Gezi Rehberi
AVRUPA,  İZLANDA

GOLDEN CIRCLE: ALTIN GİBİ ROTA

İzlanda seyahatimizi planlarken ilk günü ,Reykjavik’ e çok yakın olduğundan, adanın en klasik turu Golden Circle’ a ayırmıştık. Altın değerinde güzelliklerden oluşan bir daire çizeceğiz gerçekten de. Ve günün sonunda başkentte konaklayacağız. . Google Maps ve Ulmon’ da çevrimdışı haritalar hazır. İlk güne, havalanının bulunduğu kasaba Keflavik’ in yanı başındaki Blue Lagoon ile yada Reykjavik şehir merkeziyle başlamak da mantıklı seçimler olabilir. Havalanından çıkar çıkmaz, sağolsunlar, fırtına ve yağmur tarafından karşılandık ama yapacak bir şey yok, vaktimiz çok kıymetli ve Golden Circle bizi bekliyor.

1. Thingvellir Ulusal Parkı / Golden Circle

İlk durağımız, Game Of Thrones’ da pek çok sahneye ev sahipliği yapmış Thingvellir Milli Parkı. Keflavik Uluslararası Havalimanı’ na mesafesi  90 km ve yolculuk 1 saatten biraz fazla sürüyor. Reykjavik’ e ise sadece 45 dk uzaklıkta. Parkın bir çok girişi bulunuyor ancak danışma, lavabolar ve büyükçe bir kafenin bulunduğu şu merkezden başlamak mantıklı olabilir. Otoparklar ücretsiz. Danışmadan parkın haritasını alıp, kısa yada uzun tur için görülmesi gereken noktaları işaretlemelerini istemeyi unutmayın.  Binadan çıkar çıkmaz tüm parka hakim bir balkondan manzarayı seyrederek gezinize başlayabilirsiniz. Herşeyden önce, çok keyifli bir yürüyüş rotası sizi bekliyor.

İzlanda Golden Circle Gezi Rehberi
Golden Circle – Öxarafoss

Milli park, Tingvallavatn Gölü ile onu besleyen nehirlerin oluşturduğu kanyonlar ve verimli düzlüklerden oluşuyor. İlk durağımız, MS 930 yılında Vikinglerce gerçekleştirilen dünyanın ilk meclis toplantısının icra edildiği açık hava parlementosu. Buraya, gölü ve nehri sağına alan yürüyüş yolu boyunca ilerkerken tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Parlementonun toplandığı düzlüğe bakan tepedeki balkonda bilgilendirici resim ve açıklamalar içeren panolar mevcut. Burası için İzlanda Parlementosu Alpingi’ nin atası deniliyor. Zaten 930 yılı da İzlanda Meclisi’ nin kuruluş tarihi olarak kabul ediliyor.

İzlanda Golden Circle Gezi Rehberi
Golden Circle – Thingvellir Kilisesi

Sırada şirin Öxarafoss Şelalesi var. Yukarıda da söylediğim gibi kayalıklar, dereler, minik çağlayanlar eşliğinde yürüyüş çok keyifli. Sonradan göreceğimiz şelaleler düşünüldüğünde Öxarafoss çok mütevazi kalsa da, adada ilk göz ağrımız olduğundan yeri ayrı (:

Şelaleden sonra nehrin karşı kıyısına, Thingvellir Kilisesine devam ediyoruz. Siyah çatılı, yeşil panjurlu, minik beyaz yapı parka çok yakışıyor gerçekten de. Yanı başında İzlanda Başbakanı’ nın tatil yapıp, misafirlerini ağırladığı ev mevcut.

Dünyanın en popüler dalış noktalarından Silfra Yarığı da parktaki Tingvallavatn Gölü’ nde yer alıyor. Amerika ile Avrupa Kıtalarını ayıran Orta Atlantik Çatlağı, İzlanda’ nın tam ortasından geçiyor ve bu çatlağa Silfra’ da dalış turları düzenleniyor. Çatlak her yıl 2 cm büyüyormuş bu arada.

İzlanda Golden Circle Gezi Rehberi
Golden Circle – Geysir

2. Geysir ve Strokkur / Golden Circle

Sıra geldi İzlanda’ nın en ilgi çekici doğa oluşumlarından biri olan gayzerlerle tanışmaya. Geysir, İzlanda dilinde “fışkırmak” anlamına gelişiyormuş. Aralıklarla buharlı ve kükürtlü sıcak su püskürten bu volkanik oluşumlar, ülkenin alamet-i farikalarından. İzlanda dilinde “geysir”, İngilizce “geyser”, Türkçe “gayzer” deniyor bu güzelliklere. Olay kısaca şöyle: Toprağın emdiği soğuk yüzey suları volkanik bölgelerde kaynıyor ve ulaştığı yüksek basınçla tekrar yukarı, yeryüzüne yöneliyor. Bulduğu delik büyükse sıcak su kaynağına, küçükse gayzere dönüşüyor. Enteresan bir bilgi: Dünyadaki 1000 kadar gayzerin yarısı Amerika Birleşik Devletlerinde imiş. Bunların en ünlüsü, bir gün keşfetme hayalini kurduğum Yellowstone Ulusal Parkındaki “ Old Faithful”.

İzlanda Golden Circle Gezi Rehberi
Golden Circle – Geysir

Haukadalur Vadisi’ ndeki bu gayzer bölgesi, Thingvellir’ e 60 km (1 saat) mesafede. Giriş ve otopark ücretsiz. İrili ufaklı pek çok gayzer mevcut burada. En küçükleri “Little Geysir” tabela ile işaretlenmiş. Oluşumların en büyüğü olup, bu doğa olayının adını da alan “Geysir” isimli gayzer ise şu anda aktif değil. Günümüzde bölgenin en popüleri, starı, en havalısı Strokkur (: Benim kronometreme göre 3 ila 8 dakikada bir şovunu sergiliyor kendileri. Püskürmelerin kimi daha yükseğe ulaşıyor, kimi arka arkaya gerçekleşiyor. Fotoğrafçılar burada uzun süre geçirmeye hazır olsunlar, en iyi kadrajı yakalamak için kaç püskürme bekleyeceğiniz size kalmış. Her ne kadar patlamayı ilk gördüğümüzde sırılsıklam olacağız diye endişelendiysek de, su centilmenlik yapıyor ve yere inmeden buharlaşıyor. Vadiye uzanan yürüyüş yolu kusura bakmasın, bizden bu kadar. Haydi doğru Gullfoss’ a.

Golden Circle – Gullfoss

3. Gullfoss Şelalesi / Golden Circle

İşler giderek kızışıyor, standartlar yükseliyor ve biz iyiden iyiye İzlanda’ da olduğumuzu hissediyoruz. Adada şelale görmek için yüzünüzü dağlara çevirmeniz yeterli, bir bakışta mutlaka iri yada ufak bir tanesini bulduğu yükseklikten aşağı dökülürken görebilirsiniz. Ama bazıları var ki, muazzam ve eşsiz. Gullfoss yani “Altın Şelale” de bizden “İzlanda’ nın En Heybetli Şelalesi” ödülünü almayı başardı.

Şelalenin Geysir’ e mesafesi sadece 10 km. Reykjavik ise 120 km uzaklıkta. Tam park yerine gelmiştik ki, okla yukarıyı gösteren bir otopark tabelası gördük ve devam ettik. Tabela bizi tesislere yönlendirdi ve şelaleye inmek için yüksekçe merdivenlerden inmemiz gerekecekti. Sanırım tabelayı işletmeciler misafirleri mağazalarına yönlendirmek için koymuşlar. Geri döndük ve aracımızı aşağıdaki parka bıraktık. Şelaleye giriş ve otopark ücretsiz.

Gullfoss Şelalesi

Gullfoss iki katmanlı bir şelale. Su önce bir yükseklikten diğerine, sonra da derince bir kanyona dökülerek iki çağlayan oluşturuyor. Hem bu özelliği, hem yüksek debisi, hem de oldukça geniş yapısı ile diğer tüm şelalelerden ayrılıyor Gullfoss. Şelalenin etrafında birkaç tane seyir balkonu var.

Şelaleye giden patikanın başlangıcında bir anıt ve üzerinde taştan bir kadın portresi göreceksiniz. Anıt, verdiği kişisel mücadele ile bölgeye yapılması planlanan hidroelektrik santralini projesinin iptalini sağlayan çiftçi Sigridur Tomasdottir’ in anısına inşa edilmiş. Hikayenin detaylarını bilgilendirici panodan okuyabilirsiniz.

İzlanda Gezilecek Yerler

4. Kerid Krater Gölü / Golden Circle

İzlanda’ daki ilk günümüzün son durağı Kerid. Göl, Gullfoss’ dan Reykjavik’ e giden yolun ortalarında yer alıyor, iki tarafa da yaklaşık 50 dakikalık mesafede. Ve İzlanda gezimiz boyunca ücret ödeyerek girdiğimiz tek yer burası oldu. Bilet kişi başı yaklaşık 3 €.

İzlanda Golden Circle Gezi Rehberi
Kerid Krater Gölü

Konik bir volkanın patlaması ile içindeki magma eriyiği boşalmış ve bu boşluk su ile dolarak gölü oluşturmuş. Gölün derinliği 55 m. Masmavi suyunun güzelliğini tamamlayan volkanik, kırmızı toprak örtüsü Kerid’ i Golden Circle turunun en önemli noktalarından biri haline gitirmiş.

Hava kararıyor. İlk gün konaklamak için Reykjavik’ i seçtik. Otelimiz tesis olarak çok beğendiğimiz, üzerine oda fiyatına Avrupa standartlarında çok başarılı sayılabilecek bir kahvaltı da sunan Oddsson Hotel. Şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olmaması ve ortak mutfağı bulunmaması ise eksileri.

İzlanda’ ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler ve İzlanda Seyahatini Ucuza Getirmek için 10 İpucu yazılarımızı da okumayı unutmayın, vallahi pişman olursunuz 🙂

İzlanda Golden Circle Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir