İzlanda Gezilecek Yerler
AVRUPA,  İZLANDA

İZLANDA: BAŞKA BİR GEZEGENE 5 GÜNLÜK YOLCULUK

Düşünüyorum da, İzlanda’ yı en iyi tanımlayan özelliği sanırım verdiği “bu dünyadan olmadığı” hissi. “Buzlar ülkesi”nde doğa, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri yada meteoroloji alışılmış olandan öyle farklı ki; seyahatiniz ülkeye ayak bastığınız andan, dönüş uçağında yerinizi alana dek benzerini yaşamadığınız bir keşfe dönüşüyor. Biraz bu farklılıklardan bahsederek başlayalım:

Öncelikle İzlanda; seyahatimiz boyunca hiç bir şehir, kasaba yada müze gezisi planlamadığımız ilk ülke oldu. Başkent Reykjavik’ de, o da ertesi güne planlı dönüş uçağımız nedeniyle  başka bir seçeneğimiz kalmadığından, geçirdiğimiz bir akşamüstü ve çektiğimiz birkaç fotoğraf dışında hiçbir yerleşim yerine vakit ayırmadık. Vik kasabasını içinden geçerken, Stykkisholmur’ u da konaklayacağımız oteli ararken şöyle bir gördük işte (:

Adada şelale , lav tarlası, nehir, at yada koyun çiftliği gibi güzellikleri görmek yahut kuzey ışıklarını deneyimlemek için spesifik bir yerlere gitmenize gerek yok çünkü adanın her yerindeler. Bir süre sonra güzergahınızdaki dağlardan dökülen şelaleler, bu şelalere sırtını vermiş şirin çiftlikler, yol kenarında eşsiz kadrajlar oluşturarak akan nehirler – her ne kadar başka bir coğrafyada görmek imkansız olsa bile – sıradanlaşıyor. Bir şelaleyi görmek için aracınıza kurulmuşken, onlarcasını yol kenarında görüyorsunuz zaten.

İzlanda Gezilecek Yerler

Seyahatimizden önce pek çok yerde, rüzgar nedeniyle araç kapılarını açma konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini okumuştum. Ne demek istediklerini okyanusa yakın olduğumuz anlarda çok iyi anladım. Dyrholaey’ de rüzgar,  bırakın araç kapısını, benim de ayaklarımı yerden kesecek  ve bize nefes almakta zorluk yaşatacak kadar şiddetli idi.

İzlanda’ nın gıpta edilecek bir farklılığı da sadece 350bin nüfusa sahip, çok göç almayan, sağlık, eğitim, insan hakları ve güvenlik standartlarının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğu ideal bir ülke profili çizmesi. Bu nedenlerledir ki iş gücü az, hizmet sektörü çok pahalı ve kurallar çok keskin. İnsanlar başkalarının kişisel sınırlarına çok yaklaşmıyor ve dışarıdan soğuk görünüyorlar. Oysa ihtiyaç duyduğunuzda son derece yardımsever ve ilgililer. İngilizce seviyeleri oldukça iyi.

Muhtemelen adayı zaten merak ediyorsunuzdur. Game Of Thrones dizisini bitirip, The Secret Life Of Walter Mitty filmini izleyip, sürekli karşınıza çıkan İzlanda fotoğraf ve videolarını görüp de burayı listeye eklememek ne mümkün ? Bu yazı ile merakınızı biraz olsun giderir miyiz yoksa daha da arttırır mıyız bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim: Ne gördüyseniz, ne duyduysanız daha fazlasını bu topraklarda bulacağınızdan şüpheniz olmasın !

İzlanda Gezilecek Yerler

İZLANDA NEREDE ?

Avrupa kıtası ülkelerinden olan İzlanda, Atlas Okyanusu’ nun kuzeyinde yer alan bir ada üzerine kurulu. Grönland ile Norveç’ in tam ortasında  ve İngiltere’ nin kuzey batısında bulunuyor. Volkanik ada’ nın etrafı Arktik Okyanusu ile çevrili ve en yakın komşusu Grönland’ a mesafesi  350 km.

İZLANDA’ YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Bu sorunun cevabı aslında İzlanda seyahatinizin önceliğinin ne olduğuna bağlı. Ülkeyi keşfetmek için en güzel dönem elbette Mayıs sonundan, Eylül başına kadar uzanan yaz mevsimi. Sıcaklıkların 20 C’ yi bulduğu, gün ışığının en uzun kaldığı, yeşilin her tonunun adayı sardığı yaz ayları aynı zamanda  festival ve etkinliklerin de gerçekleştiği periyot. Sırt çantalı gezginler ve kamp severler için de yaz en uygun seçenek. Balina gözlem turları da kış hariç her dönem düzenleniyor. Yine bu aylarda görebileceğiniz dünya talısı puffinleri  de unutmayalım 🙂

İzlanda Gezi Rehberi
Reykjavik The Sun Voyager Heykeli

Ancak farklı öncelikleriniz varsa, o zaman başka. Örneğin Aurura Borealis yani kuzey ışıkları için en ideal aylar Ekim ve Nisan. Tabi, bu enfes doğa olayına şahit olmak için zaman planlamasının yanında şanslı olmanız da gerekiyor. Bu iki ay “kp – index” denilen ve 1 – 9 puan aralığında dünyadan ışıkların görülmesi ihtimalinin belirlendiği değerin en yüksek olduğu dönem.  Ancak bunun yanında bulutsuz bir gökyüzüne de ihtiyaç olduğundan işiniz biraz da şansa kalıyor. Kuzey ışıkları durumunu takip edebilmeniz için çeşitli site ve uygulamalar mevcut. Şu da en bilgilendirici ve kullanışlı olan site “auroforecast.is” in linki.

Kış temalı, buzul yürüyüşü ve buz mağaraları keşfini de içeren bir seyahat planlamak  isteyenler için ise elbette kış ayı yani Kasım – Mart ayları arasında kalan dönem en uygun olanı. 

İzlanda Gezilecek Yerler

İZLANDA’ YA NASIL GİDİLİR ?

İzlanda’ ya ülkemizden direkt uçuş düzenlenmiyor. Bu nedenle fiyatları da takip ederek İngiltere, Danimarka, Norveç, Hollanda gibi ülkelerden aktarmalı olarak gerçekleştirilen uçuşlar arasından seçim yapmak gerekiyor. Yada aktarma destinasyonunuzu daha önce ziyaret etmediğiniz şehirlerden seçip, birkaç gününüzü de oraya ayırmayı tercih edebilirsiniz. Biz biletlerimizi Paris aktarmalı olarak aldık ve 2 gece 3 gün de bu şehre ayırdık. Karar sizin.

İstanbul – Paris uçuşlarını Pegasus ile, Paris – Reykjavik uçuşlarını ise Hollandalı low – cost havayolu Transavia ile yaptık.  Pegasus biletleri kişi başı gidiş geliş 1000 ₺, Transavia ise 850₺’ e mal oldu.

İZLANDA’ DA NEREDE KONAKLANIR ?

Adada konaklama işi biraz enteresan. Aslında enteresan olan sorunun cevabı çünkü şu şehir, bu semt yerine şöyle demek lazım: İzlanda’ da ideal olan; oluşturduğunuz rotaya göre günü sonlandırmak istediğiniz lokasyonda konaklamak. Böylece  de ertesi gün kaldığınız yerden devam ederek zamandan kazanmak. Örneğin “Ring Road” yapacak yani adanın etrafında tam turu tamamlayacak olanların, o gün görecekleri yerleri ve ne kadar ilerleyeceklerini öngörüp ona göre otel seçmelerinde fayda var. Yerleşim yerlerinin haricinde, yol üzerlerinde de otel, çiftlik evi, homestay tarzı işletmeler olduğundan planlama yapmak çok da zor değil. Zor değil diyorum çünkü ben Booking.com’ un puanlama ve fiyatlarına güvendiğimden, 100 ve üzeri kişinin 8 ve üzeri not verdiği tesislere gönül rahatlığıyla rezervasyon yapıyorum. Puan 8.5 – 9 olursa “gönül rahatlığı” seviyesinden “gözüm kapalı” seviyesine yükseliyor rahatlığım (: Bizim tecrübe ettiğimiz en büyük sıkıntı güney turunun mecburi duraklarından Vik ve Höfn şehirlerinde az otel alternatifi bulunması, bu nedenle de fiyatların uçuk olması idi.

Biz Ring Road yapmadık, bunun yerine adanın önce Güney sonra da Batı’ sını keşfettik, otellerimizi de bu rotaya uygun olarak seçtik. Lokasyonlar şöyleydi:

1.Gün: Reykjavik

2.Gün: Vik

3.Gün: Hvolsvöllur

4.Gün: Stykkishholmur

5.Gün: Reykjavik

Otel seçerken oda + kahvaltı seçeneği sunan ve ortak mutfaklı tesisleri tercih etmeye özen gösterdik. Reykjavik dışında otopark zaten sorun olmayacaktır. Ortak banyolu işletmeler çok yaygın, rezervasyon yaparken bu konuya dikkat etmekte fayda var. Bu şartlarda 4 ayrı otelin geceliğine 60 – 80 € arasında değişen fiyatlar ödedik.

İzlanda Gezilecek Yerler

İZLANDA’ DA ULAŞIM MEVZUSU

Adada Ring Road, Güney Turu, Golden Circle, Batı Fiyortları yada Snaefellsnes Yarımadası rotalarından hangisini planlayacak olursanız olun ulaşım için iki seçeneğiniz var: Araç kiralamak yada bir tura katılmak. Toplu taşıma hizmeti sadece Reykjavik şehir merkezinde mevcut.

Araç kiralamak için Budget, Sixt, Avis, Enterprice gibi global şirketler yanında Lotus, Geysir gibi yerel firmalar da tercih edilebilir. Biz, “Çok Okuyan Çok Gezen” bloğundan aldığımız % 10 indirim kodunun da sayesinde en uygun fiyatı sunan Lotus‘ u tercih ettik. Duster modeli 4×4  aracın maliyeti 6 gün için toplam 225€ oldu. 2019 Ekim kuru ile günlük 240₺ (38€) ödemiş olduk. Fiyata sadece kaza ve hırsızlık durumlarına teminat veren baz sigorta dahildi. Bunun üzerine:

Kum – kül ve çakıl muafiyeti de isterseniz günlük 20€,

Lastik, nehir geçişi, F – Road (stablize yol) ve çekici muafiyeti de isterseniz günlük 40€ daha ödemeniz gerekiyor.  

Gönlümüz istedi ki tam muafiyet alalım ama bu fiyatlara ne mümkün ? Baz sigorta ile devam ettik ve araç kullanırken ekstra özen gösterdik. 4×4 kiralamamıza rağmen F – Road denilen stabilize yollara girmedik, çakıl fırlama ihtimali olan yollarda yavaşladık. Ama bilin bakalım ne oldu ? Solheimasandur Uçak Enkazı gezimizden sonra; yorgun, üşümüş bir halde, hava da kararmak üzereyken aracımız arızalandı ve motor bir türlü çalışmadı. Hemen kiralama şirketini aradık. Hikayenin geri kalını şöyle:

İzlanda Gezilecek Yerler

Önce bir tamirci gönderebileceklerini ancak masrafını bizim karşılamamız gerektiğini, çünkü sigortamız olmadığını söyleme gafletinde bulundular. Oysa, yukarıda da anlattığım gibi, baz seviyede sigortamız vardı ve bu yanlış bir yönlendirmeydi. Biz onlara haklarımızı çok iyi bildiğimizi gösterince çark ettiler ve ustayı gönderdiler. Kısa sürede gelen tamirci motordaki arızayı tespit etti ve kısmen müdahale edip, otele kadar sorunsuz gidebileceğimizi ve kendisinin şirkete sabah yeni bir araç göndermelerini raporlayacağını ifade etti. Birkaç telefon görüşmesinden sonra müşteri temsilcisi sabah çekici ile yeni aracı gönderip, eski aracı teslim alacaklarını belirtti. Söyledikleri gibi de oldu ve seyahatimizin kalanını yeni aracımız ile sorunsuz tamamladık.

Yaşadığımız soruna rağmen Lotus Kiralama’ dan memnun kaldığımızı; aracı teslim ederken de, teslim  alırken de iyi niyetli davrandıklarını söyleyebilirim. Tamirci maliyetini bize yükleme denemesinin ise kişisel olduğunu ve eksik bilgiden kaynaklandığını düşünüyorum, yine de karar sizin.

Bu arada Lotus, araç ile birlikte N1 benzinliklerinde geçerli 6 adet kahve hediye kuponu veriyor. Kupon kullanmak için yakıt almak zorunlu değil. Kahve deyip geçmeyin, her biri 20 – 25 ₺ değerinde (: Bu ve bunun gibi 10 tasarruf tüyosu şuradaki linkte !

İzlanda’ da araç kullanımı meselesine gelince: Adada hız limiti genel olarak yerleşim yerlerinde 50 km/sa, otoyolda ise 90 km/sa. Bunun dışında tabelalarla belirtilmiş farklı sürat limitleriyle de karşılaşacaksınız. Oldukça fazla sayıda sabit radar ve kamera gördüğümüzü söyleyebilirim. Bu noktalardan önce de ülkemizdekilere çok benzer radar tabelaları mevcut. Bir kez de, güney turundan Reykjavik’ e dönerken şehir girişinde, bir trafik polisinin elindeki kamera benzeri cihazla hız ölçümü yaptığına şahit olduk.

Yerleşim yerlerinde benzinlikler mevcut. Büyük kasaba ve şehirlerdeki istasyonlarda bir şeyler atıştırıp, tuvaletinden istifade edebileceğiniz kafeler de bulunuyor. Ancak küçük yerleşim yerlerindekilerde sadece pompalar var. Dizel yakıt, benzinden daha ucuz. Ayrıca istasyonlar arasında da fiyat farkları olabiliyor. Linkini verdiğim tasarruf yazısında bu konu ile ilgili daha detaylı açıklama bulabilirsiniz.

İzlanda Gezilecek Yerler

İZLANDA, PAHALILIK ve PARA – PUL İŞLERİ

Evet, sıra geldi zurnanın o detone zırt sesini çıkardığı yere: İzlanda’ da nakit olayı ve pahalılık. Öncelikle şunu belirteyim; biz hiç İzlanda Kronu almadık ve seyahatimiz boyunca hiç nakit harcamadık. Dağ başındaki Kerid Krater Gölü girişi dahil her yerde kredi kartı hizmeti vardı.

Efendim dolar olmuş 6, avro 7 ₺; bize zaten her yer pahalı deyip geçmek isterdim ama İzlanda’ nın pahalılığı öyle böyle değil ne yazık ki ! Dünyanın en pahalı ülkesinden bahsediyoruz sonuçta. Düşünün sohbet ettiğimiz Amerikalı, Kanadalı ve Avrupalı gezginler bile pahalılıktan şikayet ediyorlardı. 

Ülkenin para birimi İzlanda Kronu yani ISK. 2019 yılı Ekim kuru ile 1 ₺ = 21 ISK ediyor.  

Fikir vermesi açısından bazı fiyatlar şöyle:

Havaalanı – Reykjavik tek yön transfer: 3000 ISK = 22 €  (Otele transfer 4000-4500 ISK)

Uçak Enkazına Ring Servis (Toplam 7 km): 1800 ISK = 13 €

Benzinlikte filtre kahve: 450 ISK = 3,5 €

En ucuz su (Bonus Market’ in kendi markası): 70 ISK = 3,5 ₺, diğer markalar 100 ISK = 5 ₺

Ortalama bir restoranda ana yemek: 2500 ISK = 18 -20 €

En ucuz benzin: 208 ISK = 10 ₺ (Daelan firması), en yaygın firma N1 ‘ da fiyat 235 ISK = 12 ₺

Bira: Mekanların Happy Hour saatlerinde draft bira 700 ISK = 5 € , normal zamanda ise asgari 1000 ISK = 7,5 €

Haydi yine iyisiniz, boş durmadık ve İzlanda’ da ekonomi yapmak için öneriler içeren bir yazı hazırladık. Linki için tıklayabilirsiniz.

Ülkeyi yeterince yerip, gözünü de kafi derecede korkuttuysak  maliyet konusunun en pozitif ve sevindirici detayını da verebiliriz artık. Farkettiyseniz yukarıda sözünü ettiğim fiyatlar arasında herhangi bir şelale, buzul yada ulusal parkın giriş bedeli yok. Adada Kerid Krater gölü dışında bir merkezi görmek için ücret ödemek gerekmiyor, hepsi bedava.  Kerid’ e giriş ise yaklaşık 3 €.

İzlanda Gezi Rehberi
Hallgrimskirkja İzlanda

İZLANDA’ DA YEME İÇME MESELESİ

Başlığı açınca aklıma 2019 Haziran ayı, milli maç döneminde İzlandalılar ile polemikler yaşanırken Vedat Milör’ ün “İzlanda’ yı eleştirmeye ulusal mutfağının kötülüğünden başlayabilirsiniz” tweeti  geldi 🙂 Durum maalesef bu, üzerinde bir de tabak başına 150₺’ i bulan fiyatlar eklenince gelsin sandviçler, gitsin makarnalar 🙂 Denemek isteyenler için, ülkenin geleneksel yemekleri şunlar:

Hakarl (Kurutulmuş köpekbalığı)

Skyr (İzlanda’ ya özgü, koyu kıvamlı yoğurt)

Kuzu Eti Çorbası

Svio (Kuzu Kelle)

İzlanda Gezi Rehberi
Hraunfossar

İZLANDA GEZİSİ NASIL PLANLANMALI ?

Tüm bu bilgiler ışığında İzlanda gezisi planlamanın oldukça pahalı ama çok da zor olmadığını söyleyebilirim. Biraz daha açmak gerekirse, Asya ülkelerinde olduğu gibi sağlıktan temizliğe; havaalanı şehir merkezi arası transferden, ülke içindeki ulaşıma; döviz bozdurma işinden, dil sorununa kadar her detayı önceden düşünmek gerekmiyor. Ama durum, popüler Avrupa şehirlerinde olduğu gibi, metro durağına yakın bir otele yerleş ve gerisini dert etme seviyesinde de değil elbette. Ana hatlarıyla yapılması gerekenler sırasıyla şunlar:

1. İzlanda seyahatinizin ana temasına ve bu temaya göre adaya hangi dönemde ve kaç günlüğüne gideceğinize karar verin.

2.  Seyahat sürenize göre görmek istediğiniz cazibe merkezleri (ulusal park, buzul, şelale vs)  ile katılacağınız aktiviteleri belirleyerek, rotanızı çıkarın.

3. Rotanıza göre ihtiyacınız olan vasıta türünü belirleyip, aracınızı kiralayın.

4. Belirlediğiniz rotayı gün gün planlayıp, gün sonunda ulaşmayı hedeflediğiniz destinasyonlarda otellerinizi rezerve edin.

5. Zaten outdoor kıyafetler edineceksinizdir ancak ben yine de olmazsa olmaz 3 ürünü paylaşayım: İyi bir yağmurluk, su geçirmez yürüyüş ayakkabısı ve termal çoraplar. Diğer kıyafetleri alternatifleri ile geçiştirebilirsiniz ancak bu üçü yaşam kalitenizi belirleyecek !

6. Seyahate hazırlık süresince pek çok site ve uygulamadan yararlanacağınıza da eminim ancak çevrimdışı harita olayını bir de burada hatırlatmak isterim. Biz hem Google Maps hem de Ulmon’ dan haritaları indirdik ve ikisini de bolca kullandık.

İzlanda Gezi Rehberi

Golden Circle Turu yazımız için tıklayın.

Güney İzlanda Turu yazımız için tıklayın.

Batı İzlanda Turu yazımız için tıklayın. 

İzlanda Seyahatini Ucuza Getirmek İçin 10 İpucu yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir