Gezi Rehberi
TAVSİYELER

EN FAZLA MİL KAZANDIRAN KREDİ KARTI HANGİSİ ?

Mil biriktirme konusunda en avantajlı kredi kartının hangisi olduğu uzun süredir benim de kafamı kurcalayan bir soru olduğundan bu konuda en popüler 7 kredi kartını inceleyen bir yazı hazırlamaya ve sizinle paylaşmaya karar verdim. İlk olarak şunu söyleyelim: Mil kavramı tamamen kafa karıştırma vesilesi aslında, önemli olan millerin Türk Lirası karşılığının ne olduğu. Genelde kredi kartları 1₺ harcamaya 1 mil verip, bilet alırken her 100 mili 1 ₺ sayıyor. Yani önce Türk Lirası mile, sonra mil Türk Lirasına çevriliyor. Sonuçta sayılar büyürken, değer azalıyor (:

 Tabi mesele kredi kartı olunca; yıllık kart ücretleri, millerin hangi hava yolları ile birlikte kullanılabildiği, kredi kartının piyasadaki mağazalarda ne kadar yaygın olduğu ve bankaların yaptığı ekstra kampanyalar gibi bir çok değişken olduğundan kesin bir yargıya varmak zor ama yazının sonunda bir fikir sahibi olacağınızdan eminim. Haydi başlayalım:

1. SHOP & FLY MİL KREDİ KARTI

Shop & Fly Garanti Bankasına ait bir kart.

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık kart ücreti: Gold 188₺ / Platinium  274₺ (2020′ de zamlandı)

Mil kazanımı:  1₺ harcamaya 1 mil

Mil kullanımı: 100 mil = 1₺

   Alan verginizi de puanlarınız ile ödeyebilirsiniz.

Lounge Hizmeti: Aşağıdaki tüm salonları kart sahibi ve her bir misafiri için kişibaşı 140₺ ödeyerek kullanabilirsiniz:

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı İç ve Dış hatlarda bulunan “LGM Lounge”; Esenboğa Havalimanı İç Hatlarda yer alan “Primeclass Lounge”, Dış Hatlarda yer alan “Comfort Lounge”; İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç ve Dış Hatlarda yer alan “Primeclass Lounge”; Milas Bodrum Havalimanı İç Hatlar Terminalinde bulunan “Primeclass Lounge” ve Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde bulunan “Comfort Lounge”

Uçak Bileti Alımı: Kendi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor

kredi kartı

2. AXESS WINGS MİL KREDİ KARTI

Sırada Akbank’ ın kartı var:

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık kart ücreti: Wings 175,5₺ / Wings Black 236,5₺ (2020′ de zamlandı)

Mil kazanımı:  1,5₺ harcamaya 1 mil ancak sağlık, bilişim, mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve araç kiralama gibi önemli sektörlerde her 1,5₺ değil 10 ₺ harcamaya 1 mil kazandırıyor, dikkat ! 

Mil kullanımı:  Değişken olarak kendisi hesaplıyor. Yurt içinde örneğin; 300₺ bilet için: 160mil = 1₺ ederken, 200₺ bilet için: 210 mil = 1₺ ediyor. Almanya içinse, 900₺ bilet için: 93 mil = 1₺ ederken, 600₺ bilet için: 125 mil = 1₺ ediyor.

   En güzel tarafı yurt içi uçuşlarda ekstra alan vergisi olmaması.

Lounge Hizmeti: Lounge hizmeti bulunmuyor ancak bu hizmeti veren TAV Passport üyeliği için % 15 indirim sağlıyor.

Uçak Bileti Alımı: “gezkanatlan” internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

mil biriktiren kart

3. MILES & SMILES MİL KREDİ KARTI

Malum artık THY bu kart için hem Garanti hem de QNB Finansbank ile anlaşmalı. Sırayla ikisini de inceleyelim:

I. GARANTİ BANKASI

Hangi hava yolu: Türk Hava Yolları ve Star Alliance üyesi hava yoları

Yıllık Kart Ücreti: Standart (Gold) 188₺ / Platinium 274₺ (2020′ de zamlandı) İki kart arasında mil kazanma konusunda fark yok. (2019 Kasım ayında, kartı 9 ay kapatmama sözüme karşılık yıllık kart ücreti iade edildi.)

   NOT: Garanti Bankası, başvuruda American Express Platinum  kartı da gönderiyor ve bu kart her harcamada %25 daha fazla bonus mil biriktiriyor. Ben bu kartı kullanıyorum. (Yıllık kart ücreti iadesi burada da geçerli ancak American Express kartları sadece Garanti, İş Bankası, Vakıfbank, Halk Bank, Denizbank ve TEB poslarında geçerli)

Mil Kazanımı:

Buraya dikkat! Türk Hava Yollarında iki tip mil var: Uçak bileti alımlarında kullanılan Bonus mil ve üyelik seviyenizi belirleyen Statü Mili.

Sadece THY ve Star Alliance üyesi firmalardan uçak bileti satın alımlarında Statü Mili kazanılıyor. 1₺ = 1 Statü Mili. Bir de 5 Bonus Mili = 1 Statü Mili olacak şekilde mil dönüştürülebiliyor. Peki Statü nasıl yükseltiliyor? Classic seviyeden başlayıp; 1 yıl içerisinde 25.000 statü mili toplayarak Classic Plus , 40.000 statü mili toplayarak da Elite seviyeye yükselebilirsiniz.

֍

Garanti Bankasında ne kadar Bonus Mil kazanacağınız ise THY statünüze bağlı:

  • THY ve Star Alliance üyesi hava yollarından bilet alımında statü farketmeksizin 1₺ = 1 Bonus Mil
  • Classic Statüde: Seyahat, restoran, giyim, akaryakıt,elektronik, market harcamalarının %10’ u, diğer tüm sektörlerde %5’ i oranında bonus mil dönüşü oluyor. (Ne yazık ki 2019 Kasım ayında seyahat ve restoran harcamalarında oran %30′ dan %10′ a düşürüldü!)
  • Classic Plus Statüde: Seyahat ve restoran harcamalarının %50′ si; giyim, akaryakıt,elektronik, market harcamalarınının %13’ ü, diğer tüm sektör harcamalarının %6’ sı oranında bonus mil dönüşü oluyor.
  • Elite & Elite Plus Statüde: Seyahat ve restoran harcamalarının %70′ i; giyim, akaryakıt,elektronik, market harcamalarınının %15’ i, diğer tüm sektör harcamalarının %8’ i oranında bonus mil dönüşü oluyor.
Mil Kullanımı:

Türkiye’ den gidiş – dönüş yurt içi uçuşlarınızı 7600, Avrupa uçuşlarınızı 15.000-20.000, Uzakdoğu ve ABD uçuşlarınızı 60.000, Güney Amerika ve Avustralya uçuşlarınızı 80.000 mil karşılığında satın alabilirsiniz. Yani millerinizi; 200₺ ederinde yurt içi bilet için 19 mil = 1₺, ABD’ e 3000₺ ederinde bir bilet için 10 mil = 1 ₺ gibi muazzam karlı oranlarda kullanabilirsiniz.

   Ancak ödül bilet kullanımının her sefer için kısıtlı olduğuna lütfen dikkat !

Lounge Hizmeti: Classic Plus üyeler sadece iç hat seferlerinde Turkish Airlines Lounge’lara giriş yapabilirken Elite ve Elite Plus üyeler ise hem iç hem de dış hat seferlerinde bir misafirleriyle birlikte Turkish Airlines Lounge’lara ücretsiz giriş yapabilirler. Elite ve Elite Plus üyeler, ayrıca yurtdışındaki tüm havalimanlarında bir misafirleriyle birlikte Star Alliance Gold logolu özel yolcu salonlarından faydalanabilirler. Bunu dışında Garanti Bankası Miles & Smiles müşterilerine 140₺ karşılığında dünyanın pek çok noktasında lounge erişimi sağlıyor. Anlaşmalı loungelar şurada.

NOT: Özetle Garanti Bankası Miles & Smiles’ da önemli olan kredi kartınızın özelliğinden çok THY Üyelik Statüsü. Ve statünüzü yükseltmeniz için son 12 ay içinde en azından 25.000 statü mili toplamanız gerekiyor. Bu da eğer “2 katı statü kazan” gibi bir kampanya yoksa 25.000₺ bilet harcaması demek! Ayrıca kartın “Bonus” özelliği olmaması da bir dezavantaj.

II. QNB FİNANSBANK

Hangi hava yolu: Türk Hava Yolları ve Star Alliance üyesi hava yoları

Yıllık Kart Ücreti: Standart ve First 250₺ / Private 500₺.  

Mil Kazanımı:

THY’ de uçak bileti alımlarında kullanılan Bonus ve üyelik seviyenizi belirleyen Statü Mili olmak üzere iki tip puan olduğunu anlatmıştım. Statü olayı THY’ nin bir uygulaması olduğundan burada da yukarıda anlattığım şartlar geçerli.

֍

Buraya dikkat ! QNB’ de ne kadar Bonus Mil kazanacağınız ise temelde bankadaki mevduatınıza göre belirlenen müşteri segmentine bağlı;

QNB First Müşteri: Birikim tutarı 150.000₺ ve üzeri (2020′ de tutar arttırıldı)

QNB First Plus Müşteri: Birikim tutarı 450.000₺ ve üzeri (2020′ de tutar arttırıldı)

QNB Private Müşteri: Birikim tutarı 1.500.000₺ ve üzeri

  • THY ve Star Alliance üyesi hava yollarından bilet alımında statü farketmeksizin 1₺ = 1 Bonus Mil
  • First Müşteri Değilseniz: Tüm sektörlerde %10  oranında bonus mil dönüşü oluyor.
  • First ve Üzeri Müşteriyseniz: E-ticaret harcamalarının %75′ i, seyahat, konaklama ve restoran harcamalarının %50′ si, diğer tüm sektör harcamalarının %25′ i oranında bonus mil dönüşü oluyor. Oranlar tek kelime ile MUAZZAM !

Mil Kullanımı: Garanti Bankası’ nda  anlattığım şartlar burada da geçerli.

Lounge HizmetiDiğer Miles&Smiles kartında anlattığım şartlar yine burada da geçerli. Bunun dışında 1.500.000₺ birikimi olanlara verilen Private karta ücretsiz lounge hizmeti var ama bankada o kadar mevduatı olanlar bununla çok ilgilenmiyorlardır sanırım 🙂

NOT: QNB’ nin Miles&Smiles kartının özeti ise şöyle; bankaya 150.000₺ mevduat getirirseniz kart, piyasadaki en karlı mil kartı ! Aksi halde Garanti American Express daha mantıklı görünüyor.

En Çok Kazandıran Mil Kartı

4. ING PEGASUS MİL KREDİ KARTI

ING’ nin Classic kartı az ödül puan verdiği ve kullanışsız olduğundan direkt es geçiyorum ve yine kullanmakta olduğum Premium Kartı inceliyorum:

Hangi hava yolu: Pegasus

Yıllık Kart Ücreti: 197₺ (2019 başında, aylık 1000₺ harcama sözüme yıllık kart ücreti bonus olarak iade edildi)

Mil Kazanımı: Pegasus’ tan uçak bileti harcamalarında her 1₺ için 1 puan, diğer harcamalarınızda 2₺ için 1 puan.

Mil Kullanımı: Değişken olarak kendisi hesaplıyor. Ne yazık ki bilet fiyatı arttıkça puanlarınız değer kaybediyor. 96₺ değerindeki bir yurt içi bilette 25 puan = 1 ₺ ederken, 350₺ değerindeki bir yurt içi bilet için 44 puan = 1₺ (neredeyse yarıya düştü!) ediyor. Bir de yurt dışından örnek verelim: 6 ay sonrası için baktığım Barselona bileti 372₺ ve puan ile almak isterseniz 16 puan = 1₺, aynı bilet yarın 1851₺ ve puan ile almak isterseniz 44 puan = 1₺ (bu kez neredeyse üçte biri!)

   Alan vergilerini de puan ile ödeyebilirsiniz.

Lounge Hizmeti: Sabiha Gökcen Havalimanı iç ve dış hatlarda yılda 6 kez SAW Lounge %50 indirimli. (110₺ yerine 55₺)

mil biriktiren kredi kartı

5. MAXIMILES MİL KREDİ KARTI

İş Bankası’ sına ait bu kartın daha prestijli olduğu belirtilen “Maximiles Select” versiyonu da var ancak ben mil biriktirme konusunda bir avantajını bulamadım.

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık Kart Ücreti: 130₺

Mil Kazanımı: Her 200₺  harcamaya 1 mil. Dikkat, bir harcamada azami 50 mil kazanılabiliyor.

Mil Kullanımı: İş Bankası bu konuda bahsettiğim sayı oyunlarına girmemiş: 1 mil = 1₺. Yurt dışı uçak bileti alışverişlerinde miller ülkeye göre 1,5 veya 2 kat değerli kullanılıyor. Ülkelerin listesi burada.

Lounge Hizmeti: Yok.

Uçak Bileti Alımı: Maximum uygulaması yada şu adresten gerçekleştiriliyor. Dikkat, her bir yolcu için 15₺ biletleme servis ücreti alınıyor.

6. PARAFLY MİL KREDİ KARTI

Parafly,  Halk Bankasının kartı.

Hangi hava yolu: Tümü

Yıllık kart ücreti: Standart 80₺ / Platinum 118₺

Mil kazanımı: Parafly bu konuda diğer kartlardan ayrılıyor. Tüm Kartları her harcamaya az yada çok mil verirken, burada böyle bir olay yok. Mil kartı değil de normal bir kredi kartı gibi kampanyaları takip ederek Paraf Para topluyorsunuz. Peki Parafly’ ın bankanın kredi kartı Paraf’ tan farkı ne ? Fark;  havalimanı restoran harcamalarının 25₺’ sinin iade edilemesi ve yurt dışı harcamalarında 5 kat Paraf Para gibi dönem dönem uygulanan kampanyalar.

Mil kullanımı: 1 Paraf Para = 1₺

Lounge Hizmeti: Son ekstresinde Parafly için 1.500 TL ve üzeri, Parafly Platinum için 2.500 TL ve üzeri harcama bulunanlar Ankara Esenboğa Havalimanı İç Hatlar’da yer alan AnadoluJet Primeclass Lounge ve Dış Hatlar’da yer alan Comfort Lounge’dan ücretsiz yararlanabiliyorlar.

Uçak Bileti Alımı: Paraflytravel.com internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

YOLLARBENİMUMUDUM’ UN DEĞERLENDİRMESİ 🙂

Öncelikle; Yapı Kredi Bankasının ADIOS kartını, mil kartı değil normal bir kredi kartı özelliklerine sahip olduğu ve uçak bileti almak için bir internet sitesi bile bulunmadığından değerlendirmeye almadığımı belirteyim.

Ve sonuç: ING Pegasus ve THY Miles & Smiles kredi kartlarının; hava yolları, aracı olmaksızın kendi biletlerini puanladıkları için açık ara en avantajlı kartlar olduğu aşikar. Gezginler hangi firma ile daha çok uçuyorlarsa onun kredi kartını tercih edebilirler. Özellikle QNB Finansbank’ ın First segment müşterileri ve Garanti Bankası kartları ile Classic Plus ve Elite seviyelere ulaşan müşteriler için THY Miles & Smiles kredi kartları diğerlerine fark atıyor. Hatta “Miles & Smiles QNB First” kredi kartı sektörde tek kelimeyle rakipsiz! 

Ancak ben kısıtlama istemiyorum, millerimi istediğim firmada kullanabileyim diyorsanız en çok kazandıran kart bizim değerlendirmemize göre Garanti Shop & Fly.

Bizden bu kadar. Sektörü eskiden beri takip edenler son yıllarda bankaların ödül miktarlarını büyük ölçüde azalttığını söylüyor. QNB Miles & Smiles da sanırım yeni bir kart olduğundan, oranları bu kadar yüksek tutmuş. Yine de bir şeyler biriktirmek mümkün. Ayrıca bankaların, yıllık kart ücretini bir şekilde iade etmesi de bir avantaj.

Biz tüm verileri ortaya dökerek görevimizi tamamladık, karar sizin 🙂

Diğer seyahat tavsiyelerimiz için lütfen şuraya tıklayın !

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir