FİLM&DİZİ&KİTAP,  TAVSİYELER

HANGİ ŞEHRE GİTMEDEN HANGİ FİLM İZLENMELİ, HANGİ KİTAP OKUNMALI ?

Hakkımızda” sayfasında da söylediğim gibi ben seyahat etmek kadar seyahate hazırlık safhasını da seviyorum : ) Bu süreçte en keyif aldığım şeylerden biri de gideceğim şehre dair kitap ve filmler. Bu yüzden hangi şehre gitmeden önce, hangi filmi izlemek yada kitap okumanın gezinize renk katacağına gerektiğine dair bir yazı hazırlamak istedim. İşte benim favorilerim:

1. Prag, Franz Kafka Kitapları

Kafka’ nın doğduğu, ömrünün sonuna kadar yaşadığı ve mezarının bulunduğu şehirde yazarın izi her yerde: Şehrin farklı yerlerinde müzesi, adı verilmiş bir sokak ve heykeli var. Kafka temalı t-shirtler, hediyelik eşyalar her yerde. Dönüşüm ilka akla gelen kitap sanırım. Ve tabi bir de yazarın müdavimi olduğu Prag’ ın simgelerinden Cafe Savoy var. Kafenin konumunu şuraya bırakalım, lazım olur bir gün 🙂

2. Berlin, 2003 yapımı “Elveda Lenin !” & 2006 yapımı “Başkalarının Hayatı” filmi

“Elveda Lenin !”, 1990 yılında duvar yıkıldıktan hemen sonra Doğu Almanya’ da kapitalizm etkilerinin görülmeye başladığı dönemin Berlin’ ini anlatır. “Başkalarının Hayatı” ise 1984 yılını konu alır, Berlin hala Sovyet Rusya etkisinde ve otorite çok güçlüdür. İki filmi de izledikten sonra Berlin geziniz başka bir anlam kazanacak.

3. Toskana Bölgesi, 2003 yapımı “Toskana Güneşinin Altında” filmi

Tam bir toskana kasabası olan Arezzo şehri yakınlarındaki Cortona’ da çekilen filmi izleyip de bir gün Akdeniz’ in tüm güzelliklerinin bir arada görülebildiği bu bölgeye gitmeyi kafasına koymayan yoktur sanırım : )   

4. Roma, 2009 yapımı “Melekler ve Şeytanlar”  &  Floransa ve Venedik, 2016 yapımı “Cehennem” filmleri

Dan Brown’ un kitaplarından uyarlanan iki film de bu makalenin başlığına en uygun örnekler sanırım. Yapımlar film değil şehirlerin tarihi eserlerinin tanıtım videosu sanki : )

5. Viyana, 1984 yapımı “Amadeus” filmi

Mozart ve dolayısıyla 18. yüzyıl Viyana’ sını anlatan film ile hem dönemin Viyana’ sını hem de Avusturya gezinizin temalarından biri olacak klasik müziğin doğasını biraz daha iyi anlayacaksınız.  

6. Brugge, 2008 yapımı “In Bruges” filmi

Küçücük bir şehirde çekilmiş, neredeyse iki saatlik yüksek bütçeli bir film. Alın size ön Brugge gezisi : )

7. Amsterdam, 2014 yapımı “Aynı Yıldızın Altında” filmi” & Anne Frank’ in Hatıra Defteri” kitabı

Bir kere film çok güzel : ) Evet, çok kısa bir kısmı Amsterdam’ da geçiyor ama şehri çok güzel anlatıyor bu sahneler. Hatta biz gidip o bankı bulduk ve fotoğrafladık : )

Ve kitap: Hollanda’ nın Nazilerce işgali sırasında 2 yıl boyunca ailesiyle birlikte Amsterdam’ da bir apartmanda saklanan Anne’ in burada tuttuğu günlüğünü Amsterdam’ a gitmeden mutlaka okuyun ve gittiğinizde müzeye çevrilen evi ziyaret edin, garanti ediyorum hiç unutmayacağınız bir gezi olacak.

8. İzlanda, 2013 yapımı “Walter Mitty’ nin Gizli Yaşamı” filmi

İzlanda’ nın; bu dünyadan olmadığı hissi veren eşsiz coğrafyası; özellikle de ünlü Route 1 karayolu, koyunları, lav tarlaları, buzulları ve 2010 yılında patlayarak ortalığı karıştıran Eyjafjallajökull Yanardağı bu yapımda tüm güzelliği ile sizleri bekliyor. Filmde Walter Mitty İzlanda’ dan önce Grönland’ a da uğruyor.

9. Bali, 2010 yapımı “Ye, Dua Et, Sev” filmi

Julia Roberts gibi herkes huzuru ve aşkı Bali’ de bulamasa da sahneler “ya  neredeymiş bu ada” dedirtir : ) Bu arada filmin Napoli ve Hindistan sahneleri de hiç geri kalmaz.

10. Barcelona ve Madrid, Dan Brown’ ın “Başlangıç” Kitabı

Kitap; Bilbao, Sevilya, Madrid ve Barselona’ da geçiyor ama okuyup da başlıktaki 2 şehri özellikle de Gaudi’ nin Barselona’ sını merak etmemek imkansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir