Gezilecek Yerler
AKDENİZ

BAŞKONUŞ: KEYİFLİ DAĞ EVİ MACERAMIZ

Bu yıl kış gelip de kar fotoğrafları görmeye başladığımızdan beri aklımızdaki tek şey bir dağ evi macerası idi. Kışla mücadele etmeyi de deneyimleyebileceğimiz, şehirden, kalabalıktan gerçekten izole, kendimizi dinleyebileceğimiz bir konsept ne yazık ki ülkemizde pek yok. Evlerin birbirinden uzak, müstakil alanlara sahip olduğu; geniş alana yayılmış, tam anlamıyla doğa ile baş başa kalınabilecek bir yer arayışımız bizi sonunda Başkonuş Yaylası’ na yönlendirdi.

BAŞKONUŞ YAYLASI NEREDE ?

Kahramanmaraş – Andırın karayolunun 50. kilometresindeki yayla yaklaşık 1500 metre rakımlı. Konumu burada. Yolculuğumuzun son birkaç kilometresine kadar kar olmaması bizi endişelendirmedi değil ama tırmanıp, yaklaştıkça iklim de değişti ve yaylanın girişinde bizi diz boyu kar karşıladı. Dağ evleri, Başkonuş’ ta Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı tabiat parkının içinde bulunuyor. 

başkonuş gezi rehberi

BAŞKONUŞ’ DA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

İçinde piknik alanları, karavan ve kamp alanları ve göz alabildiğine sedir, ardıç, köknar ve kızılçam ağaçları mevcut. Çadır ve karavan kampında yaz kış su ve elektrik hizmeti sağlanıyor. 2000 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce bölgeye kızıl geyikler salıverilmiş, günümüzde sayılarının 300 civarında olduğu tahmin ediliyor. 

Başkonuş Yaylası

Çeşitli zorluk ve mesafelerde yürüyüş rotaları belirlenmiş. Konaklama alanından yaklaşık 4 kilometrelik tırmanışlı bir yürüyüşle 1850 metre rakımlı zirve noktasına yada 2,5 kilometrelik bir yürüyüşle Sersem Yaylası’ na trekking yapabilirsiniz.

Başkonuş Yaylası Gezilecek Yerler

BAŞKONUŞ DAĞ EVLERİ

Gelelim evlere, 4 adet dubleks villa ile 3 adet 2+1 ve 8 adet 1+0 bungalovdan oluşan özel bir işletme burası. Kendi ekmeklerini yaptıkları bir taş fırın ile şirin bir kır restoranı da var. Biz 1+0 bungalovlardan birinde kaldık. Her biri müstakil olan yapılar sırt sırta vermiş iki bungalovdan oluşuyor. Bu müstakil yapıların birbirine olan mesafesi ve cepheleri dikkatle seçilmiş, misafirlerin özel alanları korunmuş. Yine her bir bungalovun kendine has orman manzaralı ahşap bir varendası bulunuyor. Varendanızda sıcak kahvenizi yudumlayabileceğiniz masa ve sandalyeler mevcut.

Başkonuş Gezilecek Yerler

Odalar duvara monte, elektrikli panel radyatörler ile ısıtılıyor. Herhangi bir ısınma problemi yaşamadığımızı söyleyebilirim, talep edilmesi halinde ekstra elektrikli ısıtıcılar da sağlanıyor. Sürekli sıcak su mevcut.

Konaklama ücretlerine kahvaltı dahil. Enfes manzarasıyla kır lokantasında odun sobasının başında sunulan kahvaltının yıldızları; keçi sütünden tereyağı, doğal bal, köy yumurtası ve ev yapımı sucukları. Kar keyfinin olmazsa olmazı sucuk ekmek ziyafeti için mangal restoranın önünde her daim yanıyor. Tesiste her daim yanan bir başka şey de başında keyifle oturup sıcak sahlep yada kahvenizi yudumlayabileceğiniz kamp ateşi. Kır lokantasının et yemekleri de oldukça başarılı, özellikle sebzeli sac kavurmayı denemenizi öneririm.

Başkonuş Yaylası
Kır Lokantası

Biz orman içine yaptığımız yürüyüşlerden, diz boyu kara ormanın gerçek sahibi hayvanların dışında ilk basanlar olmaktan, lapa lapa yağan karın altında sucuk ekmek yemekten, akşam kamp ateşi başında yaptığımız sıcak sahlepli sohbetlerden, varendamızda karın yağışını izlemekten büyük keyif aldık ve harika bir haftasonu geçirdik.

Başkonuş Yaylası Orman Evleri

BAŞKONUŞ YAYLASI EV FİYATLARI

2019 kışı için fiyatları evin kapasitesine göre kişi başı 100 tl gibi düşünebilirsiniz. Yani 2 kişilik bungalov 200 tl civarı iken, 5 kişilik şömineli villa 500 tl. Burada bir parantez de işletmenin çalışanlarına açmak istiyorum. Müdüründen aşçısına tüm ekip hem oldukça ilgili ve her konuda yardıma hazır hem de hoş sohbet insanlar. Zaten şöyle bir düşününce sorun olarak aklıma sadece bölgede GSM şebekelerinin sinyal gücü zayıflığı geliyor, telefonla konuşmak yada internete ulaşmak tabiat parkının sadece belli bölgelerinde mümkün. Bizim bulunduğumuz dönemde wifi de arızalı idi. Tabi bu bir sorun mu yoksa detoks için bir fırsat mı karar veremedik çünkü bize bayağı iyi geldi (:

BAŞKONUŞ YAYLA EVLERİ REZERVASYON VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Yaylayı, dağ evlerini ve yazımızı beğendiyseniz buraya tıklayarak işletmenin resmi sitesine ulaşabilirsiniz.  Sitede bolca fotoğraf da mevcut. Acelesi olanlar için rezervasyon telefon numarası: 0532 111 93 99

Yurt içindeki diğer seyahat noktalarımız için şuraya tık tık ! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir