gezilecek yerler
KARADENİZ,  TÜRKİYE

BATI KARADENİZ: AŞKINA DÜŞTÜK BİR KERE KARADENİZ’ İN, HER NOKTASINI KEŞFEDECEĞİZ !

Geçtiğimiz yaz ilk Karadeniz gezimizi yaptık ve aşkına düştük ya bu coğrafyanın, her fırsatta soluğu orada almak kaçınılmaz oldu artık bizim için. 2019 Kasım ayında birkaç günlük boşluğu bulunca da Esenboğa’ dan arabamızı kiralayıp düştük Batı Karadeniz yollarına. Şimdi; Düzce, Bolu, Karabük, Bartın ve Kastamonu’ dan oluşan keyifli  rotamızı sizinle paylaşma zamanı. Hazırsanız başlayalım…

BATI KARADENİZ: DÜZCE GEZİLECEK YERLER

1. EFTENİ GÖLÜ

Düzce şehir merkezine sadece 15 km mesafede bulunan Efteni Gölü ve çevresi, sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli merkezlerden biri. 1992 yılında Orman Bakanlığı tarafından doğal hayatın güvence altına alınması amacı ile bölge koruma statüsüne alınmış ve avlanma yasaklanmış. Efteni Gölü 2005 yılında da su kuşlarını korumak amacıyla “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” ilan edilmiş. Göl, Elmacık Dağı’ ndan gelen bir çok derenin birleşmesiyle oluşuyor ve fazla suları Melen Çayı ile Karadenize ulaşıyor. Koruma alanındaki sazlıklar, bataklıklar, çamur ve sulak alanlar farklı türdeki canlılar için birer hayat kaynağı adeta. Kuş gözlemcilerine yönelik seyir terası ile belediyeye ait küçük bir tesis de mevcut burada. Yani okkalı bir Türk kahvesi içebilirsiniz göle karşı (:

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Geliştirme Sahasındaki 175 kuş türünden 123 adeti kırmızı listede yer alan tehlike altındaki türler. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular gölün gediklilerinden ve kolay görülebiliyorlar. Nesli tükenme tehlikesi altında olan kuğu, turna, mezgeldek, toy, sibirya kazı, küçükkarabatak, bozördek, çıkrıkçın, kaşıkçın; potansiyel tehdit altında olan yeşilbaş, fiyu, bekri, kılkuyruk, mazar, pasbaş, elmabaş da diğer türler. Ayrıca 11 balık, 2 çift yaşamlı, 6 sürüngen, 9 memeli, 14 omurgasız türü tespit edilmiş sahada. Bölgeye 2006 yılında üreme ve yaşamları kontrol altına alınmak üzere 1000 adet de sülün salınmış.

2. GÜZELDERE ŞELALESİ

Hızlı başladık, Batı Karadeniz coğrafyasının her türlü nimetinden yararlanacağız. Göl keşfimiz tamam, sırada bir şelale var:  Güzeldere. Burası Efteni ile Pürenli’ yi birbirine bağlıyor adeta. Şelalenin Efteni’ ye mesafesi 12 km (25dk) iken, Düzce merkezi ise 25 km (45dk) uzaklıkta. Düzce’ den göle giderken geçtiğiniz Gölorman Köyü’  nün içinden de yaylaya bir yol var. Bu yolu değil, Google Haritalar’ ın tavsiye ettiği ve daha batıdan (Efteni Marketin yanından) sola, yaylaya doğru döndüren yolu kullanmakta fayda var; dikkatinize. 

Güzeldere, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Şelalenin yanında zengin bitki örtüsü ile de dikkat çekiyor tabiat parkı. 25 hektarlık alanda yoğun kayın nüfusunun yanında;  gürgen, meşe, ıhlamur ve kestane de sıkça görülen ağaçlar.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Etrafını saran kayınlarla muazzam bir kompozisyon oluşturan şelaleye ise ahşap bir yürüyüş yolu ile ulaşılıyor. 130 m yükseklikten dökülen Güzeldere, her mevsim başka bir güzelliğe bürünse de bizce en ihtişamlı olduğu zaman Sonbahar mevsimi. Şelaleye inen ahşap yolda seyir balkonları da var. Balkonlar uzun pozlama fotoğraf çekimi için çok uygun pozisyondalar. Kamp yada piknik alanı olarak da hizmet veren tabiat parkına giriş ücretleri şöyle:

Araçla giriş 12₺

Tek çadır günlük 20₺

Karavan günlük 25₺

İçeride restoran ve konaklama tesisi de mevcut. Hobbit evi şeklinde toprağa gömülü ahşap odalar dışarıdan çok da şirin görünüyorlar.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler
Güzeldere – Pürenli Yolu

3. PÜRENLİ VE BALIKLI YAYLALARI

Şelale keşfine de bir tık attık. Sıradaki rotamız yaylalar. Yalnız şöyle bir durum var: Tabiat parkını yaylaya bağlayan stabilize orman yolu Google Maps’ de görünmüyor malesef. Tarif etmem gerekirse; parktan 2-3 km sonra solda yukarı doğru kıvrılan dönemeçten U dönüşü yapıp yayla yoluna geçmek gerekiyor. Yolun devamında karşınıza Orman İşletme Müdürlüğü tesisleri ve odun yığınları çıkacak. Burası kavşak; sağa devam ederseniz Kardüz Yaylası’ na, sola doğru giderseniz Pürenli Yaylası‘ na ulaşıyorsunuz. Sola dönüp ilerledikten sonra karşınıza bir yol ayrımı daha çıkacak. Burada da sağa dönmek gerekiyor ki zaten burada tabela mevcut. Mesafe, Güzeldere’ den 15 km ama yolculuk neredeyse bir saat sürüyor. Düzce ise 40 km uzaklıkta. Yol stabilize ve yer yer engebeli olsa da binek araçla da gidilebilir.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Pürenli, 1400 m rakımda bulunan bir oksijen cenneti adeta. Zaten adını da arıların çok sevdiği, pembe çiçekler açan ve çalı türü bir bitki olan pürenden almış. Yaylanın ayı, tilki, yaban domuzu, geyik ve karaca gibi yaban hayvanları popülasyonu açısından zengin olduğu söyleniyor. Çam ormanlarının ortasında, geniş ve düz çimenlik alandan oluşan yayla kamp için de oldukça uygun. Çimenliğin ortasında bir de gölcük mevcut. Pürenli’ de herhangi bir tesis yok, bir çeşme mevcut. Gitmeyi düşünenlerin yiyecek, içme suyu ve soğuğa karşı tedbir konularında tedarikli olmalarında fayda var. Zira yayla, yaz aylarında bile serinliği ile meşhur. Yine yaz döneminde yoğunluk oldukça fazla olabildiğinden ilkbahar ve sonbahar ayları gezi için en uygun dönemler gibi görünüyor.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler
Pürenli – Balıklı Yolu

Balıklı ise Pürenli’ ye sadece 2 km uzaklıkta bir başka yayla. Burada 15-20 hane yayla evi ve küçük bir cami mevcut. Yaylaya giden 2 kilometrelik kısa rota, Pürenli gölcüğüne gelmeden hemen önce sağa ayrılan stabilize yoldan. Yürüyüş yapmak isteyenler bu sapaktan dönmeden düz devam edip, 4 km uzunluğundaki yoldan şırıl şırıl akan pınarlar eşliğinde Balıklı’ ya; oradan da kısa yoldan Pürenli’ ye gelip tam bir turu tamamlayabilirler.

Vakti olanlar çevredeki Odayeri, Kardüz, Sinekli ve Torkul Yarlaları ile Samandere Şelalesi’ ni  de görüp Batı Karadeniz keşiflerini zenginleştirebilirler.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

BATI KARADENİZ: BOLU GEZİLECEK YERLER

1. GÖLCÜK TABİAT PARKI

Hani, internete Bolu yazınca karşınıza çıkan göl kenarındaki şirin dağ evi var ya; Gölcük Tabiat Parkı tam olarak orası. Bolu şehir merkezine 15 km mesafedeki Gölcük ,aslında yapay bir göl. Ama kim yapmışsa, çok güzel iş çıkarmış gerçekten (: Su kenarındaki o ünlü dağ evi de Devlet Konukevi imiş. 1215 m rakımda bulunan gölün etrafı çam, göknar, kayın ve gürgen ağaçlarından oluşan ormanla çevrili. Parkta yapılacak en güzel aktiviteler; bisiklet, yürüyüş ve fotoğrafçılık elbette. Bisikletler güzel görünüyordu, markaları Ghost yada Kron idi yanlış hatırlamıyorsam.

Gölün etrafındaki yürüyüş yolunun uzunluğu yaklaşık 2 km. Parkta bisiklet kiralama imkanı mevcut. Ayrıca  bir kafe & restoran da ziyaretçilere hizmet veriyor. Gölcük’ ün özellikle yaz aylarında haftasonu çok yoğun olduğu, hatta mangal dumanından geçilmediği gibi şeyler okumuştum. Biz Kasım ayında böyle bir şeye şahit olmadık ama üzülerek bu bilgiyi de paylaşayım.  Eminim her mevsim ayrı güzeldir ama birazdan anlatacağım Yedigöller gibi burayı da sonbaharda görmenizi özellikle ve şiddetle tavsiye ediyorum! Fiyatlar şöyle:

Otomobil Giriş ücreti: 18₺

Bisiklet: ½ saat 15₺

2. YEDİGÖLLER

Yedigöller’ e gelince ilk tepkim “Neden daha önce gelmedim ki?” diye hayıflanmak oldu istemsiz. Hatta bu tepkiyi Yedigöller yolunda durup, “yaprak yağmurunun altında” ve “yaprak denizinin üzerinde” kendimden geçmişken de vermiş olabilirim! İnsan, dünyanın diğer ucuna gidip de burnunun dibindeki güzellikleri nasıl ihmal eder? Ediyor işte… Ve yine söylüyorum, siz siz olun Yedigöller’ e sonbaharda gidin.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler
Büyükgöl

Yedigöller Milli Parkı, Bolu merkeze 45 km mesafede ve yolculuk 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Ama ne yolculuk! Parkın, Mengen tarafından da bir girişi bulunuyor. Otomobil ile giriş bedeli 18₺. Bayram tatilleri, haftasonları, resmi tatil günleri gibi özel dönemlerde beklemediğiniz yoğunlukta bir araç trafiği ile karşılaşabilirsiniz. Bizim gittiğimiz dönemde (Kasım 2019) haftasonu yoğunluğu nedeniyle tedbir olarak park içindeki yolu tek yöne çevirip, çıkışları sadece Mengen tarafından vermek zorunda kalmışlardı.

Yedigöller Gezilecek Yerler
Nazlıgöl

Muazzam bir bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapan milli park, ülkemizin en zengin karışık doğal ormanlarına sahip. Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, sarı ve kara çam, köknar ve ıhlamur en yaygın ağaç türleri. Ve elbette sebeb-i ziyaretimiz, buraya adını veren 7 göl: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Hemen söyleyelim, göllerin en büyüğü ve görsel açıdan en güzeli Büyükgöl. Fotoğraf çekmeye doyamıyor insan burada. Tavsiyemiz Bolu tarafından girişte bulunan Nazlıgöl’ den başlayıp, aşağı doğru inerek en son Seringöl’ ü keşfederek gezinizi tamamlamanız. 

Yedigöller Gezilecek Yerler

Yalnız bu böyle olmadı; daha şelale var, Pisagor Ağacı var, dilek çeşmesi var… Batı Karadeniz yazısı dar geldi, iyisi mi şuraya tıklayın da sizi detaylı Yedigöller yazımıza alalım. 

BATI KARADENİZ: KARABÜK GEZİLECEK YERLER

1. SAFRANBOLU

İşte kendine has dokusu olan, girer girmez büyüsüne kapılacağınız bir kent daha. Amasra gibi, Bozcaada gibi, Cunda gibi… 5000 yıllık bir yerleşim yerinden bahsediyoruz, olacak o kadar değil mi? Ankara’ ya 230, Karabük’ e 8 km mesafedeki ilçe; 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ ne de girmiş.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Kent, adını burada yetişen safran bitkisinden alıyor. Ne yazık ki bölgede artık safran az ve pahalı. Hatta ünlü Safranbolu lokumlarında kullanılanlar bile İran’ dan getiriliyormuş. Safranbolu, malumunuz olduğu üzere, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile ünlü. Evler genelde 3 katlı. Zemin katta “hayat” denilen ortak yaşam alanları var. Zemin katlarda ayrıca ahırlar, büyük ocaklar ve ambarlar bulunuyor. Üst katlara ahşap merdivenlerle çıkılıyor.  İkinci kat diğer katlara göre daha basık. Bu katta gerektiğinde yatak odası olarak da kullanılabilen bir mutfak bulunuyor. Gündelik yaşam burada geçiyor. Üçüncü katta tavanlar daha yüksek. Odaların her biri bir çekirdek aileyi ya da bir aile yakının barındırabilecek tüm unsurlara sahip, her odada ahşap dolapların (yüklük) içerisinde banyolar mevcut. Evlerin pencereleri dar ve uzun. Yapılardaki cumbalar, evin dış görünümünü daha da güzelleştiriyor.

Şehirde bulunan yaklaşık 2.000 geleneksel yapıdan 1.008 adeti tescil edilmiş ve yasal koruma altına alınmış. Özellikle Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konaklar ilgi çekici. Özellikle Cinci Hanı ve Hamamı, Köprülü Mehmet Paşa Camisi, Yemeniciler ve Demirciler Çarşısı görülmesi gereken yerler. Ben söylemesem bile görünce Arasta Kahvesi’ nde kahve içmeden ayrılamazsınız zaten (:

Konaklama için alternatif arayanlara Hıdırlık yolundaki Çeşmeli Konak’ ı tavsiye edebilirim. Odalar çok şık, kahvaltı da başarılı. 

2. YENİCE ORMANLARI VE ŞEKER KANYONU

Yenice’ nin Türkiye’ nin en büyük ormanı olduğunu biliyor muydunuz? Ya, 1999 yılında Dünya Doğa Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Nokta” listesine dahil edildiğini? Peki, Türkiye’ de böyle 9 adet sıcak nokta olduğunu ve ikisinin Batı Karadeniz’ de bulunduğunu? Dolayısı ile burası Orman Bakanlığı tarafından sadece koruma altına alınan bir tabiat parkı olarak değil, bir bölümü de bilimsel çalışmalar ve üretim yapılan bir “arboretum” olarak ilan edilmiş.  Istıranca meşesi, Türk fındığı, porsuk, Kafkas ıhlamuru, dağ karaağacı gibi endemik türleri ile Yenice Ormanları, bir açık hava müzesi konumunda.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Devasa çap ve boya ulaşan ve “tabiat anıtı” olarak tescil edilerek koruma altına alınmış durumdaki anıtsal ağaçları, yemyeşil vadileri, iki bin metre rakımdaki dağları, kanyonları, her mevsim akan dereleri, şelaleleri, yaban hayatı ve zengin bitki çeşitliliğiyle Yenice Ormanları, her tür doğa sporu için de harika bir seçim aynı zamanda. Bunun için orman yolları ve patikalar boyunca GPS koordinatları alınıp,  doğal kaynaklar ve ekolojik değerler dikkate alınarak  21 yürüyüş rotası belirlenmiş. Alternatif güzergahlarla birlikte rotanın uzunluğu 396 km oluyor.

Kısa, günübirlik ve uzun rotalarıyla her seviyeden yürüyüşçüye hitap eden Yenice parkurları, doğa severlere farklı seçenekler sunuyor. Özellikle Şeker Mesire Yeri ile Arboretum sahası arasındaki altı günlük en uzun parkur, konuklarını bu etkileyici doğa parçasının hemen hemen tüm güzelliklerinin sergilendiği müthiş bir maceraya davet ediyor. Yürüyüş parkurları günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere 3 kategoride toplanmış. Parkurlar genellikle orman yolu ve patikalardan oluşuyor. Ayrıca 292 kilometrelik dağ bisikleti rotası da mevcut. Patikalarda 50 metre, orman yollarında ise çevreyi kirletmeme adına 400 metre aralıklarla uluslararası platformda ‘grande randonnee’ olarak bilinen sisteme uygun kırmızı-beyaz işaretler yerleştirilmiş. Bunun yanında başlangıç ve bitiş noktalarına ve birçok kavşak noktasına tabelalar eklenmiş. Ayrıca her parkurun tanıtılarak harita ve koordinatlarının verildiği rehber kitapçık hazırlanmış. Kitabı şuradaki internet sitesinde inceleyebilirsiniz. Sorduğunuzu duyar gibiyim, ne yazık ki kitapçığı PDF formatında bulamadım.

Karabük’ e 30 km mesafedeki Şeker Kanyonu da Yenice Ormanları içinde yer alıyor. Kanyon, ismini de aldığı Şeker mevkisi adı verilen yerden itibaren başlıyor. Toplam uzunluğu yaklaşık 7 kilometre. 2 km’ lik bölümünde ulaşım araçlarla sağlanıyor, sonraki yaklaşık 5 km’ lik alan ise trekking yapmak için çok uygun. Yürüyüşünüz boyunca size eşlik edecek dere, zaman zaman küçük şelaleler de oluşturuyor. Girişte konaklama ve restoran hizmeti veren bir tesis de mevcut. Tesis, piknik ve kamp alanı olarak da kullanılabiliyor.

BATI KARADENİZ: BARTIN GEZİLECEK YERLER

1. GÜZELCEHİSAR PLAJI VE LAV SÜTUNLARI

Bartın’ ın en güzel plajı neresidir sorusunun cevabı aslında plajın isminde gizli: Güzelcehisar. Batı Karadeniz’ de Akdeniz İklimi’ ni yaşatan, narenciye ağaçları bile görebileceğiniz bir yeryüzü cenneti burası. Plaj ve aynı isimdeki köy Amasra’ ya 35, Bartın’ a 20 km mesafede.

Köyün adından da anlaşılacağı üzere bir kale yani hisar da mevcut bölgede. Bugünkü Kurucaşile’ nin yerinde kurulu olan antik Cromna şehrinin batı kıyılarını koruma amacıyla yapılmış olan Güzelcehisar Kalesi’ nin 3000 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Yapının sadece bir burcu günümüze kadar ayakta kalabilmiş. 

Plaja gelince; sırtını ormana vermiş, berrak sulara, uzunca bir sahil şeridine ve kumsala sahip bir koy burası. Koyu oluşturan çıkıntılar sayesinde rüzgar kesiliyor ve dalgasız, durgun bir deniz çıkıyor meydana. Şezlong ve şemsiye hizmeti veren işletmeler olduğu gibi iki adet de pansiyon mevcut koyda. Kampçılar için tesisler de var elbette. Ancak lavabo, soyunma kabini ve otoparkın yaz aylarındaki yoğunluğu kaldırabildiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Köyün alamet-i farikasını ise sona bıraktık: Lav sütunları. 80 milyon yıl önce bölgede aktif olan volkanlardan dökülen lavların tepelerden aşağı dökülürken buz gibi deniz suyu tarafından aniden soğutulmasıyla meydana gelen bu doğal oluşumlar eşine az rastlanır cidden. Dünyada bilinen örnekleri sadece İzlanda, Amerika Birleşik Devletleri, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ da bulunuyor.  Ve bir de Karadeniz’ de, ne güzel değil mi? Batı İzlanda yazımızda Gerduberg, Güney İzlanda yazımızda ise Siyah Kum Plajı’ nı anlattığımız bölümlerde detayları görebilirsiniz. Sütunların daha yakından görülebilmesi için deniz üzerine ahşap bir platform da yapılmış. Platform hem koyu hem de lav sütunlarını fotoğraflamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

İnkumu Plajı

2. İNKUMU PLAJI

Batı Karadeniz’ in  en popüler ve kalabalık plajı İnkumu gördüğüm kadarıyla. Bu yüzdendir ki bolca yazlık ev,  otel, pansiyon, restoran ve kafe var bölgede. 3 km uzunluğundaki sahil, kumluk ve koy dalgasız. Tüm Karadeniz sahillerinde olduğu gibi İnkumu’ nda da orman yeşili ve deniz mavisi dans ediyor adeta. Plajda da şezlong, şemsiye, duş gibi her türden hizmet mevcut. İnkumu sahillerinin yazın her döneminde kalabalık ve hareketli olduğunu söylemek mümkün. Doğa severleri Güzelcehisar’ a, sosyalleşmek isteyenleri ise İnkumu’ na alabiliriz (: Bartın’ dan 20, Amasra’ dan ise 30  dakikada plaja ulaşabilirsiniz. Güzelcehisar ise sadece 10 km mesafede.

3. KUŞ KAYASI YOL ANITI

Muhteşem Amasra – Bartın karayolunun 4. kilometresinde, rotanın belki de en güzel noktasında yer alan Kuş Kayası Yol Anıtı, Gaius Julius Aquilla tarafından Roma İmparatoru Tiberius Germanicus Claudius adına M.S. 41–54 yılları arasında yaptırılmış. Anıt, kayalara oyulmuş insan figürlü başsız bir heykel, hakimiyeti sembolize eden bir Roma kartal figürü ve iki kitabeden oluşuyor. Kitabelerde “Devletlerarası barış ve dostluk adına ve İmparator Germanicus’un hakimiyeti anısına, Gaius Julius Aquila dağı yardı ve bu dinlenme yerini kendi özel ödeneği ile yaptırdı” ibaresi yer alıyor. Kuş Kayası’ nın Amasra’ ya yakınlığı ve eşsiz manzarası düşünüldüğünde neden bu noktanın seçildiği de anlaşılıyor. Anıta çıkan merdivenlerin bulunduğu noktada yöresel ürünlerin satıldığı standlar mevcut.

Gezilecek Yerler
Kuş Kayası

4. AMASRA

Fatih, Amasra’ yı ilk kez gördüğünde çok etkilenir ve  şöyle der: “Lala, çeşm-i cihan burası mı ola ?” Cihan fatihinin bile “dünyanın göz bebeği” olarak tanımladığı kent, hala her göreni büyüleyecek kadar özgün ve göz alıcı bir ambiansa sahip. İlçe, adını bir dönem bölgeye hakim olan Pers Prensesi Amastris’ ten almış ve 3000 yıllık tarihi boyunca bir çok başka medeniyete de ev sahipliği yapmış. Hititlerden, Fenikelilere;  Lidyalılardan, Perslere; Roma İmparatorluğundan, Osmanlı’ ya uzanan bu medeniyetler yelpazesi bölgede izler bırakmış elbette. Kentin ana karaya bağlı iki yarımada ve bu yarımadaların oluşturduğu iki cennet koydan oluşan eşsiz coğrafyasına, tüm bu tarihi ve mimari zenginlik de eklenince ortaya böyle dillere destan bir kültürel miras çıkıvermış işte… Diyelim ve Batı Karadeniz’ in gözbebeğine dair yazımızın devamı için sizi şuraya alalım 🙂

5. ÇAKRAZ PLAJI

Çakraz, Amasra’ nın 15 km doğusunda yer alan bir tatil beldesi. Yolun son kısmında, tepeden harika bir manzarayla karşılıyor sizi kasaba.  Biz dayanamadık, yol kenarında gördüğümüz ve kasabaya tepeden bakan derme – çatma kulübede bir çay molası verdik. O da yetmedi, kahvaltımızı da burada yaptık. İsterseniz kahvaltı işini sahil kenarındaki mekanlara da bırakabilirsiniz. Plajda şezlong, şemsiye ve soyunma kabini hizmeti mevcut. Beldede çok sayıda konaklama tesisi de var.

Çakraz

BATI KARADENİZ: KASTAMONU GEZİLECEK YERLER

1. GİDEROS KOYU

Batı Karadeniz’ in en güzel plajı Güzelcehisar ve en güzel koyu da Gideros bizce (: Malum Karadeniz sahilleri, koy cenneti Ege kıyılarımız gibi girintili çıkıntılı değil. Bu da plajları rüzgara açık bir halde bırakıyor ki zaten kuzey sahillerimiz dalgalarıyla biliniyor. Bu durum genişliği 600 metreye yaklaşırken, denize açılan ağzı sadece 100 metre olan Gideros’ u daha da kıymetli hale getiriyor bölge için. Öyle ki, Gideros’ un keşfedilmesi ta antik çağlara dayanıyor. Amasra (Sesamos), Kurucaşile (Kromna) gibi Gideros (Kytoros) da döneminin önemli kentlerinden biri olmayı başarmış.

Turkuaz rengi, berrak deniz; sırtında bir anda yükselen orman kaplı Karadeniz dağları… Ve adeta koyu Karadeniz’ in hırçın sularından saklayan kapı eşiği şeklindeki ağzı ile Gideros, bizi de hemen büyüsü altına aldı. Koyun doğu ve batı kıyılarına inen 2 ayrı yol mevcut. İlk yoldan inerseniz sizi 2 adet şirin restoran bekliyor. Dilediğinizde kahvaltı yada kahve molası verebilirsiniz. Koyun bu tarafında denize girilmiyor. Serinlemek isteyenler doğu tarafından yani Cide’ ye daha yakın olan yoldan aşağıya inmeliler. Burada da bir kafe var. Öyle upuzun bir kumsal beklemeyin, düzlük olan küçük bir bölümde denize girilebiliyor sadece. Biraz daha ilerleyip büyük, düzgün kayaların olduğu bölgeden de denize cuplayabilirsiniz. Başka bir seçendek de aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kayıklardan birini kiralayıp, koyda açılarak denize girmek. Bizce çok güzel bir fikir, pişman olmazsınız. Koyun  kıyıları akşamları da kampçıların tercihi oluyor.

Gideros Cide’ ye sadece 15 km mesafede. Yaz aylarında koyun çok kalabalık olacağına şüphe yok. Batı girişinde küçük bir otopark mevcut ancak denize girilen tarafta araçlar aşağı inen yolun kenarına bırakılıyor. İleride dönüş yapmak için manevra alanı da olmayınca Gideros’ dan ayrılış tam bir çileye dönüşebiliyor. Aracı yukarıda, ana yol üzerindeki boşluklardan birine bırakmak mantıklı olabilir.

Küre Dağları

2. HORMA KANYONU

Kastamonu’ nun Pınarbaşı ilçesine 5 km mesafedeki Horma Kanyonu 37bin hektarlık Küre Dağları Milli Parkı’ nın bir parçası. Neredeyse tüm Batı Karadeniz’ i kaplayan bu Milli Park da Yenice ormanları gibi ülkemizdeki  9 sıcak biyo-çeşitlililk noktasından biri. Horma’ nın içinden Zara Çayı akıyor. Kanyon boyunca 3 kilometrelik ahşaptan yürüyüş yolu mevcut. Heyelan nedeniyle hasar gören bir noktadaki onarım çalışmaları nedeniyle biz ilk bir kilometrelik bölümü gezebildik sadece. Sonu birazdan anlatacağım Ilıca Şelalesi’ ne çıkan çok keyifli bir rota burası. Bölgede yaban hayatı da oldukça hareketli, bu yüzden rota boyunca bolca foto kapan göreceksiniz.

Kanyonun girişinde, otopark bölgesinde gözleme yiyip, taze çay içebileceğiniz bir tesis de mevcut.

Horma Kanyonu

3. ILICA ŞELALESİ

Horma Kanyonu’ ndan başlayan 3 kilometrelik yürüyüş yolunun sonunda sizi Ilıca Şelalesi bekliyor. Batı Karadeniz gezimizde  ikinci şelale keşfimiz burası. Yaklaşık 15 m yükseklikten doğal havuzuna dökülen şelale bir ormanın tam ortasında, sanki insanlar onu doya doya izlesinler diye oraya konmuş büyük bir açıklıkta tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Orman kokusu, su ve kuş sesleri ile tertemiz hava bir araya gelince ortaya çıkan ambiansı varın siz düşünün (: Horma’ dan Ilıca’ ya aracı ile geçmek isteyenler için mesafe 12 kilometre. 

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Şelaleye giriş ücreti 5₺. Otoparkın ardından önce meyve ağaçlarının arasındaki taş yoldan, sonra da şimşirlerle kaplı ahşap yoldan Ilıca’ ya ulaşmak mümkün. Otoparkın olduğu alanda ve öncesinde köy içinde pansiyon yada kafe olarak hizmet veren yerel işletmeler mevcut.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler
Ilıca Yürüyüş Yolu

4. VALLA KANYONU

Devrekani Çayı’nın Küre Dağları içinde açmış olduğu muhteşem Valla Kanyonu, Pınarbaşı ilçesinin 26 kilometre kuzeyindeki Muratbaşı Köyü’ nün yakınlarında. Kanyon, Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ ın buluştuğu yerde başlıyor. Kuzeyde Cide’ ye doğru yaklaşık 10 kilometre uzanan kanyon, 800-1200 metre derinliğinde kayalık uçurumlara sahip. Bu derinlik Valla’  yı dünyanın en derin ikinci kanyonu yapıyor. Bu kayalıklarda kartal, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuşların yuvaları bulunuyor. Valla Kanyonu’ nun bir özelliği de zorluk derecesinin oldukça yüksek oluşu. Bu yüzden rehbersiz geçişe izin verilmiyor. Profesyonel rehberlerle bile 5-6 kişilik bir grubun geçişi 2 gün sürüyor. Kanyonun bir bölümünü rehbersiz de keşfedebilirsiniz.

Batı Karadeniz bundan ibaret değil elbette, eminim daha çok yolumuz düşecek bu topraklara. Sizin de, kendimizin de ağzına bir tutam bal çaldık sadece. Ancak şimdilik bu kadar…

Yurt içindeki diğer seyahat noktalarımız için tıklayın.

Yurt dışı seyahat noktalarımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir