Hue Gezilecek Yerler
ASYA,  VİETNAM

SARAYIN ESKİ GÖZDESİ: HUE

Vietnam’ ın merkezine gelmişken bugünkü Vietnam’ ın atası Nguyen İmparatorluğu’ nun başkentine uğramamak olmaz dedik ve Sleeper Bus’ a atladığımız gibi Hoi An’ dan 4 saatte Hue’ ye geldik. Ülkenin 6. büyük şehri olan Hue, Danang’ ın 100 km batısında yer alıyor.

Aynı akşam buradan uçakla Hanoi’ ye geçeceğimizden vaktimiz kısıtlıydı, o nedenle sırt çantalarımızı Sinh Tourist ofisine bıraktığımız gibi (bavul bırakmak isteyenler için işte konumu) vakit kaybetmeden “Citadel” denilen hisar içindeki İmparatorluk Şehri’ ne yöneldik.

Perfume Nehri’ nin can verdiği kentin tarihi merkezi ve İmparatorluk Şehri ırmağın kuzeyinde, yeni şehir merkezi ise güneyinde konuşlu.

Hue Gezilecek Yerler

HUE’ E NASIL GİDİLİR ?

Yukarıda da belirttiğim gibi biz Hue’ ye, Hoi An’ dan Sinh Tourist firmasına ait “sleeper bus” ile geldik. Yolculuk 4 saat sürüyor ve bilet kişibaşı 25₺ (5$). Ayrıca şehir, bir ay geçerli “open bus ticket” denen açık biletler ile yapılan rotada da yer alıyor. Açık bilet olayı ve sleeper bus deneyimimiz hakkında detaylı bilgi için tıklayın !

HUE’ DE NEREDE, NE YENİR ?

Madam Thu Restaurant

Hue’ deki son durağımız sırt çantalarımızı bıraktığımız Sinh Tourist ofisinin hemen yanındaki bu lokal restoran oldu. Sıcak kanlı ve hoş sohbet garsonlarımızın tavsiyesi ile “Banh it” ve “Banh Loc” denedik ve çok da beğendik. Banh it, karides ve yapışkan pirinçten oluşan bir çeşit kek; Banh Loc ise benzer bir tarifin muz ağacı yaprağına sarılı olarak haşlananı. İkisi de Hue’ ye özgü lezzetler.

HUE’ DE GEZİLECEK YERLER

1. İMPARATORLUK ŞEHRİ

İmparatorluk şehri 520 hektarlık bir alana yayılmış, muazzam bir kompleks. Şehir ne yazık ki hem 1947 yılında Fransızlarla yapılan Çin Hindi Savaşı’ nda hem de 1968 yılında Komunist Kuzey Vietnam’ ın Çin Yeni Yılı yani TET’ de gerçekleştirdiği saldırı (TET Offensive) ve bunun üzerine gerçekleşen Amerikan bombardımanında büyük hasar görmüş. Özellikle İmparatorluk Saray’ının bulunduğu Forbidden City neredeyse tamamen harap edilmiş. 20 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarına rağmen bazı alanlar hala tamamen boş yada sadece yıkık duvarlardan ibaret. Giriş kişibaşı 35₺ (7$), gezmek için en az 3 saat ayırmalı.

Ngo Mon: Sarayın ana girişi. Kale kapısı ve devamındaki köprü sadece kral tarafından kullanılabiliyormuş. Girişin üst katı harika bir iç bahçe manzarasına sahip, kral buradan halka hitap ediyormuş.

Thai Hoa Sarayı: İmparatorların taç giyme törenlerinin icra edildiği ve diğer ülkelerin temsilcilerini ağırlandığı saray.

Hall Of The Mandarins: Thai Hoa Sarayının hemen arkasındahi bahçenin sağında ve solunda kralın danışmanları olan Mandarin’ lerin ofislerinin bulunduğu bu iki koridor uzanıyor. Altın rengi işlemelerle süslü kırmızı kapılardan oluşan bu koridorlar kompleks içindeki en popüler instagram noktaları (:

Hue Gezilecek Yerler
Hall Of Mandarins

Truong Sanh (Uzun Ömür) Sarayı: Kraliçe için inşa edilmiş saray kompleks içindeki en göz alıcı yapılardan.

Co Ha Bahçeleri: Kraliçeye ait  sarayın yanındaki bu botanik alan süs havuzu, su kanalları, minik köprüler ve işlemeli kamelyaları ile komplekse çok yakışmış.

Forbidden Purple City: Kraliyet ailesinin yaşadığı bölüm. TET Saldırısında büyük bölümü harap olsa da hala etkileyici.

Royal Theatre: Hala etkinliklerin düzenlendiği bu gösterişli bina imparatorluk döneminde kraliyet ailesi için düzenlenen tören ve eğlencelerini icra edildiği yermiş.

Hue Gezilecek Yerler

2. DONG BA MARKET

Zamanımız daraldığından Citadel gezimizi bitirir bitirmez Vietnam’ da bir şehri en iyi yaşayabileceğiniz yere yani pazara yöneldik. Hakikaten de Dong Ba tam bir lokal deneyim oldu bizim için. Neredeyse bizden başka turist yoktu. Yerel halkın sebze, meyve, et ve balık alışverişlerini yaptığı bir hal burası. Bolca sokak yemeği standı da var tabi ki. Satıcılar turiste pek aşina olmadığından ne ingilizce bilen ne de tabelasında Vietnam dilinden başka bir dilde bilgi içeren vardı. Google Translate de olmasa sipariş bile veremeyecektik anlayacağınız (:

3. HUE’ DE GÖRÜLECEK DİĞER YERLER

Vaktimiz olmadığı için uğrayamasak da şehirdeki en popüler Instagram noktalarından Abandoned Water Park ile 7 farklı konumdaki İmparator Mezarları ve Thien Mu Tapınağı şehirde görülmesi gereken yerlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir