Gezilecek Yerler
GÜNEYDOĞU ANADOLU,  TÜRKİYE

TADI GERÇEKTEN DAMAĞIMIZDA KALDI: GAZİANTEP

Birden canımız küşleme, üzerine katmer, üzerine duble fıstıklı kare baklava, onun üzerine de Tahmis’ in dibek kahvesinden çekti ve kendimizi yine Gaziantep’ de bulduk (:

Tamam asıl olayımız yemekler ama Antep gerçekten bir gastro kentten çok daha fazlası. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir, kadim İpek Yolu üzerinde de olduğundan tarihin her döneminde bir kültür merkezi olmayı başarmış.  Kale’ nin etrafında kurulmuş olan Eski Kent Merkezi günümüzde de hem tarihi ambiansı, hem geleneksel dokusu hem de yöresel aktar ve tabi gurme restoranları ile gezginlerin ilgi odağı.

Gaziantep Gezilecek Yerler

GAZİANTEP’ DE NEREDE KONAKLANIR ?

Kalenin eteğinde kurulu tarihi merkezdeki geleneksel konaklardan birinde kalmak Gaziantep gezinizi farklı bir boyuta taşıyabilir. Örneğin İmam Çağdaş’ ın hemen arkasındaki  Anadolu Evleri Otel’ e sırf fotoğraf çekmek için bile gidilebilir.

Daha hesaplı bir yer arayanlar Bey Mahallesi’ ndeki Öğretmenevi’ ni, şehre arabayla gelenler ise Osmangazi Mahallesi’ ndeki Polisevi’ ni tercih edebilirler.

GAZİANTEP’ DE GEZİLECEK YERLER

Ee, tadılacak bu kadar farklı yemek ve tatlı olunca kalori harcamak ve midenizde yer açmak için aralara aktivite sığdırmanız şart (: Bizim uğradığımız ve size de konumları gereği bu sırayla uğramanızı tavsiye edeceğimiz yerler şunlar:

1.   Kozluca Kasteli

Gaziantep tarih boyunca yer altı su kaynakları bakımından fakir bir şehir olmuş. Bu nedenle kentin dışındaki kaynaklardan livas adı verilen kanallarla kastel denilen bu depolara su sağlanırmış eskiden. Su mimarisinin bu benzersiz örnekleri yer altında olduğundan oldukça geç keşfedilmiş.

2.   Elmacı Pazarı

İsot biberler, biber kuruları, biber salçaları, antep fıstığı ve daha bir sürü yöresel üründen satın almak isteyenler doğru Almacı Pazarına.

Gaziantep Almacı pazarı

3. Bakırcılar Çarşısı

Hala bakır ve yemeni (çarık) ustalarının el emeği ürünlerini sattığı bu bedesten kentin sembollerinden.

4.   Zincirli Bedesten

Eskiden şehrin et hali olan ve Anteplilerin Kara Basamak dediği bedesten restore edilerek 73 dükkandan oluşan bir hediyelik eşya çarşısına dönüştürülmüş.

Gaziantep Zincirli Bedesten

5.   Gümrük Hanı

Yaşayan müze olarak adlandırılan hanın içerisinde hala yöresel el işi ürünlerin hazırlanıp, satıldığı dükkanlar mevcut. Ayrıca Seddar Bey kahvecisi de burada.

Gaziantep Gezilecek yerler

6. Gaziantep Kalesi

Roma döneminde bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen kale bugünkü biçimini ise “Kaleler Mimarı” olarak adlandırılan Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde MS. VI. yüzyılda almış. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi kalenin içinde, giriş ücretsiz. 

7.   Hamam Müzesi

1557 yılında inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin harika örneklerinden olan Lala Mustafa Paşa Külliyesinin hamam bölümü müzeye çevrilmiş. Çok da güzel olmuş. Her bir bölümü aslına uygun olarak geziye açılan yapıda teşhir için orijinal hamam araç ve gereçleri kullanılmış. Giriş 2 ₺.

8.   Mutfak Müzesi

Ülkemizin ilk Kültür Bakanlarından Ali İhsan Göğüş’ ün doğduğu konak 1904 yılında inşa edilmiş  ve Belediye tarafından restore edilerek 2008 yılında müzeye dönüştürülmüş. Ali İhsan Bey annesi Emine Hanım’ ın adının verilmesi şartıyla konağı hibe etmiş. Müzede Antep mutfağı, pişirme ve mutfak araç gereçleri, yöresel yemek ve içecekler, erzaklar ve ardiyeler tanıtılıyor. Giriş 2 ₺.

Gaziantep Hamam Müzesi

9. Bey Mahallesi Evleri

Adını 1587 yılında inşa edilmiş Bey Cami’ inden alan mahalleyi Evliya Çelebi Seyahatnamesinde “Her sokak başında kale gibi kapılar vardır. Her gece sokaklarında kandiller yanar” diye tanımlamış. Mahallede Türkler ve Ermeniler kapı komşusu olarak iç içe yaşamışlar. Taş işçiliğinin mükemmel örneklerinin sergilendiği mahalle şimdilerde restore edilerek kafe yada butik el işi dükkanı olarak kullanılan evleri ile doğal bir açık hava müzesi adeta.

Bey Mahallesi Evleri

10.   Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bey Mahallesinde bulunan 3 katlı bir konağın restore edilmesi ile kurulan Oyun ve Oyuncak Müzesinde 1700 – 1990 yılları arasında üretilen 600’ e yakın oyuncak sergileniyor. Restorasyon sırasında tarihi konağın altında bulunan iki katlı mağara da oyun alanı olarak müzeye dahil edilmiş. Giriş 2 ₺.

11.   Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma’ yı sona bıraktık çünkü tarihi kent merkezinden yürüyerek ulaşılamayacak tek yer burası. Müze sergi alanının genişliği hem de mozaiklerin boyutu bakımından türünde dünyanın en büyüğü. Çağımızın en önemli arkeolojik keşiflerinden kabul edilen Zeugma’ nın tek başına sanat tarihçisi ve arkeologlar için ülkemizi ziyaret etme nedeni olduğu biliniyor. Giriş 20 ₺, müze kart geçerli.

gaziantep gezi rehberi

GAZİANTEP’ DE NEREDE NE YENİR ? NE İÇİLİR ?

Bu mekanları ise müzelerden farklı olarak gittiğimiz sıra ile yazıyorum :

1.   Halil Usta

Evet o artık bir Antep klasiği ve küşlemesi hala çok güzel. Zeugma’ nın hemen arkasında olduğundan müze gezisi ile birleştirilebilir. Mekan yenilenmiş ve genişletilmiş ama hala çok kalabalık ve doldurma usülü oturuluyor. Yani başkaları ile aynı masada yiyorsunuz mecburen. Karşısındaki otopark oldukça geniş. Küşleme porsiyon 42 ₺.  Konum için tıklayınız.

2.   Zeki İnal Şöbiyet

Antep denince akla baklava geliyor ama onun daha kaymaklı daha şerbetlisi şöbiyet de çok cezbedici 🙂 Zeki İnal’ da ise şöbiyet bir baş yapıt. Kilosu 105 ₺ 🙂 Konum için tıklayınız.

Gaziantep Yemekleri

3.   Seddar Bey Kahve

Gümrük Han’ daki kahvecinin tescilli çift renk, çift tat dibek kahvesi küşleme ve şöbiyetin üzerine çok iyi gelecek. Hanın tarihi atmosferi de cabası. Konum için tıklayınız.

4. Dürümcü Recep Usta

Namını duyduk, onu da tadalım dedik ve kahveciden Recep Usta’ ya geçtik. Lavaş arası nohutlu, patatesli bir karbonhidrat yüklemesine hazırsanız siz de buyrun; hiç fena değil (: Konum için tıklayınız.

Gaziantep Yemekleri

5.   Hışva Han

Daha önce Bayazhan’ da yemek yediğimizden bu kez de kalenin eteğindeki Hışva Han’ da rezervasyon yaptırdık. Biz restoranı tercih ettik ama bir de Cuma ve Cumartesileri Sıra Gecesi düzenlenen bölüm var, ilgilenenler oradan yer ayırtabilirler. Yöresel yemekler ve mezeler leziz; han, dekorasyon, ambians başarılı ama servis yavaş. Konum için tıklayınız.

Gaziantep Yemekleri

6.   Akşam Simit Katmer

Burası simit katmerin mucidi, denemenizi tavsiye ederim. Kaymağı bol, şekeri az; birkaç şubesi var şehirde. Fiyatı 30 ₺. Metanet de simit katmer yapıyor bu arada. Batıkent şubesi konumu için tıklayınız.

Gaziantep Yemekleri

7. Metanet

Küşleme için Halil Usta neyse beyran için Metanet o. Hemen karşısında da katmercisi var. Konum için tıklayınız.

8.   Katmerci Zekeriya

Bir klasik daha ama kesinlikle yerini hak ediyor. Tarihi çarşının içindeki yerinde, Pazar günü açık ender mekanlardan. Anlatmaya gerek yok, uğramadan Antep’ den ayrılmak olmaz. Katmer 25 ₺. Konum için tıklayınız.

Gaziantep Yemekleri

9.   Yesemek Antep Mutfağı

Uğramadan dönülmeyecek bir yer daha. Menüdeki yöresel ev yemeklerinin her biri leziz. Şiveydiz, yuvalama, içli köfte ve dolma denedik ve parmaklarımızı yedik. Zincirli Bedestenin karşısındaki yerlerinde 4 porsiyona 50 ₺ ödedik. Tarihi merkezdeki şubenin konumu için tıklayınız.

10. Tahmis Kahve

Başka bir klasik. Tarihi çarşıda açık ve kapalı alanları karşı karşıya. Biz eski bir konak olan kapalı bölümü seviyoruz. İçerde yerli bir müzisyen grubu canlı canlı Antep türküleri icra ediyor, çok keyifli. Kahve satın almayı da unutmayın. Türk kahvesi kilosu 50 ₺. Konum için tıklayınız.

11.   Ayıntap Baklava & Koçak Baklava

Bizim gibi farklı yerlerde baklava tatmak isteyenler ikisini de deneyebilir. İkisi de çok başarılı tabi ki ama sanırım hala en iyisi Koçak’ ın özel kare baklavası (: Kilosu 100 ₺. Ayıntap konumu için buraya, Koçak konumu için şuraya tıklayınız.

12.   Küşleme Kebaphan 

Gaziantep’ in batı girişinde, otobanın şehirden çıkış yönündeki mekan merkeze 10 km mesafede. Tesis nezih ve ferah, servis hızlı, personel ilgili. Küşleme ve simit kebabı tek kelimeyle kusursuzdu. Mezeler, salatalar harika. Amma velakin fiyatlar oldukça yüksek, küşleme porsiyon 59 ₺.Konum için şuraya tıklayınız.

Gaziantep Yemekleri

Diğer yurt içi seyahat yazılarımız işte tam da burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir