İzlanda Gezi Rehberi
AVRUPA,  İZLANDA

İZLANDA SEYAHATİNİ UCUZA GETİRMEK İÇİN 10 İPUCU

İzlanda’ nın ne kadar pahalı bir ülke olduğunu duymayan kalmamıştır sanırım. Biz daha da ileri gidelim ve adanın dünyanın en pahalı 4 üllkesinden biri olduğunu ekleyelim. Hatta yukarıya fotoğrafını koyduğum 2018 yılında yapılmış bir araştırmaya göre en pahalısı! Gezi maliyetinizin önceki tecrübelerinize göre oldukça yüksek olacağı kaçınılmaz bir gerçek ama burada bile tasarruf etmek mümkün. Bu 10 maddenin tamamını uygularsanız, birkaç bin liranızın cebinizde kalacağını rahatlıkla söyleyebilirim. İzlanda’ ya seyahat planlarken ihtiyaç duyacağınız diğer bilgiler için hazırladığımız gezi rehberine de buradan ulaşabilirsiniz.

1.       Mutlaka kahvaltı dahil odalar tercih edin. Merak etmeyin, bolca seçenek var. İzlanda’ daki ilk ve son gecelerimizde Reykjavik’ de konakladığımız Oddsson Hotel ve Hvolsvöllur’ de konakladığımız  Hotel Eyjafjallajökull hem tesis olarak hem de kahvaltıları ile çok başarılı idi.

2.       Ortak mutfağı olan oteller seçin. Marketten pratik ürünler satın alarak, yemeğinizi kendiniz yapın. Marketlerde fiyatlar Avrupa ayarında, çok pahalı değil.

İzlanda’ nın En Hesaplı Market Zinciri: Bonus

3.       Yanınıza tupper yada cam su şisesi alın, hem havaalanlarında hem de İzlanda geziniz boyunca içme suyuna para ödemeyin.

Araç meselesine gelince;

4.       Seyahat planınızı erken yapın ve eğer özellikle F- Road içeren bir güzergah belirlemediyseniz, 4×4 yerine, standart iki çeker araç kiralayın. Popüler noktalara ulaşmak için altı çok alçak olmayan bir araç yeterli. Biz 4×4 kiralamamıza rağmen aracın bu özelliğini hiç kullanmadık.

5.       Mutlaka dizel araç kiralayın. Hem orada da litresi daha ucuz, hem de malum yakıt  tüketimi çok daha ekonomik.

İzlanda Gezilecek Yerler

6.       Yakıt fiyatlarını takip edin. N1, Olis gibi firmalar yerine örneğin Daelan’ da  litre başına 2₺ kar edebilirsiniz. Böylece depoda 120₺, seyahatiniz boyunca da ortalama 500₺ tasarruf etmiş olursunuz.

7.       Seljalandsfoss Şelalesi’ nde otopark ücretli ve fiyat 700 ISK. 500 m yürümeyi göze alırsanız anayoldan şelaleye ayrıldığınız köşede de otopark mevcut ve ücretsiz.

8.       Aracınızı Lotus’ dan kiralayın, N1 benzin istasyonlarında geçerli 6 kahve hediyesi ile en az 120₺ kar edin.

9.       Reykjavik’ de aracınızı Hallgrimskirkja Kilisesi’ nin bahçesine park edin, ücret ödemekten kurtulun.

Sürpriz sonlu (:

10.       Yaklaşık bir saatlik bir tırmanışı göze alıyorsanız, Blue Lagoon yerine Reykjadalur’ da termal deneyim yaşayın ve kişi başı en az 500₺ cebinizde kalsın. Blue Lagoon termal deneyimden daha fazlası, olmazsa olmaz diyenler bu maddeyi es geçebilirler (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir