Netflix Mini Dizi Önerileri
FİLM&DİZİ&KİTAP,  TAVSİYELER

MİNİ DİZİ ÖNERİLERİ

Takip ettiğiniz dizinin yeni sezonunu beklerken hikayenin detaylarını unuttuğunuz oluyor mu? Soğuk kış günlerinde evde geçirmeyi planladığınız bir haftasonunda başlayıp bitireceğiniz bir dizi mi arıyorsunuz? Yada filmler kısa, yıllarca süren diziler fazla uzun mu geliyor? O zaman mini dizi olayı tam sizlik. Sizin için seçtiğim, film tadında ama ara verip birkaç güne de yayabileceğiniz  bu diziler ayırdığınız vakte sonuna kadar değecek; göreceksiniz.

Mini bana yetmez, 1,5 porsiyon olsun diyorsanız tıklayın ve uzun sezonlu dizi tavsiyelerimizi görün (:

1. WHEN THEY SEE US (2019)

1989 yılında Harlem’ de yaşayan 15 – 16 yaşlarında 5 çocuk, o sırada parkta bulunmalarından başka hiç bir delil olmamasına rağmen, Central Park’ ta koşu yapan bir kadının öldürülmesinden sorumlu tutulurlar. Antron, Kevin, Yusef, Raymond ve Korey’ nin gerçek hayat hikayesi. Olay gerçekleştiğinde ABD’ de gündem olmuş, hatta ülkede gruba “Central Park Beşlisi” adı takılmış. İlk sorgudan, hikayenin sonuna kadar sıkıntıdan boğazınız düğümlenecek olsa da izleyin derim. Final bölümünde hikayenin gerçek sahiplerini de tanıyacaksınız. 4 bölümlük mini dizi, Netflix yapımı. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


Netflix Mini Dizi Önerileri

2. SHARP OBJECTS (2018)

Ruhsal sorunları nedeniyle yattığı klinikten yeni çıkan yerel gazeteci Camille Parker’ ı iş yerinde zor bir görev karşılar: Memleketi olan küçük kasabada iki küçük kızın öldürülmesi olayı. Camille; hastalık hastası ve aşırı evhamlı annesi, üvey kız kardeşi ve üvey babası ile pek görüşmemektedir. Kahramanımızın cinayetleri çözümleyebilmek için geçmişe dönerek kendi sorunlarının da kaynağı olan bu kasabanın sırlarını açığa çıkarması gerekecektir. HBO yapımı mini dizi 8 bölümden oluşuyor. Suç ve psikoloji dizileri ile sürpriz son sevenlere tavsiye olunur. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


Netflix Mini Dizi Önerileri
Godless

3. GODLESS (2017)

1880’ li yıllar Vahşi Batı Amerika’ sı. Psikopat, kanun kaçağı Frank Griffin ve çetesi; eski yoldaşları Roy Goode’ nin peşinde. Karizmatik kahramanımız, usta silahşör Roy ise saklanmak için New Mexico eyaletinin La Belle kasabasını seçiyor. La Belle, eli silah tutan tüm erkekler savaşa katıldıklarından, kadınlar tarafından yönetilen bir kasaba. Ünlü ganster Frank Griffin’ in yaklaştığı duyulunca  tüm La Belle savunma hazırlıklarına girişiyor ve hikaye başlıyor. Özellikle dönem dizileri ve Western sevenler kaçırmasın. 7 bölümden oluşan Godless da bir Netflix dizisi. IMDB linki için tıklayabilirsiniz


Harika Mini Dizi Önerileri
The Night Of

4. THE NIGHT OF (2016)

New York’ da yaşayan, Pakistanlı, muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Naz; bir Cuma günü taksici olarak çalışan babasının aracını alır ve davetli olduğu partiye katılmak için yola çıkar. Ancak Manhattan’ dan geçerken ışıkta beklediği sırada gizemli, genç bir kadın; taksi sanarak araca atlar ve hikaye başlar. Alımlı , fettan ve bohem kadının ısrarlarına dayanamayan kahramanımız, onu evine bırakmaya ikna olur. Şehvet, alkol ve uyuşturucu dolu akıl almaz bir gecenin ardından uyandığında Naz kadını ölmüş halde bulur. Baskı dolu bir cinayet soruşturması, panik, şok ve kendi masumiyetinden bile emin olmayan bir adam! Aksiyon ve polisiye severlerin aradığı her şey burada. 9 bölümden oluşan bir HBO dizisi. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


Harika Dizi Önerileri

5. THE KNICK (2014)

19. yüzyılın başlarında New York’ da bulunan Knickerbocker Hastanesi’ ne gidiyoruz şimdi de. Hazır hastane dizileri tekrar popüler olmuşken, bulunmaz fırsat! Beklendiği üzere, hastanemizde hem tıbbi hikayeler hem de magazinel ilişkilerden bolca mevcut. Bütçe kısıtlamaları, kişisel hırslar, ilişkiler, uyuşturucu, ırkçılık bunlardan bazıları. Ancak dizinin temel konusu geleneksel tıbbi yöntemlerin yerini alması için deneysel tedaviler gerçekleştiren yenilikçi cerrahlar ve bunlara karşı son derece ön yargılı olan alaylı doktor ve yöneticilerin karşılıklı mücadelesi. Clive Owen, Dr. Thackery rolünde adeta döktürüyor. 2 sezon ve 20 bölümde tamamlanan dizi,  Cinemax yapımı. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


6. MANIAC (2018)

Tam da sağlık sektörünün, ilaçların, aşıların gündemin ilk sırasında olduğu şu günlere uygun bir dizi var şimdi. Maniac, aynı isimdeki Norveç dizisinin yeniden uyarlaamsı aslında. Depresyondaki Annie ve şizofreni hastası Owen deneysel bir psikiyatrik ilaç için gönüllü olurlar.  Sözde ilaç her ikisi için de şifa olacaktır ancak programı yönetecek olan süper bilgisayar Neberdine kontrolden çıkınca, hiçbir şey planlandığı gibi gitmez. Emma Stone severler ekran başına. 10 bölümlük mini dizi, Netflix yapımı. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


7. THE SPY (2019)

İsrail istihbarat örgütü Mossad’ ın ajanı Eli Cohen’ in 1967 yılında İsrail ile Suriye arasında gerçekleşen savaştaki günleri anlatılıyor ‘Casus’ adlı dizide. Cohen’ in Mısır’ daki geçmişi, farklı bir kimlikle Suriye Savunma Bakanlığı’ nda görev bulması hatta Bakan Yardımcılığına kadar yükselmesi ve en sonunda Devlet Başkanı El – Hafız’ ın en çok güvendiği adamlardan biri haline gelmesini hayretler içinde izleyeceksiniz.  6 bölümlük mini dizi, Canal+ ve Netflix ortak yapımı. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


8. UNBELIEVABLE (2019)

Gazeteciler Christian Miller ve Ken Armstrong’ un  2008 – 2011 yılları arasında Washington ve Colorado’ da meydana gelen seri tecavüz davaları ile ilgili makaleleri ilham olmuş diziye. Tecavüze uğradığına dair yalan söylediği iddia edilen genç Marie ve ona inanan, gerçeği bulmak için önlerine çıkacak her engeli aşmaya kararlı iki kadın dedektif: Grace ve Karen. 8 bölümlük mini dizi, Netflix yapımı. IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


9. UNORTHODOX (2020)

Deborah Feldman’ ın kendi hayatını anlattığı kitabından uyarlanmış, ‘Unorthodox = Geleneklere Uymayan’ bu dizi. New York’ da aşırı tutucu ve muhafazakar bir Yahudi toplumunun üyesi olan Esther, görücü usulü ile evlendiği kocasını ve tüm yaşamını geride bırakarak Berlin’ e kaçar.  Amacı özgür bir hayat kurmak ve hayalini kurduğu konservatuar eğitimini almaktır. Ancak hamile olduğunu öğrenen kocası ve kocasının çakal kuzeni, hahamın da talimatıyla onun peşine düşer. Dindar Yahudilerin yaşam biçimlerini hayretler içinde izleyeceksiniz. 4 bölümlük mini dizinin IMDB linki için tıklayabilirsiniz.


10. SELF MADE (2020)

İçinde Octavia Spencer olan her projeyi izlerim (: Self Made de bir kitap uyarlaması. Dizi’ nin konusu, Amerika Birleşik Devletleri’ nin ilk milyoner kadın girişimcisi C.J. Walker’ ın yoktan var ettiği kozmetik imparatorluğu ve başarıya giden süreçte yaşadığıdı düşmanlıklar, haksızlıklar, çalkantılı evlilikler ve acımasız rekabet. Yokluktan, milyonerliğe giden ilham verici bir hikaye.  4 bölümlük mini dizinin IMDB linki için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir