Gezilecek Yerler
ASYA,  VİETNAM

HANOİ: KAOSUN BİLE YAKIŞTIĞI ŞEHİR

Hanoi kelimenin tam anlamıyla yaşayan bir şehir. Her daim kalabalık Old Quarter ve Barlar Sokağı, dünyanın her yerinden sırt çantalılar, adım başı sokak yemekleri, tapınaklar, pazar yerleri ve motosiklet trafiği ile kent bize Vietnam’ da olduğumuzu sonuna kadar hissettirdi. Ve şüphesiz, hatırlandığında gülümseten bir iz bıraktı. Şimdi düşünüyorum da Vietnam’ da yaşamak gibi bir şansımız olsaydı kent merkezinin dokusu, sosyal hayatı, yemekleri, yanı başındaki muhteşem doğa, hatta uluslararası hava alanı ile başkent Hanoi tereddütsüz ilk tercihimiz olurdu.

HANOİ’ DE ULAŞIM VE KONAKLAMA

Noi Bai Havaalanından şehir merkezine ulaşımın optimum yolu 86 numaralı ekspres otobüsler. Fiyat kişi başı yaklaşık 7₺. Otobüsler yur tiçi terminalin hemen çıkışından kalkıyor ve yurt dışı terminale de uğruyor. Daha hesaplı ancak daha uzun süren alternatif ise 7 ve 17 numaralı belediye otobüsleri. Duraklar çıkışta sağdaki otopark alanında, bilet yaklaşık 2₺. Şehirde tüm toplu taşıma seçenekleri için biletinizi bindiğiniz otobüste alıyorsunuz.

Biz Ha Long gezimiz sonrası Hanoi’ ye geçtik ve tur şirketi servisle otelimize kadar bıraktı.

Konaklama konusuna gelince, ne yapın edin Old Quarter’ da bir otelde kalın. Söylediğim gibi HCMC’ den (Saigon) farklı olarak buranın kaosu bile keyifli. Biz Booking‘ den kiraladığımız ve Barlar Sokağının hemen karşısında bulunan “Old Quarter Family Hotel” de konakladık. Tesis de konum da daha iyi olamazdı, fiyat gecelik yaklaşık 100₺ (19$).

Hanoi Gezilecek Yerler

HANOİ’ DE NEREDE NE YENİR ? NE İÇİLİR ?

Tabi ki Hanoi’ de her köşebaşında sokak yemekleri yenir 🙂 Abartmıyorum her kaldırımda pho çorbası kaynayan bir kazan ve etrafındaki taburelerde çorbalarını içen müşteriler göreceksiniz.

Barlar sokağında içeceklerini götürürken yol kenarındaki seyyar satıcıdan aldıkları omletli banh mi sandviçi “banh mi trung op la” yiyenleri ya da başka bir tezgahtan etli, tavuklu, sucuklu çöp şiş “nem nuong xa” tabağı sipariş edenleri göreceksiniz.

O da olmadı elinde King Roti adlı fırından yeni çıkmış çikolatalı sıcacık çöreği yada ejder meyvesi tabağı ile Old Quarter’ a dalanları göreceksiniz.

Bizim sokak yemekleri haricinde denediğimiz mekanlar ise şunlar:

Pizza 4P’s: Şehrin en ünlü pizzacısı. İki şubesi mevcut ve mekanlar oldukça şık. Pizzalar odun ateşinde pişiyor. Hanoi’ de en yüklü hesabı ödeyeceğiniz yer muhtemelen burası olacak (pizzalar ortalama 50-60₺/10$) ama değer 🙂 Onca salaş mekandan sonra kapıda karşılanıp, bekleme alanına yönlendirilmeye hazır olun. Rezervasyon şart bu arada.

Hang Dieu: Ülkenin en güzel “bun bo nam bo” yani biftekli noodle yemeği için adres Hang Dieu, porsiyon yaklaşık 15₺ (3$).

Banh mi 25 ve Bami Bread: Hayat kurtaran sandviçler için harika iki seçenek. Tanesi 6-7₺ (1,5$).

Huong Mai: Ho Chi Minh Mozolesinden Tran Quoc Tapınağına şehrin kuzeyini yani Ba Dinh semtini de keşfetmekten için yürüyerek geçtik ve acıkınca burayı bulduk (: Huong Mai’ da ince pirinç hamuruna sarılı bir çeşit çiğ börek olan “pho cuon” ve küçük pişiler üzerine kıymalı, sebzeli noodle yani “pho chien phong” denedik. Pişiler oldukça ağırdı. Börek ve noodle porsiyonlarının her biri yaklaşık 15₺ (3$).

Jalus: Burası et yemeye ara vermek için tercih ettiğimiz vegan bir mekan. Pizza, makarna sandviç yada salata tercih edebilirsiniz.

Cafe Giang: Meşhur yumurtalı kahvenin mucidi. Ben aslında kahvenin içinde yüzen çiğ yumurta gibi enteresan şeylere hazırlıklıydım ama önümüze çırpılarak krema haline getirilmiş sosu ile gayet lezzetli bir kahve geldi. Dar bir koridordan bir pasaja girip, üst kattaki alçak taburelerde oturan kalabalığın arasına karışın ve kahvenizin tadını çıkarın (:

HANOİ’ DE GEZİLECEK YERLER

1. Hoan Kiem Gölü

Halong Körfezi yazımda bahsetmiştim ülkenin kültüründe dört koruyucu kutsal figür var; doğuda gücü sembolize eden ejderha, batıda şansı temsilen tek boynuz, güneyde zerafet ve asaleti temsilen anka kuşu ve son olarak Hanoi’ nin bulunduğu kuzeyde zeka ve uzun ömrü sembolize eden kaplumbağa. Efsaneye göre bu kaplumbağa gölün dibinden yüzeye çıkmış ve o esnada kayığı ile gezmekte olan Kral’ dan kılıcını istemiş. Kral isteneni yapmış ve kaplumbağa kılıcı Ejderha Kral’ a götürmek üzere tekrar dibe dalmış. İşte bu yüzden göle Vietnam dilinde “kılıcın dönüşü” anlamına gelen Hoan Kiem adı verilmiş ve kutsal kılıcın hala gölün derinliklerinde gömülü olduğuna inanılıyor.

Şehir bu gölün etrafına kurulmuş dersek yanılmış olmayız. Hoan Kiem’ in hemen kuzeyinde Hanoi’ nin kalbi Old Quarter, doğusunda ise modern ve lüks French Quarter yer alıyor. Gölün etrafı spor yapan, banklarda sohbet eden yada seyyar satıcılardan aldıklarını yiyen insanlar nedeniyle günün her saati canlı ve hareketli. Kutsal Ngoc Son Tapınağı da yine göl kıyısında yer alıyor.

Hanoi Gezilecek Yerler

2. Ngoc Son Tapınağı

Ngoc Son, Hoan Kiem Gölündeki Jade Adası’ nda. 1865 yılında Konfüçyüs ve Tao öğretilerisi filozoflarına ithafen inşa edilen tapınak karaya kan kırmızısı Günışığı Köprüsü ile bağlı. Tapınakta Kalem Kulesi, Ay Kasrı ve Dalga Kasrı gibi binalar var. Göl manzarası, renkleri, mimari detayları ve harika konumu ile bu tarihi yapı Hanoi gezisinin olmazsa olmazlarından.  

Hanoi Gezilecek Yerler
Ngoc Son

3.    St. Joseph’s Kathedrali

Hanoi’ nin en eski kilisesi ve Fransız Sömürgecilerin bölgedeki ilk eserlerinden olan St. Joseph’ s 1886 yılında inşa edilmiş. Paris’ teki Notre Dame Katedraline benzer bir mimariye sahip. Ülkede 4 milyon civarında Katolik olduğunu hatırlatalım. Gölün batısında kalan mekanların keşfini katedral gezinizin sonrasına planlayabilirsiniz.

Hanoi Gezilecek Yerler

4. Train Street

Şehirdeki en popüler instagram noktası sanırım bu sokak. Öncelikle şunu söyleyeyim: Train street diye spesifik bir yer yok, raylar boyunca karşılıklı evlerin sıralı olduğu kilometrelerce uzunluğunda daracık bir hattan bahsediyoruz aslında. Peki nereye gitmeli ? En güzel nokta Ga Dong Duong Cafe ve Railway Cafe’ nin bulunduğu sokak (konum için şuraya tık !) Gerçekten de tren yolu hala bu kadar aktifken, sağlı sollu yarım metre mesafedeki evlerde de yaşam devam ediyor. Tren geçerken kafelerin tabureleri toplanıyor, raylarda oynayan çocuklar kaçışıyor, hatta pencerelerde asılı çamaşırlar içeri alınıyor. Tren saatleri aşağıdaki fotoğrafta mevcut (:

Hanoi Gezilecek Yerler
Hanoi Gezilecek Yerler

5.    Temple of Literature

Burası 1070 yılında inşa edilmiş bir Konfüçyus Tapınağı. Vietnam’ ın ilk üniversitesi olan Imperial Academy’ e de ev sahipliği yapan tapınak çeşitli kasırlar, kamelyalar, heykeller ve kitabeler ile derslerin, sınavların ve törenlerin icra edildiği derslik ve bahçelerden oluşuyor. Toplam 6 hektarlık alanı kapsayan ibadethane 5 ayrı avluya sahip. Tapınağın en ilgi çekici bölümlerinden biri 82 sınavdan başarılı olan, toplam 1307 öğrencinin adlarının yazılı olduğu kaplumbağa şeklindeki 82 kitabenin sergilendiği alan. Burada bilgeliği ve uzun ömrü sembolize eden kaplumbağanın ejderha, anka ve tek boynuz ile birlikte Vietnam kültüründe kutsal sayılan dört figürden biri olduğunu bir kez daha hatırlatayım. Temple of Literature’ ün fotoğrafı 100.000 VND banknotunun arkasında da yer alıyor.

Hanoi Gezilecek Yerler
Temple of Literature

6. Ho Chi Minh Mozolesi

1975 yılında yılında inşa edilen mozole, 1969 yılında Demoktarik Vietnam Cumhuriyetini kurulduğunu ilan eden Cumhurbaşkanı Ho Chi Minh’ in ebedi ikametgahı. Burası aslında içinde parklar, bahçeler, heykeller olan; o zamanki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile başkanın yaşadığı evin de bulunduğu devasa bir kompleks.  Ho Chi Minh’ in kişisel eşyalarının sergilendiği bir müze de mevcut.

Hanoi Gezilecek Yerler

7.    Tran Quoc Tapınağı

Hanoi’ deki en eski Budist tapınağı Tran Quoc yaklaşık 1500 yıllık. West Lake’ de bulunan küçük bir adacık üzerindeki tapınak karaya bir geçit ile bağlı. Tüm kompleks Çin ve Vietnam kültüründe sanş ve zenginliği sembolize eden kırmızı renginde. Burası hala kullanılan bir ibadethane ve içeride keşişler görmek mümkün. Hem şehrin kuzeyini de görmek hem de harika fotoğraflar çekmek için mutlaka uğrayın.

Hanoi Gezilecek Yerler
Tran Quoc

8.    Dong Xuan Pazarı

Vietnam’ da lokal kültürü, insanları ve yemekleri keşfetmenin yolu pazar yerlerinden geçiyor. Old Quarter’ ın yanı başındaki Dong Xuan konumu nedeniyle bunun için bire bir. Pazar yerinde kıyafetten, hediyelik eşyalara; sebze – meyveden, sokak yemeklerine aradığınız her şeyi hatta açıkta satılan etler, enteresan deniz yaratıkları gibi aramadığınız şeyleri bile bulmanız mümkün (: Bölge hafta içi kaotik olsa da  hafta sonları trafiğe kapalı. 

Hanoi Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir