çadır kampı
SEYAHAT,  TAVSİYELER

ÇADIR KAMPI HAKKINDA HERŞEY

Hayatımızda Covid ile birlikte değişen şeylerden biri de seyahat ve tatil alışkanlıklarımız olacak gibi duruyor. Malum, virüsün bu kadar yayılmasının temel nedeni uluslararası uçuşlar oldu. 7 kıtadan insanın bir araya geldiği havaalanları ve uçaklar hala büyük risk teşkil ediyorlar. Ağustos ayına çok önceden alınmış İsviçre biletlerimiz var ancak ne yapacağımıza hala karar verebilmiş değiliz. Seyahat ederken nasıl tedbirler alınabilir, terminal binalarında nelere dikkat edilmeli, olmazsa olmaz koruyucu teçhizat ve dezekfektanlar neler bunu daha sonra konuşuruz ancak ben bugün size tüm bu dertleri aklınıza bile getirmeyeceğiniz bir aktiviteden yani kamp yapmaktan bahsetmek istiyorum.

Kamp Aşıkları

Kampçılık; bu süreçte doğada tek başına kalıp, sosyal mesafenin dibine vurmak isteyenlerin aklına gelen ilk aktivite şüphesiz. Ancak öyle ha deyince yola düşülecek bir seçenek de değil. Hazırlık yapmak, en önemlisi de teçhizat edinmek gerektiriyor. Tabi kampçılık dediğimiz çok geniş bir konu. Karavanlar, kış kampları, konaklamalı trekking rotaları ve özel tesislerde kurulan kamplar apayrı konseptler ve her biri farklı teçhizatlar gerektiriyor. Bizim favorimiz ‘yaban kampçılığı’ yani doğanın tam kucağında, herhangi bir tesisin, elektriğin ve hazır çadır zemininin mevcut olmadığı bir bölgede çadır kampı yapmak. Bu yazıda sizlere; keyifli bir çadır kampı için olmazsa olmaz malzemeler neler, bunları seçerken nelere dikkat etmeli ve biz neler kullanıyoruz sorularının cevabını vereceğim.

Kamp Aşkına

KAMP MALZEMELERİ

1. KAMP ÇADIRI SEÇİMİ

Şüphesiz en önemli ekipmanınız kaliteli bir çadır olacak. Çadır seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey çadırın malzemesi. Su ve güneş ışığı geçirmez, yaz – kış ısı yalıtımı için iki katmanlı (yalıtımı sağlayan, aradaki boşluğu dolduran hava olacak) çadırlar yaşam kalitenizi arttıracaktır. 

İkinci konu ise boyut. Malzemenizi sırtınızda taşıdığınız tırmanışlı bir kamp yapmıyorsanız tavsiyemiz çadır büyüklüğünün kişi sayısının bir fazlası olması. 2 kişi için 3 kişilik bir çadır ideal yani.

Biz Decathlon’ un 3 kişilik ‘Arpenaz Fresh & Black XL’ çadırını kullanıyoruz. Fayda – maliyet açısından bu markanın Fresh&Black serisi tüm modellerinin piyasadaki en uygun  çadırlar olduğunu söyleyebilirim. Link için tıklayabilirsiniz.

Kamp Ekipmanları

2. BRANDA

Çadır zemininizin taş, diken gibi doğal kesicilerden zarar görmemesi için ekstra bir branda kullanabilirsiniz. Piyasadaki brandacılardan (evet, öyle bir sektör var) 40-50 ₺ karşılığında kaliteli ürünler alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus branda kenarlarının çadır zemininden 10’ ar cm kısa olması. Böylece yağmurlu günlerde çadırınızdan sızan su brandada toplanmamış olur.

3. ŞİŞME MAT

Çadırda uyumak umduğunuzdan daha sıkıntılı bir deneyim olabilir. Özellikle ilk birkaç gece. Uyku konforunuz, biraz da üzerinde yatacağınız şişme yatak ya da mata bağlı. Biz yer tasarrufu açısından şişme yatak değil mat ve üzerine uyku tulumu öneriyoruz. Şişme matlar, yatakların aksine bir pompa yardımı ile değil tıpası açıldığında kendiliğinden şişiyorlar. Yine Decathlon’ un ürünleri işinizi görecektir.

Kamp Ekipmanları

4. UYKU TULUMU

Sakın ayarlarız birer battaniye deyip geçmeyin, pişman olursunuz. Hem katlanarak, küçük çantalara koyulabilmeleri; hem yazın bile düşen gece sıcaklıklarını tolere edebilmeleri, hem de konforları sayesinde uyku tulumları çadır kamplarının olmazsa olmaz öğelerinden.

Uyku tulumu alırken belirleyici kriter ‘ideal ve limit sıcaklık değerleri’. Biz yine Decatlon’ un Forclaz Trek 500 (ideal 0 C, limit -10 C) tulumlarını kullanıyoruz.

Kamp Ekipmanları

5. KAMP OCAĞI

Başka bir deyişle piknik tüpü (: Tabi yine yerden kazanmak ve yükü hafifletmek için alternatifler mevcut. Biz Nurgaz’ ın ‘Ilgaz’ modeli ocak başlığını ve tek kullanımlık 450 gr kartuş tüplerini kullanıyoruz. Başlık katlanıyor ve plastik kutusu sadece bir çay bardağı kadar yer kaplıyor. Kartuşları ise yedekli satın almakta fayda var. Kahvaltı hazırlarken bir yandan çay demlensin, bir yandan sucuk kızarsın diyenler iki kamp ocağı düşünebilirler.

Kamp Mutfağı

6. MANGAL SETİ

Mangalınızı sakın internette kamp malzemesi satan yerlerden almayın, çünkü fiyatlar neredeyse 3 katı. Şehrinizde mutlaka bir bakırcılar çarşısı vardır. Orada çantalı katlanır mangallar satıldığını göreceksiniz. Fiyatlar 50₺ civarı. Izgara, yelpaze, rüzgar kesici ve maşa ile tam bir set kurmayı ihmal etmeyin.

7. SU ISITICI & DEMLİK

Bakırcılar çarşısından alınacak bir ürün daha. Çok şık emaye modeller var piyasada. Biz Decathlon’ un 1 litrelik Quechua marka çelik su ısıtıcısını satın aldık ancak çok küçük olduğundan tavsiye etmiyorum. Nurgaz’ ın renkli emaye demlikleri de bence gereksiz pahalı.

Kamp Mutfağı

8. ÇAKMAK & KİBRİT

Piknik ve kampların en çok unutulan ürünü sanırım ateş başlatıcılardır (: İşin kötüsü, yokluğunu fena hissettirmesi! O yüzden bu listeye koymasak olmazdı.

9. KAMP MASASI & SANDALYESİ

Sandalye işini zevkinize bırakıyorum ancak masa için çok kullanışlı bir tavsiyem olacak: Nurgaz’ ın Campout modeli alüminyum masaları. 3 farklı boyutu mevcut: Standart olan sehpa şeklinde, büyük boy 4 kişi için ideal, XXL modeli ise minimalist kamplar yerine piknikçiler için uygun olabilir. Masanın ayakları, kamp sandalyeleri gibi katlanıyor. Üzeri de yine portatif ve demonte. Ürün sağlam, çok hafif ve ergonomik.

Kamp Ekipmanları

10. SU & DAMACANA POMPASI

Tesislerden uzak olduğunuzu, yakınınızda içme ve kullanım suyu olmadığını farz ediyorum. Kamp sürenize göre birkaç 19 lt, tek kullanımlık damacana ve damacana pompası size büyük kolaylık sağlayacaktır.

11. SOĞUTUCU

Buz kalıpları ile soğuk kalan klasik soğutucu çanta yada kutular da kısa vadede iş görür ancak Decathlon’ un buz kalıbı olmadan 14 saat soğuk tutan 25 lt ‘Quechua Fresh’ çantası efsane. Tıpkı şişme mat gibi çanta da valfi açılınca kendiliğinden şişiyor ve iki katmanın arası hava ile dolarak yalıtım sağlıyor.

12. KAMP MUTFAĞI GEREÇLERİ

Bu konu için klasik piknik setleri birebir. Doğa dostu ve dayanıklı olsun diyenler çelik yada ahşap setleri tercih edebilirler.

  • Kahvaltılık sucuk yada omletiniz için bir tava,
  • Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak
  • Kesme tahtası ve iyi bir bıçak ilk aklıma gelenler.

13. BULAŞIK SETİ

Bulaşık deterjanı, ovma teli, sünger de bolca kullanacağınız malzemeler olacak haliyle; unutulmasın, çeklistinize ekleyin (:

14. KAMP İÇİN KAHVE EKİPMANI

Kahvesiz bir kamp düşünülemez elbette (: Filtre kahve için Stanley’ in french press termosu kesinlikle evladiyelik. Espressonun en kolay hali için de önerimiz tabi ki moka pot. Bialetti bu konuda rakipsiz. ‘3 Cup’ moka potlar 2 kişi için yeterli olacaktır.

Kampta Kahve

15. TİRBÜŞON & AÇACAK

Size bir kıyak daha, ben yazmasam kesin unutacaktınız (:

16. KAMP AYDINLATMA EKİPMANI & YEDEK PİLLER

Askılı çadır içi bir lamba şart. İyi bir şarjlı led lamba da büyük iş görür. Zevkinize göre bir kafa lambası yada fener de tavsiye ederim. Sarı renkli led süsleme ışıkları doğada gece çok güzel görünüyor, bilginize (:

Kamp Gecesi

17. POWERBANK

Şarj cihazınızı ben söylemesem de yanınıza alacağınızdan eminim (:

18. TRİPOD, DRONE & ACTION CAM

Bu üçlüden hangisine sahipseniz mutlaka yanınıza alın. İlk kamp deneyiminizi ölümsüzleştirmeden olmaz elbette.

19. KAMPTA KİŞİSEL TEMİZLİK

Sabun, kolonya, dezenfektan, ıslak mendil, kağıt havlu, tuvalet kağıdı… Artık hepimiz birer hijyen bağımlısıyız, biliyorum hazırlanırken kutuya ilk bunları koyacaksınız (:

kamp keyfi

20. ÇÖP TORBASI & ELDİVEN

Hem çadır kurmadan önce yapacağınız ‘mıntıka temizliği’, hem de kendi atıklarınız için mutlaka yanınıza bolca kalın poşetten, battal boy çöp torbası ve eldiven alın.

21. SİNEK KOVUCU & KÜKÜRT

Doğa ile kucaklaşmanın bir bedeli olacak elbette (: Çadırınızın etrafına kükürt dökerseniz haşereler uzak duracaktır. Önce çadır bölgenizi kontrol etmeyi unutmayın! Arkadaşları dışarıda tutmak istiyoruz sonuçta, içeride hapsetmek değil (:

22. İLK YARDIM ÇANTASI

Küçük kazalar ve acil durumlar için yara bandı, tentürdiyot, pamuk, gazlı bez, yanık kremi, sargı bezi, ağrı kesici gibi temel malzemeleri içeren bir ilk yardım çantası şart.

Kamp Çadırı

23. KAMP & BAHÇE EL ALETLERİ

Testere, nacak, tırmık ve kürek gibi aletler, etraftaki kuru dalları parçalayarak kamp ateşi için odun elde etmek ve kamp alanı ile çadır zeminini temizlemek için ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanlar.

Diğer tavsiye yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir