Gezilecek Yerler
AKDENİZ,  TÜRKİYE

MERSİN: NARENCİYE KOKULARI EŞLİĞİNDE GÜZELLER GÜZELİ AKDENİZ

2019 yılı Nisan ayının son günlerinde aklımıza Mersin’ i düşüren iki etken oldu: İlki, elbette, baharın ilk günlerinde havaların güzel olduğu bir haftasonunu yakalamışken Akdeniz Bölgesi’ nin hiç görmediğimiz bu güzel şehrini keşfetmeyi istememizdi. Gerçekten de Tarsus’ a yaklaşırken arabanın içi ekşi portakal çiçeği kokusu ile doldu ve bizi bir mutluluk sardı (: İkinci ve asıl etken ise Mardin gezimizde, Mersin ve Tarsus tarihi hakkında kulağımıza çalınanlardı.

Öncelikle belirtmeliyim ki, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar. Antik Yunan, Kilikya, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma pek çok eser mevcut. En eski bulguların MÖ 6300 yılına dayandığı tespit edilmiş. Ayrıca kent her daim hem İslamiyet hem de Hristiyanlık için önemli bir merkez olmuş. Özellikle Tarsus’ ta bulunan Ashab- ı Keyf Mağarası ve St. Paul’ un evi önemli dini simgeler.

Kanlıdivane – Mersin

MERSİN’ DE ULAŞIM VE KONAKLAMA

Mersin seyahatinizi planlarken sizi en çok zorlayacak konu; görülecek yerlerin birbirine olan mesafesi, dolayısı ile de ulaşım ve zaman planlaması olacak. Şehri tam anlamıyla keşfetmek için en az 5 gün (birer gün Tarsus ve Mersin şehir merkezine, 2 gün Kız Kalesi – Narlıkuyu – Silifke – Taşucu bölgesine, 1 gün de Mut’ a) ayırmanız gerekli bizce. Tabi bu özel araç ile geziyorsanız, aksi halde süreler daha da uzayacaktır.

Özellikle Kız Kalesi – Taşucu arasında kalan bölgede pek çok otel ve pansiyon seçeneği mevcut. Bunun dışında il merkezinde bulunan 2 ayrı Öğretmenevi, Polisevi, DSİ Misafirhanesi gibi hesaplı konaklama alternatifleri değerlendirilebilir. Yine Silifke ve Taşucu’ nda da birer Öğretmenevi bulunuyor.

Kız Kalesi – Mersin

MERSİN’ DE NEREDE NE YENİR NE İÇİLİR ?

TARSUS BEDİİ USTA KEBAP

Bedii Usta’ nın kebabı tam bir baş yapıt. Satırla kıyılan et yumuşak ve sulu. Fındık lahmacun da başarılı. Porsiyonlar devasa.

bedii usta tarsus - mersin
Tarsus Bedii Usta – Mersin

TARSUS ZİYA EFENDİ KAHVE

İlçe merkezindeki meydana bakan balkonda taze kahve içmeden dönmeyin. Cezerye alışverişinizi de buradan yapabilirsiniz.

kahveci ziya efendi

ÜNLÜ KÖY KAHVALTISI

Cennet Obruğu’ na tırmanan yol Yörük kahvaltıcıları ile ünlü. Bolca seçenek var, biz yeri ve manzarası nedeni ile burayı seçtik.  Bugüne kadar dışarda denediğim en başarılı kahvaltıcılardan olduğunu söylesem yeterli olur sanırım. Her biri köy mahsülü olan tereyağı, tulum peyniri, zeytinleri, çökeleği ve yumurtası o kadar lezzetli idi ki. Bu mevsimde böyle mis gibi kokan domatesleri nereden bulmuşlar bilmem (: Serpme kahvaltı kişi başı 35₺. Bu da  konumu.

ŞEF TANTUNİ

Silifke’ nin en başarılı tantunicisi. Tereyağ soslu lahana turşusu enteresan (:

SARAY KÜNEFE

Silifke’ de gece yarısına doğru hala tıklım tıklım görünce girdik. Bol peynirli, bol şerbetli künefe başarılı.

silifke saray künefe - mersin

ZEYTİNLİ BAHÇE 

Narlıkuyu Koyu’ nda tek kahvaltı mekanı olduğu için tercih ettik. Manzara ve konum enfes. Kahvaltı fena değil. İşletme kötü. Fiyat berbat (40₺). Bu mekan hakkındaki duygularım daha güzel anlatılamazdı sanırım (:

narlıkuyu zeytinli bahçe

MEMOŞ TANTUNİ

Mersin’ de tantuni deyince Memoş. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz (:

memoş tantuni
Memoş – Mersin

YÜRÜ KÜNEFE

Kerebiç yemek için uğradık. Ana malzemesi irmik ve içindeki antep fıstığı dolgusu olan tatlı, köpük helva ile servis ediliyor. İlk defa yedim ve beğendim.

kerebiç tatlısı
Mersin’ e Özgü Kerebiç Tatlısı

MERSİN’ DE GEZİLECEK YERLER

TARİHİ TARSUS EVLERİ


Taş, kerpiç ve ahşap kullanılarak inşa edilmiş Tarsus Evleri’ nin arasında dolaşırken zamanda yolculuk hissine kapılmamak elde değil. Yapı planı genelde geniş bir ambar üzerine yaşam alanı olacak şekilde iki bölümlü. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar ve yüksek duvarlı sıra sıra dizilmiş bu kültür miraslarının restorasyonu şüphesiz şehre ayrı bir hava katmış. 

Mersin Gezilecek Yerler

TARSUS ST. PAUL KİLİSESİ VE KUYUSU

MS 3 yılında Tarsus’ ta doğan St. Paul, Hristiyanlığın Kudüs’ ten Avrupa’ ya yayılmasında en büyük pay sahibi olarak biliniyor. İsa’ nın 12 Havarisinden biri olan aziz, Tarsuslu Pavlus olarak da anılıyor. Eski Tarsus evlerinin bulunduğu bölgede, Pavlus’ un evinin yeri olarak kabul edilen avluda bulunan kuyu bu yüzden kutsal kabul ediliyor. Eve ait buluntular da gün ışığına çıkarılmış ve sergilenmekte.

Mersin Gezilecek Yerler

St. Paul Kilisesi ise bölgedeki Ortodoks cemaati tarafından 1850 yılında yaptırılmış. Tavanında Hz. İsa, İncil’ in 4 yazarı, bir kuş figürü ve bir göz motifi ; tavan pencerelerinin yanında manzara ve melek tasvirleri mevcut. Her iki müzeye de giriş 6₺, Müze Kart geçerli.

Mersin Gezilecek Yerler
St.Paul Kilisesi

TARSUS ULU CAMİ

Dokuzuncu yüzyılda Abbasiler döneminde yapılan cami, Bizans ve Kilikyalılar tarafından kilise olarak kullanıldıktan sonra 1579 yılında Ramazanoğlu İbrahim Bey tarafından bugünkü haline getirilmiş. İhtişamlı giriş kapısı, tamamı dökme taştan duvarları, avludaki şadırvanı ve sundurması ile mermerden mihrap ve minberi ile Ulu Cami döneminin tüm mimari güzelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Mersin Gezilecek Yerler
Ulu Cami

TARSUS ŞELALESİ

Bolkar Dağlarından doğup Çukurova’ ya bereket taşıyan Berdan Irmağı, Bizans İmparatoru Justinyen tarafından şehri su baskınlarından korumak için yatağı değiştirildiğinde, Tarsus’ un 4 km kuzeyinde bir çağlayan oluşturmuş. Özellikle en yüksek debisine ulaştığı ilkbaharda şelale ve etrafındaki ormanlık alan tam bir doğal güzellik. Bazı kaynaklar Büyük İskender’ in, adı “soğuk su” anlamına gelen,  Berdan’ da yıkandıktan sonra zatürre olduğunu ve bir daha iyileşemeyerek Suriye’ de öldüğünü iddia etmekteymiş. Şelale etrafında restoranlar da mevcut.

Mersin Gezilecek Yerler

KIZ KALESİ

Deniz Kalesi olarak da anılan Kızkalesi karadaki kalenin tam karşısında ve adını da verdiği kasaba sahilindeki küçük bir adacığın üzerinde kurulu. Kıyıya uzaklığı 600 m kadar. 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış. Ortasındaki yapının içinde ve avlusunda birer şapel mevcut. Kaleyi ziyaret etmek isterseniz karşısındaki iskeleden kalkan özel tekneleri kullanmanız gerekecek. İskele ile karadaki kale arasında kalan incecik kumlu küçük plaj ise bahar aylarında bomboşken muhteşem (:

mersin sahili
Kız Kalesi – Mersin

KANLIDİVANE (KANYTELLA)

Kanlıdivane yerleşim yerinin tarihinin MÖ 3. Yüzyıla kadar gittiği ve ünlü Elaiussa Sebaste kentinin sur dışındaki uzantısı olduğu tahmin ediliyor. Yerleşim yeri 30 m derinliğindeki bir obruğun etrafına kurulmuş. İsminin “kanlı” kısmının orijinal adı “Kanytella”dan yada toprağının kırmızı renginden, “divane” kısmının ise sonradan bölgeye yerleşen Türkmen topluluklarının “divan” adı verilen toplantılarından geldiği düşünülüyor.

Obruğun içinde bir asker ve bir aile kabartması ile bir yazıt; etrafında ise bazilikalar, sokak yolları, kaya mezarları ve sarnıçlar mevcut. Obruğun 1 km güneybatısındaki Çanakçı Çöküğünde ise kaya mezarları ve kabartmalar bulunuyor. Giriş 6₺, Müze Kart geçerli.

CENNET OBRUĞU (CENNET – CEHENNEM)

Cennet Obruğu bir yer altı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukur. Etrafı orman ile kaplı. Çukurun tabanında 260 metre uzunluğunda bir mağara var ve mağaranın içinde dere hala oldukça debili. Çöküğün içerisinde, çok tanrılı dönemde bir tapınak olan mağaranın tam ağzına  Meryem Ana Kilisesi inşa edilmiş. Tavsiyem kilisenin biraz aşağısında, merdivenlerin son bulduğu yere kadar gidip mağaranın daha içlerine inmemeniz. Islak ve kaygan çamura batabilir, hatta düşüp üzerinizdekileri mahvedebilirsiniz. (Tecrübe konuşuyor :)) Müze Kart geçerli.

Cehennem Obruğu ise 2019 ilkbaharında hala tadilatta idi, ziyaret edemedik.

mersin gezisi rehberi

ASTIM MAĞARASI

Mağara, Cennet – Cehennem çöküklerinin hemen kuzeybatısında. İçine helezonik demir bir merdivenle inilen mağaranın oluşumu 3. jeolojik döneme kadar uzanıyormuş. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler minerallerin birikmesiyle oluşmuş çok ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslü. Mağara nem oranı yazın % 85, kışın % 95′ e kadar ulaştığından astım hastalarına iyi geliyormuş. Giriş 6₺, Müze Kart geçerli.

Gezilecek Yerler

GİLİNDİRE MAĞARASI

Mağaraya, arkeolojik kazıları devam eden Antik Kelenderis kentinden dolayı Gilindire adı verilmiş ancak zeminindeki gölün berraklığı nedeniyle Aynalı Göl Mağarası olarak da adlandırılıyor. 1999 yılında iki kirpi avcısı tarafınfan tesadüfen keşfedilmiş. Yatay gelişimli mağara toplam 450  m uzunluğunda ve damlataş oluşumları nedeniyle hem birçok galeriye bölünmüş hem de ortaya büyüleyici görüntüler çıkmış.  

Giriş ağzının dar ve basık olması nedeniyle dışarısıyla hava alışverişinin olmadığı mağaranın yaz – kış sıcak ve nemli bir atmosferi var. Nisan ayında sıcaklık 31 °C, nem oranı %92 olarak ölçülmüş. Müze Kart geçerli değil, giriş 4,5₺.

Mersin Doğal Güzellikleri
Gilindire – Mersin

MAVİ KENT KOYU

Sahile yakın Mavi Kent isimli bir site bulunduğu için bu isimle anılıyor. Çam ormanı içinde çok şirin bir koy. Kampçılar da tercih ediyor. Ana yoldan saptıktan sonra 8 km inişli – çıkışlı ve virajlı bir rota sizi bekliyor. Konumu burada.

Mersin Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir