Gezilecek Yerler
TAVSİYELER

EN İYİ 10 YABANCI SEYAHAT SİTESİ

Nereye gidileceğine kadar verildi, biletler alındı, otel ayarlandı. Peki şehirde nerede konaklamalı, nereler görülmeli, hangi müzeler ziyaret edilmeli, hangi aktivitelere katılınmalı, ne yemeli, nerede yemeli ? Bu soruları bir bilene sormak kadar gezi planlamanızı kolaylaştıracak ne olabilir ki ?  Yerli bloggerlarımızın siteleri hepimizce malum; peki sık gidilmeyen yerleri keşfetmek, destinasyon yelpazenizi daha da genişletmek ve yabancı blogları da okumak istiyorsanız ?  Aşağıdakiler neredeyse dünyanın tüm popüler destinasyonlarını kapsayan bizce en iyi yabancı seyahat siteleri ve uygulamaları. (Bazılarının hem seyahat sitesi, hem uygulaması mevcut)

1.   THE CULTURE TRIP SEYAHAT SİTESİ VE UYGULAMASI

Favorim kesinlikle Culture Trip. Her şehri yerlisi anlatıyor. See&Do, Guides&Tips, Food&Drink gibi alt başlıklarda lokal yazarlar kente özgü listeler yayınlıyor. İstanbul’ da İstiklal Caddesi yerine Karaköy’ ü tavsiye eden bir site yani : )

2.   LIKEALOCALGUIDE SİTESİ

Like A Lokal Guide konsepti de Culture Trip’ e benziyor, hatta burada lokal yazarlarla iletişime geçebiliyorsunuz. Yaklaşık 6000 şehrin, toplam 15.000 yerlisinden bahsediyorum : ) Amerika’ yı yeniden keşfetmeye gerek yok bizce 🙂

seyahat sitesi

3.   10 BEST İNTERNET SİTESİ

Amerikan gazetesi USA Today’ in seyahat sitesi 10 Best. Tema, farklı destinasyonlar için Hürriyet’ in En İyi 10’ larına benzer listeler. ABD sitesi olduğuna bakmayın, diğer kıtalara ait içerik de tatmin edici. Roma’ da Pizzarium adlı pizza mekanını burada keşfetmiştim, sonuç mükemmel oldu : )

4.   TRIPSAVVY

İkinci favorim Tripsavvy. Tüm popüler seyahat noktalarına dair, kesinlikle objektif ve doğruluğu kanıtlanmış liste ve tavsiyeler. Bu sitede seyahat yada kamp ekipmanları gibi konularda da en’ ler listeleri var.

5.   SPOTTEDBYLOCALS SEYAHAT SİTESİ

Şehri yerlisi gibi gezmek isteyenler için bir başka blog seçeneği de Spotted By Locals. Şimdilik sadece Avrupa ve ABD var ama içerik zengin, site oldukça kullanışlı.

6.   FOURSQUARE

Yeme – içme mekanlarını buradan seçiyorum. Önceden listeler hazırladığım gibi internetim olduğunda yakınlığa göre arama da yapıyorum. Eğer değerlendirme yapan kişi sayısı 500′ den fazla, mekan puanı da 8 ve üzeri ise orayı kaçırmayın derim (:

7. PINTEREST

Her türlü hobide olduğu gibi seyahat konusunda da zengin bir içeriğe sahip. Ama yazılar daha çok genel kültür seviyesinde. Detaylar için  listedeki ilk beş siteden birine başvurmak şart (:

seyahat sitesi

8. RENTALCARS.COM

Yurt dışı seyahatlerini planlamanın en önemli bacaklarından biri de araç kiralamak. Rentalcars.com neredeyse tüm global firmaları içerdiği gibi her şehrin lokal araç kiralama şirketlerinden de fiyat teklifleri sunması nedeniyle tercih ettiğim bir site. Fırsat buldukça havaalanlarında kiralama ofislerinden de fiyat alarak, karşılaştırma imkanı buluyorum. Tecrübelerime göre sitedeki fiyatlar hiç de fena değil.

9. TRIPADVISOR

Her ne kadar bana puanlama sistemi kullanışsız ve site dağınık gelse de hayat kurtarmışlığı çoktur. Vietnam’ ın çok da popüler olmayan Hue şehrinde bavullarımızı nereye bırakacağımıza dair tavsiyeler sadece TripAdvisor’ da vardı ! Özellikle “Yapılacak Şeyler” ve “Restoranlar” bölümleri içerik açısından zengin.

seyahat sitesi

10. WIKITRAVEL İNTERNET SİTESİ

Wikitravel, adından da anlaşılacağı gibi gezgin yada lokallerden tavsiyeler yerine lokasyonlar hakkında geniş ve kısmen ansiklopedik bilgi veren bir site.  Her bir destinasyon için “Get Around, Eat & Drink, See, Do” gibi standart başlıklar altında detaylı açıklamalar mevcut.

Diğer tavsiye yazılarımız için şuraya tık tık (:

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir