Gezilecek Yerler
ASYA,  VİETNAM

HALONG BAY: FOTOĞRAFLARDA GÖRÜNDÜĞÜNDEN DE GÜZEL

“Vinh Halong” Vietnam dilinde “Ejderhalar Koyu” anlamına geliyor. Ülkenin kültüründe, Çin inanışına göre dünyayı koruyan dört hayvanın başka bir uyarlaması olan, dört kutsal figür var: Doğuda gücü sembolize eden ejderha, batıda şansı temsilen tek boynuz, kuzeyde zeka ve uzun ömrü sembolize eden kaplumbağa, güneyde ise zerafet ve asaleti temsilen anka kuşu. Vietnam’ da yerleşim yerlerine, dağlara, körfezlere, göllere verilen isimlerden tapınaklar, heykeller hatta duvar resimlerinin temalarına kadar her alanda bu figürleri görmek mümkün.

Halong Gezilecek Yerler

Zaten Ha Long Körfezi de ejderha adını bir efsaneden alıyor. Rivayet odur ki; doğudaki Vietnamlıların koruyucusu ejderha, halkına yardım etmek için bu koyda düşmana saldırmış ve denize dalmış. Körfez’i bu kadar güzel yapan 2000 adacık da işte bu ejderhanın sırtıymış (:

Gelelim gezimize: Öncelikle gezginler Ha Long Körfezinden ne kadar övgüyle bahsediyorsa, Ha Long kentini de o kadar eleştiriyor. Bu yüzden biz şehir merkezine uğramadık bile. Eğer kalmayı düşünüyorsanız ya 2 veya 3 gece konaklamalı gemi turlarını yada Cat Ba adasını tavsiye ederim. 

Halong Gezilecek Yerler

HALONG TURU PLANLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Konaklamalı yada günübirlik turlar için Hanoi yada Ha Long’ da görüşüp fiyat alabileceğiniz onlarca tur şirketi ve onların çeşit çeşit programı var. Örneğin günübirlik gezi için 4 yada 6 saatlik alternatifler düzenleyenler bile gördüm. Burada önemli olan paketinizin hangi mağara, adacık yada aktiviteyi kapsamasını istediğinize önceden karar vermeniz. Bu yüzden Ha Long gezinizi kesinlikle ama kesinlikle önceden çalışmanızı tavsiye ederim. Sung Sot yada Thien Cung mağaralarından birini, yukarıdan körfezin en güzel fotoğraflanacağı Titop Adasını, Vung Vieng yüzen köyünü kapsamayan bir turun eksik kalacağını belirteyim.

Halong Gezilecek Yerler

Teknelerin kalktığı limanın konumu şurası. Turlar genelde deniz mahsülleri ağırlıklı bir öğünü ve turun sonuna doğru sınırsız içecek ve atıştırmalıklardan oluşan “happy hour” ikramlarını içeriyor. Onun dışında teknelerin hepsinin birbirine benzediğini söyleyebilirim ama tur şirketlerinin bilet satarken bazı turistlerden fahiş lüks tekne farkları aldığına şahit oldum. Hanoi’de dolaşırken dükkan önlerinde günübirlik turlar için 20 dan 70 a kadar değişen fiyatlar görebilirsiniz. Mağaraların, adaların, yüzen köyün giriş ücretleri ile köydeki kano yada tekne gezisinin ücrete dahil olduğunu belirteyim. Biz biletlerimizi Tam Coc kasabasından 40$’ a aldık. Kasabadaki tüm tur ofisleri aynı firmanın paketlerini sattığından seçme şansımız yoktu ve ne yazık ki gezimizde baştan sona sorunlar yaşadık. Anlayacağınız tecrübe konuşuyor, yukarıda söylediklerimi mutlaka dikkate alın (:

Halong Gezilecek Yerler
Sung Sot Mağarası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir