Gezilecek Yerler
TAVSİYELER

KARANTİNA GÜNLERİNDE ÜCRETSİZ ERİŞİME AÇILAN İÇERİKLER

Bir süre daha #evdekal demeye devam edecekmişiz gibi görünüyor. Evde geçirdiğimiz zamanı daha verimli hale getirmek yada bazılarımız için evde adeta duran zamanı hızlandırabilmek için sizinle; kimi bu günlere özel olarak erişime açılmış, kimi de zaten bedava olan bir ücretsiz içerikler listesi paylaşmak istedim. Ücretsiz içerikler senin olsun Duygu, bize dizi yada film yolla diyenler şuraya tıklasınlar bakalım, enfes öneriler linkte sizi bekliyor. ‘Amaaan, Netflix yada Nekşflikş de bir yere kadar ama!’ diyenler, hadi başlayalım:

1. DIGITURK

Digitürk, spor paketi abonelerine ligler başlayana kadar tüm dizi ve film kanallarını ücretsiz erişime açtı. Diğer paketlere abone olanlar da şimdilik Nisan ayı sonuna kadar (salgının seyrine göre uzatılabileceği söyleniyor) aynı kanalları ücretsiz izleyebilirler.

2. NBA LEAGUE PASS

Bu önerim İsmail gibi basketbol, özellikle de Amerikan Basketbol Ligi NBA severlere. 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü başlatırken “WATCH30” promosyon kodunu girenler, bu olağanüstü günlere özel olarak  bir hafta yerine, bir ay boyunca tüm içeriğe ücretsiz ulaşabilirler.

3. TRENDEKİ YABANCI UYGULAMASI

Can Yayınları, aylık öykü dergisi Trendeki Yabancı’ nın uygulama versiyonunun Corona günlerine özel olarak bir ay boyunca ücretsiz olduğunu duyurdu. Klasik öyküler evimize hoş geldiler (:

Ücretsiz İçerik

4. AMSTERDAM BELGESEL FİLM FESTİVALİ

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali IDFA, sitesinde 200 belgesel filmi ücretsiz online erişime açtı. Link için tıklayın.

Ücretsiz İçerik

5. TÜBİTAK DERGİLERİ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK’ ın dergileri; Bilim ve Teknik, Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik, kurumun sitesinden PDF formatında ücretsiz olarak  indirilebilir. Link için tıklayın.

6. GOOGLE ARTS & CULTURE

Sıra geldi bu listenin yıldızına: Google Arts & Culture. Yüksek çözünürlüklü sanat kamerası, mekanların 360 derece videoları, ‘Street View’ ile müzelerin içinde dolaşabilme özelliği; sanatçılar, tarihi kişilikler, sanat akımları ve tarihi olaylar koleksiyonları gibi  yüzlerce içerik sitede sizleri bekliyor. ‘Street View’ ile gezebileceğiniz müzeler arasında Paris d’ Orsay Müzesi, Amsterdam Van Gogh ve Rijks Müzeleri, Floransa Uffizi Gallery,  Viyana Belvedere gibi dünyanın en iyileri de var.

7. LONDRA KRALİYET OPERASI ve BERLİN FLARMONİ ORKESTRASI

Kraliyet Opera Evi, Royal Opera House virüs salgını nedeniyle iptal ettiği performanları Youtube kanalı üzerinden yayınlıyor. Link için tıklayın.

Berlin Flarmoni Orkestrası da üye olanlara arşivlerine ücretsiz erişim imkanı sağlıyor. Link için tıklayın.

Ücretsiz İçerik

8. EXPLORE.ORG CANLI KAMERALARI

Multimedya organizayonu Explore’ un Afrika’ dan, Kuzey Amerika’ ya pek çok farklı coğrafyadaki vahşi yaşam parkında konuşlu kameralarından onlarca farklı hayvanı doğal alanlarında canlı olarak izleyebilirsiniz. Link için tıklayın. Madem biz gidemiyoruz safarilere, Yellowstone’ lara; o zaman çitalar salona, zebralar doğru oturma odasına (:

Ücretsiz İçerik

9. NIKE TRAINING CLUB

Bir önerimiz de evdeki vaktinin bir kısmını spor yaparak geçirmek isteyenlere: Nike Training Club. Kas grubu, antrenman türü yada kullanmak istediğinize ekipmanları seçerek kondisyon durumunuza göre size özel programlar çıkaran uygulama, görsel ve sesli yönlendirmeleri ile antrenmanı çok daha verimli hale getiriyor. ‘Planlar’ sekmesinden mevcut form durumunuzu, haftada kaç gün egzersiz yapmak istediğinizi, boy ve kilonuzu girerek uzun süreli bir program da düzenletebilirsiniz. Biz koşularımızı da Nike Run Club uygulaması ile yapıyoruz bu arada.

Ücretsiz İçerik

10. ‘GOOD OLD GAMES’ BİLGİSAYAR OYUNLARI

Popüler çevrimiçi oyun platformu GOG’ un (Good Old Games) internet sitesinde ‘Evde Kalın ve Oyun Oynayın’ sloganı ile 27 oyun karantina günlerine özel olarak ücretsiz.

Ücretsiz İçerik

BONUS: IOS’ DAN MİNİK BİR JEST

MacBook kullanıcılarına da bir müjdemiz var: Apple, toplam üyelik bedeli 500$’ ı bulan video düzenleme programı Final Cut Pro X ve müzik düzenleme programı Logic Pro X’ in deneme süresini 90 güne uzattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir