gezi uygulaması
SEYAHAT,  TAVSİYELER

EN İYİ 10 SEYAHAT UYGULAMASI

Akıllı telefon yada tabletler artık seyahat çeklistlerimizin en başında yer alıyor. Elimizde harita, kaybolmaktan yorulduğumuz yada yanlış vasıtaya binerek kendimizi şehrin gettolarında bulduğumuz günler geride kaldı. Ama bu cihazlar, içindeki uygulamalar kadar kullanışlılar ve bazı uygulamalar diğerlerine oranla fark yaratıyor. İşte benim tecrübe ettiğim en kullanışlı 10 seyahat uygulaması:

1.    Google Maps

Bir numara tabi ki onun : ) Offline kullanabilmek için yola çıkmadan önce evde wifi ile gideceğim bölgesinin haritasını telefon yada tabletime indiyorum. Görmek istediğim yerler, seçtiğim restoranlar yada kalacağımız otel de favorilerde işaretli olduğundan harita sorunu tamamen ortadan kalkmış oluyor bizim için.

2.    Skyscanner

Muhtemelen siz de kullanıyorsunuzdur. Web’ de tarama yaparak tüm havayolu biletlerini karşılaştırarak bizi büyük bir zahmetten kurtaran uygulamanın hakkını vermemek olmazdı.

seyahat uygulaması

3.   Apple Wallet

IOS kullanıcıları için uçak bileti yada otel rezervasyon onaylarını bir yerde toplayabilecekleri tam bir cüzdan.

4.    Booking

Film için IMDB, bilet için Skyscanner neyse otel için Booking de odur. Dünyanın her yerinde denedim ve gördüm. Fiyatları bilmem ama kullanıcı puanları kesinlikle objektif.

seyahat uygulaması

5.    Foursquare

Sanırım ABD’ de Yelp daha popüler ama orda da mekanları 4square’ den seçtik ve memnun kaldık. Avrupa’ da zaten şaşmaz bana göre.

6.    Airbnb

İspanya yada Hollanda gibi hem kur hem de yüksek talep nedeniyle fiyatların yüksek olduğu destinasyonlarda yada Bali’ de bizim de yaptığımız doğa içinde kalmak gibi temalı bir konaklama istediğinizde Booking’ in yerine Airbnb’ e yönelebilirsiniz.

7.    Moovit

Kendisi Avrupa’ da en büyük hayat kurtarıcılarımızdan biri olup toplu taşıma için kusursuz bir rota ve vasıta planlayıcıdır. Olmazsa olmaz bir seyahat uygulaması daha.

gezi rehberi

8.    XE Currency

Asya ülkelerinde olduğu gibi para bozdururken önce dolara sonra yerel para birimine geçmeniz gerekiyorsa XE elinize yapışır : ) Uygulama online olarak anlık kur değişikliklerini takip ediyor. Sitesine bir bakmak isterseniz linki burada.

9.    Grab

Yine bir Asya uygulaması. Toplu taşımanın olmadığı ve korsan taksiden geçilmeyen ülkelerde bazen 5 kat tasarruf etmenize vesile olur bu arkadaş.

10. Weather Channel

Dünyanın her yerinde en tutarlı saatlik hava durumlarını bu uygulamadan alırsınız. Apple’ ın default meteoroloji uygulaması da bilgileri burdan alır ancak Weather Channel daha detaylı ve kullanışlı bir alternatiftir.

Fotoğraf kaynak: kariyer.net

Seyahate dair diğer önerilerimizi de okumak isteseniz, işte size linki. Bir göz atmaya değer bence (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir