

Senaristi, yönetmeni ve baş rol oyuncusu sivri dilli komedyen Ricky Gervais bu dizinin. Karısını göğüs kanseri nedeniyle kaybedince sakin ve aklı başında kişiliğinden sıyrılıp, önce ciddi ciddi intiharı düşünür Tony. Ardından da ağzına geleni konuşan ve dilediği her şeyi düşünmeden yapan bir ‘süper kahramana’ dönüşerek hıncını almak ister dünyadan. Karantina günlerinde dizinin ikinci sezonu da yayınlandı. Fotoğraftaki sevimli dostumuzun adı ‘Brandy’ bu arada (:

Netflix' in En İyi Dizileri

12. MANHUNT (IMDB 8.1)

American Crime Story yada 2 numarada anlattığım Minhunter gibi, bu dizi de her sezon bir başka adli vakayı konu alıyor. ‘Unabomber’ adlı ilk sezonun kahramanı, 20 yıllık bir ‘insan avı’ na rağmen yakalanamayan Ted Kacyznski’ nin  tutuklanmasını sağlayan FBI ajanı Jim Fitzgerald. İkinci sezon ‘Deadly Games’ in konusu ise 1996 Atlanta Olimpiyatları bombacısı Eric Rudolph olacak.

Netflix' in En İyi Dizileri

13. DEAD TO ME (IMDB 8.1)

Amerika’ nın şu ünlü terapi grupları var ya, işte orada tanışan iki kadının hikayesinde sıra. Ortak acıları, kocası öldürülen Jen ile nişanlısını kalp krizinden kaybeden Judy’ i yakınlaştırır. Her ne kadar Judy, bu dostlukta daha aklı başında olan taraf olarak görünse de işin aslı çok farklıdır. (İzleyenler kızmasın, spoiler vermeden ancak bu kadar oldu!) Dizinin 2. sezonu da bu ay (Mayıs 2020) yayınlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

14. LOVE, DEATH & ROBOTS (IMDB 8.6)

Her bölümde yeni karakterlerle, farklı hikayeler anlatan bir animasyon dizi ‘Aşk, Ölüm ve Robotlar’. Black Mirror gibi bir ‘anthology’ serisi yani. 19 bölümlük ilk sezon bilim kurgu, korku yada komedi türünde bölümlerden oluşuyor. Kiminde aşk, kiminde ölüm, kiminde robotlar ile karşılaşmaya hazır olun (:

Netflix' in En İyi Dizileri

15. RUSSIAN DOLL (IMDB 7.9)

New York’ da, 36. doğum günü partisinde sürekli ölen (!) ancak matruşka bebekler gibi yenilenmiş halde kendisini tekrar aynı partide bulan Nadia, neler olduğunu anlamaya çalışırken aynı dertten müzdarip Alan’ ı bulur. Hikaye size ‘Bugün Aslında Dündü’ filmini hatırlattı mı? Ama burada işler çok daha karmaşık.

Netflix' in En İyi Dizileri

16. UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT (IMDB 7.6)

Daha 8. sınıfta iken üç kadın ile birlikte bir din adamı tarafından kaçırılan Kimmy, 15 yıl boyunca nükleer silahlar yüzünden kıyametin koptuğuna ve yaşayan son insanlar olduklarına inanarak bir sığınakta tutsak kalır. Hikaye, Kimmy’ nin bu kıyamet tarikatının elinden kurtarılması ile başlar ve kadının yeni hayatına uyum sağlamaya çalışırken başına gelenler ile devam eder. Şanslısınız, 4 sezonluk dizi tamamlandı ve kutusu açılmamış 51 bölüm sizi bekliyor (:


17. MESSIAH (IMDB 7.7)

Ortadoğu’ da ortaya çıkan ve müritleri tarafından İsa Peygamber’ in mesihi olduğuna inanılan bu adam gerçekte kim? CIA ajanı Eva, bu sorunun cevabını arıyor. İşin içinde İsrail istihbaratı, Latin kökenli bir rahip ile kızı ve Filistinli bir mülteci de var. İstihbarat örgütleri, politika ve din üçgeninde gelişen sürükleyici hikayenin sadece 10 bölümlük ilk sezonu yayınlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

18. THE KOMINSKY METHOD (IMDB 8.2)

Sıradaki tavsiyem Michael Douglas’ ın baş rolünde olduğu bir komedi dizisi. Yıllar önce oyuncu olarak şöhreti yakalayan, yaşı ilerleyince de oyuncu koçluğu yapan Sandy Kominsky’ nin hikayesi. Sandy ve onun hem menajeri, hem de en yakın arkadaşı olan Norman’ ın hayatlarının bu dönemine uyum sağlama gayretleri giderek daha da komik olaylara neden oluyor.


19. BLOODLINE (IMDB 8.0)

Friday Night Lights dizisini bitirdiğimden olsa gerek, Kyle Chandler’ ın yeri bende ayrı. Ama nerede yufka yürekli Koç Eric, nerede bu dizideki Dedektif John (: Rayburn’ ler Florida, Key West’ de aile oteli işleten varlıklı bir ailedir. Ailenin dışlanmış üyesi Danny’ nin geri dönmesi eski yaraları tekrardan gün yüzüne çıkarır. 3 sezonluk dizi sona erdi.


20. BODYGUARD (IMDB 8.1)

Robb Stark’ ımız, kuzeydeki kralımız yeni dizi çeker de izlemez miyiz hiç? ‘Kanlı Düğün’ ün kalbimizde  açtığı yara hala taptaze ): İngiliz Ordusu ile Afganistan’ da geçirdiği yıllarından kalma travma sonrası stres bozukluğundan müzdarip David Budd, Londra Emniyet Teşkilatında koruma polisi olarak görev yapmaktadır. David, siyasi görüşlerini hiç onaylamadığı İç İşleri Bakanı Julia Montague’ nin özel koruması olarak atanınca işler karışır.


21. GLOW (IMDB 8.0)

GLOW yani Gorgeous Ladies Of Wrestling (Güreşin Harika Kızları), 80li yıllarda Los Angeles’ da Amerikan güreşi ile uğraşan bir grup kadının hayatını konu alıyor. Aralarına gönül işleri giren eski dostlar Ruth ve Debbie’ nin yolları GLOW’ da kesişiyor ve hikaye başlıyor. 3 sezonu yayınlanan dizinin, 4 . sezonunun çekimleri de tamamlanmış.


22. THE LAST KINGDOM (IMDB 8.3)

Bence Netflix’ in en iyi dizileri listesinin olmazsa olmazlarından bu dizi de, alternatif bir Viking hikayesi arayanlar için. Alternatif ancak kesinlikle orijinal ve başarılı bir yapım. Bir İngiliz olarak doğan ancak Vikinglerce yetiştirilen Utrecht’ in ülkesi ile birlikte büyüyüp asla kopamadığı Vikingler arasında süregelen hikayesi. Dizinin 4. sezonu da yayınlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

23. LONGMIRE (IMDB 8.3)

Ve bir modern Western hikayesi. Wyoming eyaletine bağlı Absoraka kasabası’ nın tecrübeli, soğukkanlı ve ‘cool’ şerifi Walt Longmire ile tanışma zamanı. Bakalım eşini yeni kaybeden Walt; kankası Henry, kızı Cady ve yardımcısı Vic’ in destekleriyle hem psikolojisini ve özel hayatını düzene sokmayı, hem de işine sahip çıkmayı başarabilecek mi.  6 sezon ve 63 bölümden oluşan dizi sona erdi.

Netflix' in En İyi Dizileri

24. BROADCHURCH (IMDB 8.4)

Sakin ve samimi bir İngiliz kasabası görünümündeki Broadchurch, 11 yaşındaki bir çocuğun öldürülmesi ile bir anda ülke gündeminde ilk sıraya yerleşir. Medya ilgisi, şüphe ve kasaba sakinlerinin bir bir ortaya döktüğü sırlar işleri arap saçına çevirir. Geç gelen adalet, adalet değildir! 3 sezon ve 24 bölümden oluşan dizi tamamlandı.

Netflix' in En İyi Dizileri

25. OZARK (IMDB 8.3)

Chiacago’ da finansal danışman olarak çalışan, mali durumu da gayet tıkırında olan Marty ve tüm Byrde ailesi için her şey yolunda gitmektedir. Ta ki Marty, parasını akladığı Meksika’ nın en büyük uyuşturucu kartellerinden biri ile anlaşmazlığa düşene kadar. Byrde’ lar topukladıkları gibi, kendilerini Missouri ‘ nin sakin göl kasabası Ozark’ da bulurlar (: Sizce burada beladan uzak durabilecekler mi? 3 sezonu yayınlanan dizi devam ediyor.

Netflix' in En İyi Dizileri