Netflix Filmleri
FİLM&DİZİ&KİTAP,  TAVSİYELER

NETFLIX’ DE MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER

Netflix, eve tıkılıp kaldığımız şu günlerde en yakın dostumuz oldu şüphesiz. Ancak uygulama iyisiyle – kötüsüyle, yüksek bütçelisi ile vasatı ile her türden içeriğe sahip olduğundan, hem zevkimize uygun hem de kaliteli yapımlar bulmak biraz zor olabiliyor. Bu yüzden tecrübe ve tavsiyeler önemli, Amerika’ yı yeniden keşfetmeye gerek yok yani (: Allahtan bu film ve dizi platformu başka yapımcıların filmlerinin, özellikle de klasiklerin yayın hakkını da alıyor da bizim için seçenekler çoğalıyor.

Lion

‘Benjamin Button’ ın Tuhaf Hikayesi’, ‘Er Ryan’ ı Kurtarmak’, ‘Kara Şahin Düştü’ gibi kült filmler bunlardan bazıları ve Netflix’ de bu filmleri izlemek için benim tavsiyeme ihtiyaç duymayacağınızdan eminim (: Ben sizin için gözden kaçırmış olabileceğiniz, nispeten daha az tanınmış olan ancak mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğüm 10 filmden bahsedeceğim.


1. LION (2016 – IMDB 8.0)

Baştan söyleyeyim: Mendiliniz sehpanın üzerinde hazırda dursun, göz yaşları sel olacak çünkü (: Baş rolde Slumdog Millionaire’ den tanıdığımız Dev Patel var. Nicole Kidman da kadroda. Hindistan’ dan gerçek bir hayat hikayesi, gerçek bir dram. Saroo Brierley’ in kendi hayatını anlattığı ‘Evden Uzakta’ kitabından uyarlanmış film. Evinden binlerce kilometre uzakta, sadece 5 yaşında Hintli çocuk Saroo, Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilir. Saroo 30 yaşına geldiğinde gerçek ailesini aramaya koyulur.

Netflix Filmleri

2. LADY BIRD / UĞUR BÖCEĞİ (2017 – IMDB 7.4)

Daha 25’ inde olmasına rağmen, 4 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar adaylığı bulunan Saoirse Ronan baş rolde. Kendi kendine ‘uğur böceği’ (ladybird) lakabı takan liseli Christine’ in ailesi, arkadaşları ve hayalleri eşliğinde yetişkin olma mücadelesinin anlatıldığı çok keyifli bir film.

Netflix Filmleri

3. HOW TO TRAIN YOUR DRAGON / EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN (2010 – IMDB 8.1)

Animasyon severler, bu film özellikle sizler için. ‘Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ IMDB’ deki en yüksek puanlı animasyon filmlerinden bir tanesi. Merak edenler için 1 numarayı da söyleyeyim: Aslan Kral elbette (: İngiliz yazar Cressida Cowell’ ın aynı adlı romanından uyarlanmış film. Viking köyü Berk’ in küçük yaramazı Hiccup ve maceraları Netflix’ de sizi bekliyor (:

Netflix Filmleri

4. DUNKIRK (2017 – IMDB 7.9)

II. Dünya Savaşı esnasında  Fransa – Belçika sınırında bulunan Dunkirk kasabasında Almanlarca kuşatılan Fransız, İngiliz ve Belçikalı askerleri. Ve onları kurtarmak için havadan, karadan ve denizden düzenlenen operasyon, İngiliz er Tommy’ nin gözünden anlatılmış. Filmin en önemli özelliği az diyalog, bol aksiyon içermesi. Dunkirk, 2018 yılında 3 Oscar ödülü birden kazanmıştı.

Netflix Filmleri

5. SULLY (2016 – IMDB 7.4)

Konusu havacılık olan bir film oldu mu, kaçırmıyoruz biz İsmail sayesinde. Bu listede böyle bir film daha karşınıza çıkacak birazdan, şaşırmayın sonra (: 15 Ocak 2009 günü New York’ un LaGuardia Havaalanından kalktıktan 3 dk sonra kuş sürüsü nedeniyle uçağın iki motorunun da susmasıyla Hudson Nehri’ ne inmek zorunda kalan pilot Chesley ‘Sully’ Sullenberger’ in hikayesi. Sully’ i Tom Hanks oynuyor, yönetmen Clint Eastwood.

Netflix Filmleri

6. THE IMITATION GAME / ENIGMA (2014 – IMDB 8.0)

Bi’ tanecik Sherlock’ umuz Benedict Cumberbatch, II. Dünya Savaşı esnasında Alman Enigma kodunu çözmeye çalışan İngiliz Matematikçi Alan Turing rolünde de efsane bir iş çıkarmış. 2015 yılında En İyi Uyarlama Senaryo Oscar ödülünü alan film, En İyi Film dahil toplam 8 dalda da aday gösterilmişti. Karayip Korsanları’ nın Swann’ i Keira Knightley’ i de çok beğendim filmde.

Netflix Filmleri

7. FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM / FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR, NEREDE BULUNURLAR? (2016 / IMDB 7.3)

Ve listenin, adından da anlaşılacağı üzere, tek fantastik filmi (: Yüzüklerin Efendisi serisinden sonra çekilen ancak öncesini anlatan Hobbit gibi bu film de Harry Potter serisinin başlangıç hikayesi aslında. azar Newt Scamender’ ın, Harry Potter henüz onun kitaplarını okumadan 70 yıl önce, New York’ un gizli cadılar ve büyücüler dünyasındaki keyifli maceraları için 2 saatiniz var mı ? (: 2015 yılında ‘Her Şeyin Teorisi’ filminde Stephen Hawking’ i oynayarak Oscar kazanan Eddie Redmayne başrolde. Colin Farrell ve Johnny Depp de kadroda.

Netflix Filmleri

8. NIGHTCRAWLER / GECE VURGUNU (2014 – IMDB 7.9)

Jake Gyllenhaal ‘ ı severiz. Kavanoz Kafa (jarhead) ve Donnie Darko’ dan hatırlayabilirsiniz kendisini. Los Angeles’ da küçük çapta hırsızlıklarla geçinen Lou, gece yarısı bir kazaya şahit olur. Kaza alanında toplanan bir grup insanın, çektikleri fotoğrafları yerel kanallara sattıklarını öğrenir. Hadi bakalım, Lou’ nun yeni mesleği hayırlı olsun (:

Netflix Filmleri

9. FLIGHT / UÇUŞ (2012 – IMDB 7.3)

İşte size ikinci havacılık filmimiz (: Denzel Washington bu filmdeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilmişti. Senaryo, 31 Ocak 2000 tarihinde kaza yapan ve 88 kişinin ölümüne neden olan Alaska Havayolları’ nın 261 numaralı uçuşundan ilham alınarak yazılmış. Filmde kaptanımız Whip, uçağı başarı ile indirir ancak sonrasında yapılan tahkikatlarda işler karışır.

Netflix Filmleri

10. RAY (2004 – IMDB 7.7)

Ve son olarak müzik konulu bir film. Amerikalı, görme engelli ritim ve blues yıldızı Ray Charles’ ın yaşam hikayesi. Ray’ in Georgia eyaletinde mütevazi bir evde, yokluk içinde başlayan ve 1950′ li yıllarda şöhreti bulmasına kadar giden çarpıcı ve sürükleyici bir hikaye. Ve Jamie Foxx’ un Oscar’ a layık görülen performansı…


Netflix’ de sizler için seçtiğim filmler bunlar. Diğer film önerilerimizi görmek için şuraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir