plaza espanya ispanya
AVRUPA,  İSPANYA

¡HOLA İSPANYA :)

İspanya ve Fransa, 2018 İlkbaharı için gezi planlaması yaparken aklımızdaki iki ülke idi. Bu geziden sonra Avrupa’ ya bir süre ara verip ilk Asya seyahatimizi gerçekleştirmeyi istediğimizden [sonradan eklenen not: istedik ve gerçekleştirdik, Güneydoğu Asya’ daki ilk durağımız Bali Adası oldu, arkasından bir de Vietnam – Kamboçya gezisi patlattık :)] bizi zor bir karar bekliyordu. Paris ve ardından ülkenin kuzeybatındaki Colmar, Riquewihr, Eguisheim gibi kasabaları keşfetmek uzun süredir ilgimi çeken bir rota olsa da son gezimiz için Barselona ve Endülüs bölgesi daha ağır bastı ve İspanya’ da karar kıldık. 

İspanya rotamızı Barselona’ dan başlatıp; sırasıyla Granada, Sevilla ve son olarak başkent Madrid’ e uğrayacak şekilde planladık.

İSPANYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Sıcaklıklar bölgesel farklılıklar gösterse de ülkeyi ziyaret etmek için daha çok yaz ayları tercih ediliyor. Dağlık kuzey sektör diğer bölgelere göre daha serin. Barselona, Valencia, Sevilla, Cordoba, Granada gibi şehirlerde Akdeniz İklimi görülürken, orta kesimdeki Madrid’ e Karasal İklim hakim. Sevilla’ nın yazın aşırı sıcak, Madrid’ in ise kışın gerçekten soğuk olduğunu hatırlatalım. Biz Nisan ayında Granada’ nın bahar yağmurlarından, Madrid’ in de ünlü soğuğundan nasibimizi yeterince aldık (:

elhamra sarayı ispanya
Elhamra Sarayı – İspanya

İSPANYA’ YA NASIL GİDİLİR ?

Avrupa’ ya ucuza seyahat etmenin yolu Pegasus Airlines ’ dan geçiyor vesselam (: Pegasus’ un 2018 kışı ve ilkbaharı için yaptığı kampanya ile Barselona gidiş – Madrid dönüş biletlerimizi kişi başı 500 tl ödeyerek satın aldık.

İSPANYA’ DA ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM

Barselona’ dan Sevilla’ ya, sadece Avrupa’ ya özgü bir şekilde hızlı trenden daha hesaplı olduğundan, yine uçarak geçtik. Biletlerimizi İrlandalı düşük maliyetli havayolu firması Ryanair’ den aldık. Bu düşük maliyetli şirketlerin ortak özelliği sadece el çantasına müsade edip, kabin bagajı için bile ekstra ücret almaları. Biletlerimizi Türkiye’ deyken almanın bir faydası da bavullarımızı buna göre planlayıp sadece bir ekstra bagaj bedeli ödememiz oldu. Bagajsız bilet 15, ek bagajlı yaklaşık 40 Euro. Unutmamanız gereken bir konu da check – in işini online halletmek ve biletlerinizin çıktısını almak, aksi halde o da ücretli ! Detaylı Ryan Air deneyimi yazımız için turuncuya tık tık !

Granada gezimizi Rentalcars‘ dan günlük 15 Euro’ ya (evet on beş, yanlış okumadınız !) kiraladığımız özel araç ile gerçekleştirdik. İspanya’ da araç kiralama hususundaki tavsiyelerimizi Granada yazımızda detaylı bir şekilde anlattık, link aşağıda.

Son durağımız Madrid’ e ise Sevilla merkez istasyonundan bindiğimiz hızlı tren ile geçtik. Biletlerimizi Renfe’ den kişi başı 23 Euro’ ya satın aldık. 

Barselona yazımız için tıklayın.

Granada yazımız için tıklayın.

Elhamra Sarayı yazımız için tıklayın.

Sevilla yazımız için tıklayın.

Madrid yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir