Mutlu Son İle Biten Filmler
FİLM&DİZİ&KİTAP,  TAVSİYELER

MUTLU SON İLE BİTEN EN GÜZEL FİLMLER

İlla ki mutlu son olsun (: Sürekli şikayetçisi olduğumuz hayatımız aslında ne kadar renkli ve tek düze sandığımız günlerimiz ne kadar da zengin içerikliymiş, öyle değil mi? Ve sürekli evde olmak, 24 saati doldurmak da bir o kadar zormuş  (: Peki biz karantina günlerinde neler yapıyoruz?  Evde spor yapıyoruz, kitap okuyoruz, kahve keyfimizi ortamını sevdiğimiz mekanlar yerine balkonumuzda yapıyoruz, yeni yemekler deniyoruz, ahşap boyama gibi bazı hobiler edinmeye çalışıyoruz, bazen online alışveriş yapıyoruz, sosyal medyada turluyoruz ve tabi dizi yada film izliyoruz. Dizi tavsiyeleri için sizi şuraya alalım lütfen (:

Bu yazımda arşiviniz bitmiştir artık diye yeni filmler önermek istiyorum (: Bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey moral olduğundan; öyle canımızı sıkacak, dökülmek için bahane arayan göz yaşlarımızın musluğunu açacak filmler değil ama. Benim en sevdiğim türde, yani mutlu sonla biten filmler seçtim sizler için (: Mesela ‘Bucket List’ de güzel ve keyifli bir film yada ‘About Time’ (Zamanda Aşk) da çok romantik ama, bu listeye uygun değiller. Anladınız siz onu (: Merak etmeyin yazı boyunca vereceğim tek spoiler bu olacak, filmin sonunun mutlu bittiği (: Son olarak da filmlerin her birini izlediğim filmler arasından özene bezene seçtiğimi belirtmek isterim, umarım sizin de hoşunuza giderler.


1. SHAWSHANK REDEMPTION / ESARETİN BEDELİ (IMDB 9.3)

1994 yapımı film; IMDB’ nin de, bizim gönlümüzün de 1 numarası. 1994; Shawshank Redemption, Forrest Gump, Pulb Fiction ve Leon filmlerinin çekildiği yıl. O yıl ‘En İyi Film Oscar’ ını Forrest Gump almış mesela. Andy (Tim Robbins) ve Red ‘ in (Morgan Freeman) hapishanede gelişen dostluğun ve bitmek bilmeyen sabrın hikayesi. Ve tabi mutlu son (:

Mutlu Son İle Biten Filmler

2. THE INTOUCHABLES / CAN DOSTUM (IMDB 8.5)

Yamaç parüşütü kazasında felç geçiren soylu ve zengin bir adam olan Philippe, bakıcı olarak Driss’ i işe alır ve hikaye başlar. 2011 yapımı film enfes bir dostluk hikayesi aynı zamanda.

Mutlu Son İle Biten Filmler

3. TRUMAN SHOW (IMDB 8.1)

1998 yapımı filmde, sigortacı olarak çalışam Truman (Jim Carrey) tüm hayatının aslında bir reality show olduğunu farketmesinin hikayesi anlatılıyor.

Mutlu Son İle Biten Filmler

4. A BEAUTIFUL MIND / AKIL OYUNLARI (IMDB 8.2)

2001 yapımı film, şizofreni rahatsızlığına sahip matematikçi John Nash’ in (Russell Crowe) gerçek hayat hikayesini konu almış. En iyi film, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yönetmen, ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar ödülleri kazanmıştı.

Mutlu Son İle Biten Filmler

5. RAIN MAN / YAĞMUR ADAM (IMDB 8.0)

4 Oscar’ lı bir başka kült filmde sıra. 1988 yapımı film en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo Oscar ödüllerinin sahibi. Aç gözlü ve bencil bir adam olan Charlie (Tom Cruise), vefat eden babasının tüm mirasını otizm hastası kardeşi Raymond’ a (Dustin Hoffman) bıraktığını öğrenir ve soluğu onun yattığı bakım evinde alır.

Mutlu Son İle Biten Filmler

6. 50/50 | ŞANSA BAK (IMDB 7.6)

Benim çok sevdiğim bir arkadaşlık filmi 50/50. Filmin senaristi Will Reiser’ ın kendi hayat hikayesini konu alıyor film. Daha da enteresanı Seth Rogen sadık arkadaş rolünde kendisini oynuyor aslında. Adam (Joseph Gordon-Levitt) kanser olduğunu öğrenir ve süreçte en büyük destekçisi kankası Kyle (Seth Rogen) olacaktır. Film 2011 yapımı bu arada.


7. JOJO RABBIT / TAVŞAN JOJO (IMDB 8.0)

Bu yılın (2020), en iyi uyarlama senaryo Oscar ödülünün kazananı film hem Naziler ile dalga geçip güldüren, hem de savaş karşıtı mesajlar vermeyi başaran enteresan bir yapım. Yönetmen Taika Waitii aynız amanda Jojo’ nun hayali Hitler’ ini canlandırıyor.


8. AMELIE (IMDB 8.3)

Sorunlu bir evde, içine kapanık ama hayal gücü zengin bir çocuk olarak yetişen Amelie tesadüfler sonucu insanları mutle etmenin kendisine iyi geldiğini fark eder ve kendini bu işe adar. 2001 yapımı bu keyfli filmin 5 dalda Oscar adaylığı bulunuyor.


9. SCENT OF A WOMAN / KADIN KOKUSU (IMDB 8.0)

Al Pacino’ ya En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandıran film, 1992 yapımı. Üniversite öğrencisi Charlie (Chris O’Donnell), görme yeteneğini kaybeden Emekli Albay Frank’ in (Al Pacino) bakıcısı olarak işe girer. Ama olay yaşlı bir adama yardım etmekten çok daha farklı yerlere gider. İşin içinde seyahat, kadınlar ve tango vardır. Bu film için aylarca görme engelliler okulunda gözlem yapan Al Pacino’ nun, filmden sonra sürekli bir noktaya bakmaktan gözleri bozulmuş.

Mutlu Son İle Biten Filmler

10. THE COUNT OF MONTE CRISTO (IMDB 7.8)

Shawshank Redemption filmini beğeneler bu filmden de büyük keyif alacaklardır eminim. 2002 yapımı film, Alexandre Dumas’ ın aynı adlı romanından uyarlanmış. Denizci Edmond Dantes (Jim Caviezel) ve alımlı Mercedes (Dagmara Dominczyk) birbirlerine aşıktırlar ancak Edmond’un en yakın arkadaşı Fernand’ ın da (Guy Pearce) hatunda gözü vardır (gözü çıkacısa!). Fernand amacına ulaşmak için en yakın arkadaşına bir oyun oynar ve onun dünyanın en kötü hapishanelerinden Chateau D’lf’ e tıkılmasını sağlar.


11. 50 FIRST DATES / 50 İLK ÖPÜCÜK (IMDB 6.8)

Nedir kuzum bu IMDB’ nin romantik komediler ile derdi? 6.8 de neymiş, bu film kendi dalında ilk 3’ e girer. Benim notum 8.5 (: Adam Sandler ve Drew Barrymore’ un başrollerde oynadığı 2004 yapımı filmde kısa süreli hafıza kaybından müzdarip bir kızı, her gün kendine yeniden aşık etmeye çalışan delikanlının bitmek bilmez yaratıcılığı anlatılıyor (: Listedeki en güzel mutlu son sanıırm bu filminki (:


12. THE TERMINAL (IMDB 7.4)

Yönetmen Steven Spielberg, başrolde Tom Hanks. 2004 yapımı film 1988’den 2006’ya kadar tam 18 yıl Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’ nda yaşamak zorunda kalan Mehran Karimi Nasseri’ nin hikayesinden esinlenilerek çekilmiş. Doğu Avrupa’ nın hayali ülkesi Krakozya’ dan New York’a gelen Viktor Navorski (Tom Hanks) Amerika yolundayken, ülkesinde askeri darbe olması üzerine New York’un JFK Uluslararası Havaalanı’ nda mahsur kalır. Viktor, pasaportu artık geçersiz olduğu için ABD’ ye giremez ve ülkesindeki savaş bitinceye kadar havaalanı terminalinin transit yolcular salonunda beklemek zorundadır. 

Mutlu Son İle Biten Filmler

13. CLICK (IMDB 6.4)

6 puanlık bir Adam Sandler filmi daha (: İşkolik bir mimar olam Michael’ ın hayatı satın aldığı bir bir akıllı kumanda ile değişir. Kumanda teelvizyon gibi hayatı da ileri yada geri sarabilmektedir ancak cihaz adı gibi fazla akıllı olunca işler karışır. Filmin yapım yılı 2006.

Mutlu Son İle Biten Filmler

14. WHIPLASH (IMDB 8.5)

2015 Oscar töreninin yıldızlarından olan film 5 dalda aday olup En İyi Film Kurgusu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (J.K.Simmons)  ve En İyi Ses Mikyajı ödüllerini almıştı. Gelecek vadeden bir baterist olan Andrew (Miles Turner) New York’ daki Shaffer Konservatuar’ ına kabul edilir ancak kendisindeki potansiyeli farkeden şef Fletcher’ ın (J.K.Simmons) elinden çekeceği vardır. Ama sonuç mutlu son (:


15. LITTLE WOMEN / KÜÇÜK KADINLAR (IMDB 7.9)

Jojo Rabbit gibi 2020 Oscar töreninde En İyi Film adayı olan film, En İyi Kostüm Dizaynı ödülü ile yetinmek zorunda kalsa da ben çok beğendim. Çok çok farklı karakterlerde 4 kız kardeşin hayat hikayesi. Çok başarılı bulduğum aktris Saoirse Ronan bu film ile 4. kez En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterildi ve henüz sadece 25 yaşında.


16. FLIPPED / İLK AŞK (IMDB 7.7)

Ortaokul öğrencileri Bryce ve Juli’ nin karşılıklı hislerini keşfetmelerinin hikayesi Flipped tam da bu günlerde izlemelik bir film. Juli’ nin çınarı gibi benim de bir ağacım vardı biliyor musunuz, Beydağı’ nda anneannemin evinin bahçesinde (: Filmin yapım tarihi 2010.


17. HIDDEN FIGURES / GİZLİ SAYILAR (IMDB 7.8)

The Help (Duyguların Rengi) filmindeki rolü  ile Oscar alan, 2018’ in En İyi Film Oscar’ ının sahipi The Shape Of Water (Suyun Sesi) filmindeki rolü ile Oscar’ a aday olan Octavia Spencer bu filmle de ödüle aday gösterilmişti. 2016 yapımı filmde Amerika’ da uzay çalışmalarının henüz başladığı yıllarda NASA’ da görev yapan bir grup siyahi kadın matematikçinin hikayesi anlatılıyor. En İyi Film dalında da yarışan filmde Kevin Costner da rol alıyor.


18. BROOKLYN (IMDB 7.5)

Little Woman filminde övgüyle söz ettiğim Saoirse Ronan başrolde ve Oscar adayı. Film de 2016 yılında En İyi Film kategorisinde yarıştı. 1950ler.. New York’ a gelen bir İrlandalı göçmen kızı…. Tam yeni hayatına uyum sağlamaya başlamıştır ki, şartlar onu iki ülke arasında seçim yapmaya zorlar. Gerisi için haydi TV başına (:


19. THE BIG SICK (IMDB 7.5)

2017 yapımı filmin En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar adaylığı bulunuyor. Silikon Vadisi dizisinden tanıdığımız Pakistanlı Kumail Nanjiani’ nin kendi hayatından esinlenerek senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı film keyifli bir romantik – komedi. Chicago’ da yaşayan Kumail ile Emily birbirlerine aşık olurlar ancak ailelerinin kültür farklılıkları işleri karıştırır (:


20. EDDIE THE EAGLE / KARTAL EDDIE (IMDB 7.4)

Çocukluğundan beri İngiltere adına Olimpiyatlara katılma hayali kuran Michael’ in bu hayali zamanla ülkesi adına Kış Oyunları’ na katılma hülyasına evrilir. Ve başına gelen türlü aksiliklere ve bürokratik engellere rağmen Michael hayali için mücadeleye devam eder. Hugh Jackman da kadroda. Spor filmleri sevenler 2015 yapımı bu filmi kaçırmasın.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir