YURT DIŞI

MEKSİKA: KOLOMB’ DAN 600 YIL SONRA DUYGU’ NUN AMERİKA KITASI KEŞFİ :)

Yeni bir ülkeye seyahat planlarken beklentileriniz nelerdir? Mesela bir çok kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış olsa ve bu medeniyetlere ait çok iyi korunmuş tarihi eserler barındırsa…  İklimi farklı olsa; ilk defa göreceğiniz tropik meyveler, balta girmemiş yağmur oranları sizi bekliyor olsa… Yada dört bir yana nam salmış bir mutfağı olsa, sadece sokak lezzetlerini keşfetmeye bile doyamayacak olsanız… Veyahut cennet sahilleri, uçsuz bucaksız kumsalları olsa… Rengarenk şehirleri, kozmopolit metropolleri, şirin kasabaları olsa… Tarih, doğa, deniz, mimari ve yemekler. Hepimiz gezilerimizde bunları arıyoruz, bulduğumuzda da çok mutlu oluyor ve o şehirleri çok seviyoruz. Peki bir ülke topraklarında bu zenginliklerin tamamını barındırsa çok güzel olmaz mı? Size bir müjdem var, biz öyle bir ülke bulduk (: Bavullarınızı hazırlayın ve bize katılın, Meksika’ ya uçuyoruz!

 Rotamız şöyle: Gidiş – dönüş biletlerimiz Mexico City’ dendi. İlk 3 gece Mexico City’ de kaldık ve ardından otobüsle San Miguel’ e geçtik. Bir gece burada kaldık ve yine otobüsle önce Guanajuato’ ya, sonrasında da Guadalajara’ ya gittik. İki şehirde de birer gece konaklayıp Cancun’ a uçtuk. Havaalanında araba kiralayıp Valladolid ve Merida şehirlerinde birer gece konakladık. Ardından arabayı iskelede bırakıp vapurla iki gece kalacağımız Holbox adasına geçtik. Adadan sonra sırada 3 günlük Tulum gezimiz vardı. Yucatan’ da son gecemizi ise yine Cancun’ da geçirdik. Havalanına aracı teslim edip Guatemala’ ya uçtuk. 4 günlük Gautemala gezimizin ardından yine uçakla Mexico City’ ye gittik. Son gecemizi tekrar başkente geçirdik. Bu arada otobüsle günü birlik bir Puebla gezisi de yaptık.

MEKSİKA VİZE İSTİYOR MU?

Meksika bordo pasaport sahiplerine online vize veriyor. İnternetten başvuurp kolayca vizenizi alabiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu vizenin tek girişlik olduğu. Yani ülkeden çıkıp tekrar girecekseniz, örneğin bizim planladığımız gibi Tulum’ dan Guatemala’ ya geçip sonra tekrar Meksika’ da San Cristobal gezisi düşünüyorsanız bu vize sizin için uygun değil.

Yeşil pasaport sahipleri ise online vize alamıyor. Ankara’ daki büyükelçilikten randevu alıp, harç yatırarak ve hesap dökümü, çalışma belgesi gibi klasik vize başvuru evraklarını toplayarak mülakata girmeniz gerekiyor. Ancak bunun bir prosedür olduğunu ve büyükelçiliğin vize konusunda bir sıkıntı çıkarmadığını söyleyebilirim. Tüm evrakların İngilizce yada İspanyolca çevirisini istiyorlar. Çevirileri kendiniz yapabilirsiniz. Bu konuda da detaylı kontroller yapmıyorlar.

MEKSİKA GÜVENLİ BİR ÜLKE Mİ?

Meksika’ nın dünya genelinde kötü bir imajı olduğu kesin. Seyahat planımızı duyduklarında ailelerimiz ve iş arkadaşlarımızın da ilk sorusu güvenlik ve karteller hakkında oldu. Meksika’ nın güvenli bir ülke olup olmadığı muamma ancak ülkenin turistik noktalarına seyahat etmenin güvenli olduğunu tereddüt etmeden söyleyebilirim. Mexico City ve civarındaki turistik şehirler, Qaxaca – San Cristobal bölgesi yada tüm Yucatan Yarımadasına  rahatlıkla seyahat planlayabilirsiniz. Biz üç hafta boyunca güvenlik konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Dikkat edilmesi gereken yerlerin başında ise kuzeyde, Amerikan sınırında bulunan şehirler geliyor.

Özellikle Orta ve Güney Amerika seyahatlerinizi planlarken şuradan Amerikan Dış İşleri Bakanlığı’ nın seyahat sitesine bir bakıp, hangi şehirlerde dikkatli olmak, hangi şehirlere ise hiç gitmemek gerektiğini kontrol edebilirsiniz. Bu sitede Meksika’ nın Colima, Gurrero, Michoacan, Sinaloa ve Tamaulipas eyaletlerine hiç gidilmemesi tavsiye ediliyor. 

MEKSİKA’ YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Mayıs – Ekim arası ülkede yağışlı sezon. Bu yüzden Kasım – Nisan arası Meksika’ yı keşfetmek için en uygun zaman aralığı. Aralık, Ocak ve Şubat ayları sıcaklıkların en düşük olduğu zamanlar ki bu dönemde bile sıcaklıklar 20 – 25 derece aralığında. Biz seyahatimizi 12 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında yani yağışlı sezonun son döneminde gerçekleştirdik. Fiyatlar kuru sezona göre daha uygundu ama birkaç kez tropik yağmurlardan nasibimizi aldık ki bir başladı mı öyle böyle yağmıyor kendisi (:

MEKSİKA’ YA NASIL GİDİLİR?

Türk Hava Yolları ile  İstanbul’ dan Mexico City ve Cancun’ a direkt uçmak mümkün. Aynı uçak önce Meksiko City’ e iniyor, yolcularını bırakıp Cancun’ a devam ediyor. Biz biletlerimizi gidiş – dönüş İstanbul – Mexico City olacak şekilde satın aldık. Gidiş Mexico City, dönüş Cancun tercih ettiğimizde fiyat inanılmaz artıyordu. Aynı uçak, daha kısa rota ancak durum böyle. Yapacak bir şey yok (:

2021 yılı Haziran ayında, Eylül biletleri kişi başı 8.000 ₺ idi. Bir bileti millerimizi kullanarak aldık (60.000 mil) ve bu bilete vergiler için 2.000₺ ödedik. Yani uçuşun bize maliyeti 10.000₺ ve 60.000 mil oldu.

MEKSİKA’ DA NEREDE KONAKLANIR?

Meksika’ da sırasıyla Mexico City, San Miguel, Guanajuato, Guadalajara, Valladolid, Merida, Holbox , Tulum ve Cancun’ da konakladık. Tüm rezervasyonlarımızı Booking aracılığıyla yaptık ve hiçbir sorun ile karşılaşmadık. Booking’ in değerlendirme puanları ve yorumları son derece objektif. 9 puan ve üzeri otelleri gözünüz kapalı rezerve edebilirsiniz. Fiyatlamaya göre 8 üzeri puan alan oteller de beklentilerinizi karşılayacaktır.

MEKSİKA PARA BİRİMİ VE DÖVİZ BOZDURMA

Meksika para birimi Pezo. En iyi yöntem gitmeden önce Dolar satın alıp orada bozdurmak. Hesaplamada kolaylık olsun diye 1$ = 20 MXN gibi düşünebilirsiniz. Temmuz 2022 kuru ile 1₺ = 1,1 MXN, yani neredeyse eşit. Bizim seyahat ettiğimiz Eylül ayında 1₺ = 2 MXN idi ):

Para bozdurma konusunda bugüne kadar en çok zorlandığımız yer Meksika oldu. Ülkede döviz bozdurma işlemi pasaport ile yapılıyor. En iyi kur oranlarını bankalar veriyor fakat Türkiye ile anlaşmaları olmadığından bize döviz bozmuyorlar. Ancak döviz bürolarında böyle bir sorun yok. İşin garibi farklı bir çok milletten gezginle bu durumu konuştuk ve böyle bir sorunla karşılaşan başka birini bulamadık. Mesela Meksiko City’ de İsrailli bir gruba dolar verdik ve bizim için bozdurdular.

MEKSİKA’ DA TELEFON VE İNTERNET KULLANIMI (EN İYİ GSM OPERATÖRÜ)

Ülkede hat edinmek çok da pratik değil. Örneğin Fas’ da havaalanına iner inmez pasaportunuz ile ücretsiz hat alabiliyorsunuz. Meksida’ da hat satan standlar mevcut ancak bunlar bir Meksikalı adına önceden çıkarılmış hatları satıyorlar. Bu hatlardan istemiyorsanız şehre vardığınızda ülkenin en büyük üç servis sağlayıcısı Telcel, Moviestar veya AT&T’ den birinin bayisine gidip başvuru yapmanız gerekiyor. Bunlardan en başarılısı ve bizim tavsiye edeceğimiz şirket Telcel.

MEKSİKA’ DA ULAŞIM MEVZUSU ve ARAÇ KİRALAMA

Sıra bizim için maceralı geçen bir başlıkta (: Meksika’ da sadece Yucatan Yarımadası gezimizde yani Cancun merkezli batı sahillerini dolaşırken araç kiraladık. 7 günlük kiralamayı Expedia internet sitesi üzerinden Fox adlı şirketten yaptık. Aracımız Chevrolet Cruze model bir sedandı.

 Fiyata temel sigorta, yani CDW (Collison Damage Waiver) dahildi. Bu sigorta tipinde mesuliyetiniz, kredi kartınıza konan bloke miktarı kadar oluyor. Örneğin 1500 $ bloke konmuş ise, araç pert olsa dahi maksimum bu tutar kadar sorumlu oluyorsunuz. Daha düşük bir masrafta ise kredi kartınızdan sadece ilgili masraf kesiliyor.

İsmail, Merida’ da otelin otoparkında geri geri yanaşırken sol arkadan bir sütuna çarptı ve fren lambası kırıldı. Tampon da yerinden çıktı. Sonra otelin yönlendirdiği bir ustaya gittik. Merida sanayisi bizden sorulur anlayacağınız (: Ustanın yönlendirmesi ile Chevrolet yetkili servisine gidip 3000 MXN karşılığında yeni bir fren lambası satın aldık. Becerikli ustamız fren lambasını değiştirip, tamponu da yerine taktı ve bizden 100 MXN aldı. Bu macera bize 150 $’ a maloldu ve kiralama şirketinin kartımıza bloke koyduğu 1500 $’ ın sadece onda birine sorunu çözmüş olduk.

Bunun dışında şehir merkezlerinde metro ve otobüs, şehirlerarası ulaşımda ise uçak ve otobüs kullandık. Ülkede şehirlerarası otobüs ağı oldukça gelişmiş ve standartlar gayet iyi. ETN, Primera, AU gibi şirketler büyük şehirler arasında sefer düzenliyorlar. En başarılı ve en büyük firma ise ADO. Otobüslerde tuvalet de bulunuyor.

MEKSİKA MUTFAĞI VE YEME İÇME MESELESİ

Abartıldığı kadar var, Meksika yemekleri gerçekten efsane. Ülke sokak lezzetleri konusunda tüm dünyada tartışmasız 1 numara. Yemeklerin lezzetine mole, yeşil ve kırmızı salsa gibi ağız sulandıran soslar da eklenince ağız sulandıran lezzetler ortaya çıkıyor. Meksika’ nın milli yemeği taco. Her köşe başında bir büfe yada başı kalabalık seyyar satıcı bulmak mümkün. Tavuktan, tandırda pişmiş oğlak etine; kelle etinden, dil söğüşe kadar yöreden yöreye, aşçıdan aşçıya değişen geniş bir yelpazede taco bulmak mümkün.

Diğer lezzetlere gelince:

Tamale: Mısır koçanı yada muz ağacı yaprakları arasında et, tavuk yada sebzeli harçlar pişirilerek sunuluyor.

Enchilada: Mısır unundan yapılan tavuklu yada etli börekler, salsa sosu ve peynirle çeşnilendirip fırına veriliyor.

Empanada: Empanadaları dolgulu pişilere benzetebiliriz sanırım. Tabi ki mısır unudan yapılıyor ve iç malzemesi bol baharatlı.

Quesadilla: Bu yemek ülkemizdeki restoranlarda olduğu gibi büyük yufka arasında sunulmak yerine sac böreği gibi pişiriliyor. Yarım ay şeklinde ve tek parça servis ediliyor.

Flauta: Flütler mısır unundan yapılıyor ve sigara böreği şeklinde  servis ediliyor.

Tlayuda: Mısır tortillası üzerine Meksika fasulyesi, et, tavuk, yeşillikler ve peynir çeşitleri eklenip, pizza gibi servis ediliyor.

Torta Ahogada: ‘Boğulan Sandviçler’ özellikle Guadalajara’ da çok popüler. Etli sandviçler bol salsa sosu ile yumuşatılarak servis ediliyor.

MEKSİKA: KOLOMB’ DAN 600 YIL SONRA DUYGU’ NUN AMERİKA KITASI KEŞFİ :) için yorumlar kapalı